прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 23-29-133
13.12.2014 г.
ЗДДС чл.21, ал.2, чл.28
В дирекция .е постъпило писмо относно прилагането наЗакона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„Р“ АД е възложило на българско дружество, последното да намери клиентот трета страна /Турция/ за продажба на продукция.
При така изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как следва да бъде определено мястото на извършване на услугата по посредничество между две български данъчно задължени лица за намиране на клиенти от Турция, за да се определи и наличието/ липсата на задължение за начисляване на данък върху добавената стойност ?
2.Следва ли във фактурата, която ще издаде българското дружество, в качеството му на посредник да бъде посочен данък върху добавената стойност на отделен ред?
3. В случай, че следва да бъде издадена фактура без данък върху добавената стойност, какво е законовото основание за това?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос
По силата на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуги, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил своята независима икономическа дейност. Тъй като получателят по доставката „Р“ АД е данъчно задължено лице, установено на територията на страната, мястото на изпълнение на доставките е на територията на страната. В тази връзка чл.54, ал.2 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) указва, че при доставка на услуга по чл.21, ал.1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
По втори въпрос
В главаТрета от ЗДДС са определени облагаемите с нулева ставка на данъка доставки с място на изпълнение на територията на страната. Съгласно чл.28 от ЗДДС, облагаема с нулева ставка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика , както и от или за сметка на получателя, ако получателя е лице, което не е установено на територията на страната.
Съгласно чл.36 от ЗДДС облагаема с нулева ставка е доставката на услуги, предоставяни от агенти, брокери и други. посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, когато са свързани с доставките , посочени в глава Трета.
В този смисъл, когато се извършва посредническа услуга от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, във връзка с извършването на доставка попадаща в хипотезата на чл.28 от ЗДДС, ще е налице доставка по чл.36 от ЗДДС, облагаема с нулева ставка на данъка. За доказване на обстоятелствата водещи до прилагане на нулевата данъчна ставка, по силата на чл.38, ал.1 от ППЗДДС доставчикът следва да разполага с документи, удостоверяващи, че услугите са оказани във връзка с доставки, за които са налице обстоятелствата по глава трета от закона.
Ако дружеството, извършило посредническата услуга не се снабди с документите по чл.38, ал.1 от ППЗДДС до изтичането на календарния месец, следващ календарния месеца, през който данъкът е станал изискуем, разпоредбата на чл.36 от ЗДДС става неприложима и се счита, че доставката е облагаема със ставка 20 на сто (чл.37, ал.2 от ЗДДС във връзка с чл.39, ал.1 от ППЗДДС). В този случай данъкът се начислява от доставчика чрез издаване на протокол почл.117 от ЗДДС, който се издава в 15-дневен срок, считано от последния ден на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем. Тази корекция е двупосочна, доколкото се регламентира не само начисляването на данък със ставка 20 на сто при отсъствие на удостоверяващите документи, но и елиминиране на ефекта от така начисления данък при последващо снабдяване с необходимите документи. Когато впоследствие доставчикът се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от корекцията чрез анулиране на протокола. За анулирането не се издава нов протокол. Анулирането се извършва в 5-дневен срок, считано от датата, на която лицето се е снабдило с необходимите документи.
По трети въпрос
Съгласно чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС във фактурата, с която се документира извършената доставка следва да се посочи основанието за прилагането на нулевата данъчна ставка. В случая основанието за прилагането на нулева данъчна ставка е чл.36 от ЗДДС, поради което тази разпоредба следва да бъде посочена във фактурата.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар