.№ 24-34-124
Дата:30.04.2013 год.
ЗДДС, чл. 70, ал. 3, т. 8;
ЗДДС, чл. 79;
ЗДДС, чл. 129.
Относно: прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на предоставяне на стоки от производител с цел да заменят възникнали дефекти при условията на договорено гаранционно обслужване
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-124/06.08.2012 г. е изложена следната фактическа обстановка:
“…” ООД е дружество, чиято основна дейност е производство и търговия с битови уреди. Продуктите на дружеството се реализират в специализираните за продажби на такива продукти магазини на търговските вериги на територията на Република България. Предлаганите от дружеството продукти съдържат всички характеристики на “потребителска стока” по смисъла на Закона за защита на потребителите (ЗЗП). В този смисъл във връзка с реализацията на произвежданите от дружеството продукти намират приложение редът и условията за предоставяне на търговска гаранция на потребителските стоки, регламентирани в ЗЗП. Съгласно чл. 117 от ЗЗП търговска гаранция е всяко задължение, поето от продавача или производителя към потребителя, да възстанови цената, заплатена за потребителската стока, да замени или поправи стоката или да положи други грижи за нея, без това да е свързано с разходи за потребителя, когато потребителската стока не отговаря на условията, обявени в заявлението за предоставяне на търговска гаранция или в рекламата, свързана с него.
В изпълнение на горепосоченото задължение за предоставяне на търговска гаранция за произвежданите от дружеството продукти по смисъла на ЗЗП, при констатиране по съответния ред на дефекти на продадени продукти, произведени от дружеството, които дефекти не могат да бъдат отстранени, дефектиралите продукти се заменят от същото с нови такива. Т.е., в рамките на предоставяната от дружеството търговска гаранция за произвежданите от него продукти, потребителите връщат дефектиралите продукти и вместо тях получават нови без заплащане на допълнителна цена. Търговската гаранция е изцяло за сметка на дружеството в качеството му на производител на продуктите.
В зависимост от конкретния случай дейността на дружеството по изпълнение на предоставяните търговски гаранции е организирана към настоящия момент по два основни начина – реализация на търговската гаранция с пряко участие на крайните потребители и реализация на търговската гаранция чрез търговските вериги (т.е. без прякото участие на потребителя).
1. Реализация на предоставената търговска гаранция чрез крайните потребители
Стопанските операции във връзка с реализацията на произвежданите от дружеството продукти на потребителите се документират и отчитат по следния начин:
Дружеството издава фактура за извършената продажба на продукт на търговска верига, която издава фактура за извършена продажба на същия продукт на крайния потребител.
В случай на констатиран от потребителя дефект на закупен продукт, потребителят се свързва с посочен в търговската гаранция гаранционен сервиз на произвежданите от дружеството продукти. След прегледа на дефектиралия продукт съответният сервиз изготвя констативен протокол, в който се описва повредата. В случаите, в които констатираният дефект е неотстраним, това обстоятелство се посочва в изготвения от съответния сервиз във връзка с извършения преглед на продукта констативен протокол с отбелязване, че дефектиралият продукт следва да бъде подменен. Към запитването е приложен констативен протокол, който се изготвя в описания случай на установяване на неотстраним дефект на повреден продукт (Приложение 1.1. към запитването). Въз основа на изготвения констативен протокол потребителят връща директно в склад на дружеството дефектиралия продукт и получава от дружеството нов такъв продукт в изпълнение на предоставената търговска гаранция, за което се съставя съответният приемо-предавателен протокол, образец от който е приложен (Приложение 1.2. към запитването).
2. Реализация на предоставената търговска гаранция чрез търговските вериги
Аналогично на описания по-горе първи случай, стопанските операции във връзка с реализацията на произвежданите от дружеството продукти на потребителите се документират и отчитат по следния начин: Дружеството издава фактура за извършената продажба на продукт на търговска верига, която издава фактура за извършена продажба на крайния потребител.
В случай на констатиран от потребителя дефект на закупен продукт, се извършва преглед на дефектиралия продукт в посочен в търговската гаранция гаранционен сервиз на произвежданите от дружеството продукти. След прегледа на дефектиралия продукт съответният сервиз изготвя констативен протокол, в който се описва повредата. В случаите, в които констатираният дефект е неотстраним, това обстоятелство се посочва в изготвения от съответния сервиз във връзка с извършения преглед на продукта констативен протокол с отбелязване, че “стоката следва да се замени с нова”. Към запитването е приложен образец на констативен протокол, който се изготвя в описания случай на установяване на неотстраним дефект на повреден продукт (Приложение 2 към запитването). Въз основа на изготвения констативен протокол потребителят връща дефектиралия продукт на съответната търговска верига, от която същият е закупен и получава от там нов такъв продукт без допълнително заплащане. Дефектиралият продукт се връща физически от търговската верига на дружеството ведно с придружаващия го констативен протокол.
На практика, в резултат на осчетоводяването на дефектиралия продукт с неотстраним дефект същият “се появява” в склада (материалната отчетност) на дружеството като нов продукт със съответна отчетна стойност.
Като основна особеност в описаните по-горе случаи е посочено, че дружеството използва дефектиралите продукти единствено за анализ на констатираните дефекти с цел подобряване на качеството на предлаганите продукти и съответно за усъвършенстване на производствения процес. В този смисъл са и действията, които дружеството предприема при получаване на дефектирали продукти. Върнатите дефектирали продукти периодично се анализират от създадена нарочна комисия от специалисти на дружеството, след което се унищожават, като за целта се съставя Акт за унищожаване на дефектирали гаранционни уреди от посочената комисия (Приложение 3 към запитването).
Въпросите Ви са:
1. Попада ли в хипотезата на чл. 129, ал. 1 от ЗДДС предоставянето на нов продукт от дружеството за замяна на дефектирал продукт в изпълнение на предоставената от същото търговска гаранция?
2. Възниква ли за дружеството задължение за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит за произведените продукти, които впоследствие са дефектирали?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Предоставянето на търговска гаранция за стока от производител/продавач е уредено в Глава V, Раздел ІІ и ІІІ от Закона за защита на потребителите (ЗЗП).
Съгласно чл. 105 от ЗЗП, производителят/продавачът е длъжен да предаде на потребителя стока, която притежава определени с договора за продажба качества и свойства, които ще запази при нормална или предписана от него употреба. Освен това, посочената разпоредба го задължава да понесе последиците при всяка липса на съответствие на потребителската стока, която съществува при доставянето на стоката и се прояви до две години след доставянето й, дори и да не е знаел за несъответствието.
Когато потребителската стока не отговаря на договорените условия, по силата на предоставената търговска гаранция по чл. 117, ал. 1 от ЗЗП, производителят/продавачът е задължен да възстанови заплатената от потребителя цена за стоката, да замени или поправи стоката или да положи други грижи за нея, без това да е свързано с разходи за потребителя.
Съгласно чл. 129, ал. 1 от ЗДДС не се смята за доставка предоставянето на стоки от производител или упълномощено от него лице с цел да заменят или отстранят възникнали дефекти при условията на договореното гаранционно обслужване, което се осъществява за сметка на производителя. От текста на разпоредбата е видно, че същата обхваща случаите както, когато се подменя отделна част от дефектирала стока, така и когато се заменя цялата дефектирала стока. Изискването, което се поставя е да се отстраняват дефекти при условията на договорено гаранционно обслужване, което се осъществява за сметка на производителя. В тази връзка считам, че независимо от обстоятелството, че се предоставя нова стока, която заменя дефектиралата, е налице хипотезата на чл. 129, ал. 1 от ЗДДС и за дружеството не възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност при предоставянето на тази нова стока.
Независимо, че предоставянето на нова стока, която заменя дефектирала такава, се определя като “недоставка” за целите на ЗДДС, за производителят е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за получените от него стоки или услуги по облагаеми доставки във връзка с производството на стоката, заменяща дефектиралата. Основанието за това е разпоредбата на чл. 70, ал. 3, т. 8 от ЗДДС, според която ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит не се прилагат, когато стоките или услугите се използват за осъществяване на гаранционно обслужване по
чл. 129 от ЗДДС.
По втори въпрос:
Когато по силата на предоставената търговска гаранция производителят е заменил дефектирала стока с нова такава, за същият не възниква задължение за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит по реда и при условията на чл. 79 от ЗДДС за начисления данък за получените от него стоки или услуги по облагаеми доставки във връзка с производството на стоката, която впоследствие е дефектирала, тъй като предвид посоченото по първи въпрос с посочената стока е извършена облагаема доставка.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/