прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при начисляване на ДДС върху таксите от Тарифата за такси и разноски към Закона за частните съдебни изпълнители (ЗЧСИ)

Изх. № 94-В-419
Дата:26.11.2012 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 2;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 67, ал. 2;
ЗДДС, чл. 86.
Относно: прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при начисляване на ДДС върху таксите от Тарифата за такси и разноски към Закона за частните съдебни изпълнители (ЗЧСИ)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 94-В-419/22.10.2012 г. е поставен следният въпрос:
Следва ли да се начислява ДДС върху таксите по т. 26 от Тарифата за такси и разноски към ЗЧСИ, в случаите, при които частният съдебен изпълнител е данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС?
Във връзка с така поставения въпрос Ви уведомявам следното:
Всяко лице има статут на данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същото извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС изрично определя като независима икономическа дейност упражняването на свободна професия от частните съдебни изпълнители (ЧСИ).
Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗЧСИ частен съдебен изпълнител е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания. Глава седма на същия закон „Такси и разноски по изпълнението” регламентира таксите, които събират частните съдебни изпълнители. На основание чл. 78, ал. 2 от ЗЧСИ размерът на таксите се определя с тарифа на Министерския съвет по предложение на министъра на правосъдието след съгласуване с камарата. Действащата тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ е обнародвана в бр. 35 на ДВ от 28. 04. 2006 г. Съгласно чл. 80 от закона за всяко действие на ЧСИ дължимата такса, определена с тарифата по чл. 78, ал. 2 се внася авансово. Таксите, които ЧСИ събира, по своя характер са възнаграждение за извършените от ЧСИ услуги/действия по повод изпълнението.
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Тъй като извършваните от ЧСИ доставки на услуги, във връзка с които се събират определените в тарифата такси не попадат в изключенията, посочени в Глава четвърта “Освободени доставки и придобивания” от ЗДДС, те са облагаеми доставки на услуга по смисъла на ЗДДС. Предвид това, когато доставчикът -ЧСИ е регистрирано по ЗДДС лице, за него възниква задължение за начисляване на данък по чл. 86 от данъчния закон. Когато ЧСИ не е регистрирано по ЗДДС лице, тези доставки формират облагаем оборот и при изпълнение на условията на чл. 96 от ЗДДС възниква задължение за регистрация по ЗДДС.
Следва да имате предвид, че въпросът относно дължимостта на ДДС към бюджета от ЧСИ е въпрос от компетентността на НАП. В същото време въпросът за размера на дължимата сума по облагаема доставка от възложителя към изпълнителя по правоотношението (ЧСИ) е въпрос, по който НАП не е компетентна и не би могла да се произнася. В тази връзка обаче следва да имате предвид разпоредбата на чл. 67, ал. 2 от ЗДДС, съгласно която, когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар