Прилагането на чл. 38, ал.8 и ал.9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в редакцията на закона, действаща от 01.01.2016 г.

ОТНОСНО: Прилагането на чл. 38, ал.8 и ал.9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) в редакцията на закона, действаща от 01.01.2016 г.
Във връзка с постъпило запитване вх. № …./31.10.2017 г. в Дирекция ОДОП ….., препратенопо компетентност от ЦУ на НАП София, изразявам следното становище:
Поставяте въпроса, дали подлежат на облагане по реда на ЗДДФЛ получените обратно застрахователни суми от Вашите служители, за които Вие сте сключили групова дългосрочна застраховка „Живот“? Посочвате, че разходите по застрахователните премии не се отчитат като социални разходи от дружеството, като същите са изцяло за Ваша сметка.
На основание чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки “Живот“, придобити на датата на:
?обратно получаване на внесените суми за застраховки “Живот“;
?обратно получаване на внесените суми за доброволно здравно осигуряване, с изключение на случаите на възстановяване на разходи за здравно обслужване и предоставяне на здравни услуги и стоки на осигуреното лице при настъпване на предвидените в здравноосигурителните договори случаи;
?получаване на внесените суми за допълнително доброволно осигуряване преди придобиване право на допълнителна пенсия;
?прехвърляне на суми от индивидуална партида по партида на трето лице;
?изменение на застрахователния договор, за който е ползвано облекчение по чл. 19, в договор, за който не може да се ползва посоченото облекчение;
?усвояване на сумите по застрахователен договор за погасяване на заем, когато застраховка “Живот“ се ползва за обезпечение на задължение на физическото лице.
Във връзка с определянето на облагаемия доход, в т.ч. и за целите на цитираната разпоредба, следва да се има предвид общото правило на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, а именно: облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. На основание чл. 13, ал. 1, т.14 от ЗДДФЛ, не са облагаеми застрахователните обезщетения, когато е настъпило застрахователно събитие.
Доходите по застраховки „Живот“, които не попадат в цитираното изключение, следва да се третират като облагаем доход по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ и съответно да се облагат с окончателен данък. Изключение от това правило е предвидено в нормата на чл. 38, ал. 9 на ЗДДФЛ, а именно: не се облагат с окончателен данък доходите по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение по реда на чл. 19 или чл. 24, ал. 2, т. 12 (чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2016 г.).
Съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2. На основание чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ, в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват направените от работодателя социални разходи до 60 лв. месечно за всяко осигурено лице за вноски/премии за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и/или застраховка “Живот“, отчетени от предприятията и търговските представителства, независимо дали извършват стопанска дейност.
Предвид цитираните разпоредби, премиите по застраховки „Живот“, направени от работодателя или за сметка на работодателя, представляват доход за съответния работник или служител, който е освободен от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ. Освобождаването на този доход от облагане към момента на придобиването му (датата, на която работодателят от свое име, но в полза на работника внася премията по застраховка „Живот“) безспорно представлява данъчно облекчение за съответното физическо лице. Това е така, тъй като без изричната разпоредба на чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ, направената за сметка на работодателя вноска по застраховка „Живот“ би се третирала като облагаем доход от трудово правоотношение за физическото лице.
Следователно при обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот“, независимо дали тези суми са внесени от името и за сметка на физическото лице или от името и за сметка на неговия работодател, се дължи окончателен данък по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, когато за съответната сума физическото лице е ползвало данъчно облекчение по реда на чл. 19 или по реда на чл. 24, ал. 2, т. 12 от същия закон.
Във Вашия случай, след като посочвате, че този разход по застрахователната премия не се третира като социален и не попада в разпоредбата на чл.24, ал.2 т.12 от ЗДДФЛ, която норма освобождава от облагане работника за размера на получения доход под формата на платена застрахователна вноска-социален разход до 60.00 лв. на месец, не е налице данъчно облекчение за физическото лице.
Ето защо, след като не е ползвано данъчно облекчение, нормата на чл.38, ал.8 от ЗДДФЛ не следва да се прилага. В случая, сумата равна на размера на застрахователната вноска, ще се третира като доход на физическото лице по трудови правоотношения.

2/5

Вашият коментар