Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/

1_ИТ-00-97/09.11.2016
ЗДДС, чл. 21, ал. 2
ЗДДС, чл.113
ЗДДС, чл.117, ал.1, т.1
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/
Дружеството Ви е регистрирано за целите на Закона за данък върху добавената стойност, като дейността му е свързана с изработката на авторски художествени рисунки, картини и други подобни, които продавате чрез дружества за електронна търговия. При продажбата на тези изделия клиентите могат да закупят правото да ги ползват определен брой пъти, като за целта ги свалят от страницата на съответния интернет сайт. Основният Ви контрагент е дружество, регистрирано за целите на данък върху добавената стойност в Ирландия. Посочвате, че при продажба на клиенти от ЕС контрагентът Ви начислява ДДС на клиентите без значение от коя държава е продавача. В края на всеки месец ирландският търговец изготвя справка за всички извършени продажби, която Ви изпраща. Плащането също се извършва в края на всеки месец, като размерът му се определя като разлика между продажната цена, обявена в сайта, начисления данък добавена стойност от дружеството и удържаните от него такси и комисионни.
Във връзка с така изложената фактическа обстановка поставяте въпроси относно данъчното третиране по реда на ЗДДС на доставката, която извършвате.
Предвид гореописаното и с оглед действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност изразяваме следното принципно становище:
В § 1, т. 14 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС законодателят е дал легална дефиниция на понятието „Услуги, извършени по електронен път”.
По смисъла на цитираната разпоредба „услуги, предоставяни по електронен път“, включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано – предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии.
За да попадне една услуга в обхвата на услугите, извършени по електронен път е необходимо да бъдат изпълнени едновременно следните условия:
1. услугата да се доставя чрез интернет или електронна мрежа;
2. да се доставя автоматизирано;
3. намесата на човешкия фактор при предоставянето на услугата да е минимална;
4. отсъствието на информационни технологии да прави предоставянето на услугата невъзможно.
Предвид гореизложеното и посоченото в запитването Ви може да се направи извод, че извършваните от дружеството Ви доставки на авторски изображения чрез интернет попадат в обхвата на понятието услуги, извършени по електронен път. В този случай от съществено значение за данъчното третиране за целите на данъка върху добавената стойност е да се определи кое е лицето-доставчик на услугата, предоставяна на крайния потребител, във веригата на доставки между доставчик на електронни услуги и крайния потребител. За тази цел следва да се имат предвид правилата, въведени с Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 по отношение на място на доставки на услуги.
С разпоредбата на чл. 9а, параграф 1, първа алинея на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 е въведена оборима презумпция, съгласно която, когато услуги, извършвани по електронен път се доставят чрез далекосъобщителна мрежа, интерфейс или портал като пазар за приложения, за целите на прилагането на член 28 от Директива 2006/112/ЕО се счита, че данъчно задълженото лице, което участва в доставката, действа от свое име, но за сметка на доставчика на тези услуги, освен в случаите, когато този доставчик е изрично посочен като доставчик от въпросното данъчно задължено лице и това е отразено в условията по договора между страните. Тази презумпция означава, че при всяка доставка във веригата на доставки между доставчик на електронни услуги и крайния потребител, всеки посредник се приема, че лично е получил и доставил по-нататък по веригата електронната услуга.
Член 9а на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 предвижда и че тази презумпция може да бъде оборена от посредник при определени условия. Това означава, че ако даден посредник обори презумпцията, вече не се счита, че той получава и предоставя по-нататък услугата.
За да се счита, че доставчикът на услуги, извършвани по електронен път е изрично посочен като доставчик на тези услуги от данъчно задълженото лице, трябва да бъдат изпълнени следните условия:
а) във фактурата, издадена или предоставена от всяко данъчно задължено лице, участващо в доставка на услуги, извършвани по електронен път, трябва да се посочват тези услуги и доставчикът на тези услуги;
б) в сметката или квитанцията, издадени или предоставени на клиента, трябва да се посочват услугите, извършвани по електронен път и доставчикът на тези услуги.
Ако тези условия са изпълнени за всеки посредник във веригата, презумпцията в член 9а, параграф 1, първа алинея на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 се счита, че е оборена и собственикът на художествените изображения е доставчик на услугите, предоставяни на крайния потребител, независимо от доставките на посредниците във веригата на доставки. Това означава, че собственикът на художествените изображения като доставчик на услуги, извършвани по електронен път, е този, който отговаря за определяне мястото на изпълнение на доставката и за данъка върху добавената стойност за услугата, предоставена на крайния потребител.
Важно е да се подчертае, че тази преценка следва да бъде извършена, освен въз основа на условията по договора, така и на фактическото положение.
Когато посредник във веригата на доставки:
-е отговорен за плащането или
-извършва доставката или
-определя условията и реда на доставката на потребителя,
този посредник не може да обори презумцията и се приема като извършващ доставката на крайния потребител за целите на облагането с ДДС. (предл. посл. на чл.9а, пар.1, ал.1 от Регламент 1042/2013г.)
Ако във веригата посредник изпълнява дори само едно от тези три условия, останалите участници във веригата не могат да посочат първоначалния доставчик на услуги като доставчик на крайния потребител.
Съгласно изложеното следва да имате предвид, че относно извършената доставка на художествени изображения към данъчно незадължени лица крайни клиенти, при положение че е изпълнено поне едно от трите изброени в края на чл.9а, пар.1 на Регламент 1042/2013г. условия, се приема, че доставчик към крайните потребители е Вашия контрагент-…… В този случай Вашето дружество се явява доставчик на услуга, предоставяна по електронен път, към посредника……, и получава фактура за удържаните такси и комисионни от същия във връзка с продажбите на услуги по електронен път.
Относно посочените доставки е приложимо следното данъчно третиране:
За доставката на услуга по електронен път, извършвана от Вашето дружество:
Когато получател е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение на доставката ще се определи съобразно разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. Това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, а когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Предвид това, когато получателят-данъчно задължено лице е установено в друга държава членка, то мястото на изпълнение на доставката ще бъде извън територията на страната.
Следва да имате предвид, че от 01.07.2011 г. е приложим Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2001 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент 282). В същият е разгледано понятието „постоянен обект” – чл.11, както и доказателствата, с които доставчикът следва да разполага за определяне статута на получателя – чл.18. Ако българското дружество, в качеството му на доставчик, не се снабди със съответните доказателства, в резултат на което не може да приеме, че получателят по доставката има статут на данъчно задължено лице, то за определяне мястото на изпълнение на доставката следва да се приложат правилата относими към данъчно незадължените лица.
На основание чл.113, ал.1 всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжено да издаде фактура за извършената доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл.117.
Във фактурата, издадена по чл.113 от ЗДДС не се посочва данък, като основание за това е „чл.21, ал.2 от ЗДДС”. Доставчикът следва да подаде освен справка-декларация и VIES-декларация за съответния данъчен период.
Във връзка с получена фактура за удържаните такси и комисионни:
От изложеното в запитването Ви може да се направи извод, че Вие се явявате получателпо фактура за удържани такси и комисионни във връзка с продажбата на авторските изображения чрез интернет. В тази връзка следва да имате предвид разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, съгласно която когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6.
Разпоредбата на чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС указва, че протокол се издава задължително в случаите по чл.82, ал.2 – от регистрираното лице – получател по доставката.
Във връзка с гореизложеното, данъкът е изискуем от Вас, като получател по доставката. В протокола, който ще издадете, като основание за начисляване на данък следва да посочите разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. Ставката на данъка е 20%. На основание чл.124, ал.2 от ЗДДС същият следва да отразите в дневника за продажбите през данъчния период, през който е издаден.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. Действителните факти и обстоятелства се установяват в хода на производствата по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от компетентните органи по приходите, които при изпълнение на своите правомощия действат самостоятелно и въз основа на закона.

Оценете статията

Вашият коментар