прилагането на чл. 44 – чл. 45 и чл. 52 ЗМДТ, Ви уведомяваме

Изх.№ 26-Х-18
Дата: 17.09.2008 год.
ЗМДТ, чл. 44, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 49.
В отговор на въпросите, които поставяте относно прилагането на чл. 44 – чл. 45 и чл. 52 ЗМДТ, Ви уведомяваме:
1. По силата на чл. 49 ЗМДТ данъкът се заплаща в общината по местона-хождението на недвижимия имот, а в останалите случаи, имат се предвид случаите на придобиване на движими вещи – МПС и пр. -в общината по постоянния адрес, съответно седалището на данъчнозадьлженото лице. В хипотезите, в които „……… ……………………….“ ЕООД се явява приобретател и данъчнозадьлжено лице по сдел-ки за придобиване на недвижими имоти /или учредяване или прехвърляне на ограниче-ни вещни права върху недвижими имоти/, данъкът се заплаща в общината по местона-хождението на имота, а в случаите на придобиване на движими вещи – в общината по седалището на дружеството /юридическото лице/ „……………….“ ЕООД .
2.Данъчна основа по смисъла на ЗДДС е стойността, върху която се начис- лява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена /чл. 26, ал. 1 ЗДДС/. Определената в съответствие с чл. 26, ал. 2 ЗДДС да-нъчна основа се увеличава с „всички други данъци и такси, в т. ч. акциз, когато такива са дължими за доставката“ /чл. 26, ал. З, т. 1 ЗДДС/, т.е. данъкът при придобиване на имущества по ЗМДТ се включва в данъчната основа, независимо дали се дължи от при-обретателя, от прехвърлителя или се поделя между страните.
3.Въпросът относно начина на оценяване на дълготрайните материални акти- ви при първоначалното им завеждане, вкл. придобити по договор за финансов лизинг, е от компетентността на Дирекция „Данъчна политика“ при МФ /отдел „Счетоводна практика“/. Общото правило е установено в т. 4 на СС № 16 „Дълготрайни ма-териални активи“ от Националните стандарти за финансови отчети за малки и сред-ни предприятия /Приложение към ПМС № 46 от 21.03.2005 г., обн., ДВ, бр. 30 от 7.04.2005 г., в сила от 1.01.2005 г./, според което „всеки дълготраен материален актив се оценява първоначално по цена на придобиване, която включва покупната цена /вклю-чително митата и невъзстановимите данъци, какъвто е данъкът при придобиване на имущества по ЗМДТ/ и всички преки разходи“. За по-подробни разяснения следва да се обърнете към Дирекция „Данъчна политика“ на МФ.
4. По силата на чл. 44, ал. 1 ЗМДТ на облагане с данък при възмездно придобиване на имущества подлежат моторните превозни средства. ЗМДТ не съдържа легално определение на МПС, поради което за целите на закона се използва понятийния апарат на ЗДвП. Според § 6, т. 11 от ДР на ЗДвП “Моторно превозно средство“ е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства“.
При възмездно придобиване на ремаркета и полуремаркета не се дължи данък при придобиване на имущества, тъй като тези превозни средства не са снабдени с двигател за придвижване /т. 17 и т. 18 от § 6 на ДР на ЗДвП/.
Ветроходните и моторни яхти не са пътни превозни средства, поради което не се включват в обхвата на понятието „моторни превозни средства“ по смисъла на ЗМДТ, т.е. не подлежат на облагане с данък при възмездно придобиване на имущества.
Понятията „състав от пътни превозни средства“ /§ 6, т. 20 от ДР на ЗДвП/ и „съчленени превозни средства“ /§ 6, т. 53 от ДР на ЗДвП/ не се използват от ЗМДТ, те се установяват със ЗДвП за целите на движението по пътищата, където съставите от ППС и съчленените ПС участват като едно цяло. Тъй като обект на гражданския оборот, обаче, могат да бъдат самостоятелно както МПС /влекачи, товарни автомобили/, така и ремаркета и полуремаркета, данък при придобиване на имущества ще се дължи само за МПС.
4.На облагане с данък върху превозните средства подлежат всички регистрирани за движение по пътната мрежа в страната превозни средства – чл. 52, т. 1 ЗМДТ, което означава леки автомобили, автобуси, товарни автомобили, ремаркета, полуремаркета, строителни и селскостопански машини, обикновени и седлови влекачи, които са регистрирани за движение по ЗДвП в „КАТ-ПП“. Както бе посочено ЗМДТ не използва термините „съчленени превозни средства” и „състав от превозни средства, а съответно „седлови“ и „обикновени влекачи“, товарни автомобили, ремаркета и полуремаркета .
ЗАМ.
/К. СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар