Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност

1_ИТ-00-111/08.12.2016
ЗДДС, чл. 21, ал. 2
ЗДДС, чл. 24
ЗДДС, чл. 29, ал. 1
ЗДДС, чл. 36, ал. 1
ЗДДС, чл. 37, ал. 1 от ЗДДС
ЗДДС, чл. 96, ал. 1, 2 и 3
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност
Българско дружество, регистрирано по ЗДДС е лицензиран туристически агент. Дружеството има намерение да продава самолетни билети за международни и вътрешни линии, за което е сключен договор с друго българско дружество, което е IATA агент, т.е. дружеството Ви е подагент на IATA агент. Съгласно този договор „Агентът се задължава да предоставя на Подагента самолетни билети по международни и вътрешни линии на авиокомпаниите, с които първият има договорни отношения, а Подагентът се задължава да закупува от Агента самолетни билети за нуждите на своите клиенти“.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
1. Какво е данъчното третиране по ЗДДС на доставките на посреднически услуги, свързани с продажбата на самолетни билети във връзка с международен транспорт на пътници, които дружеството ще извършва? Дружеството Ви ще получава такса за обслужване(комисионна) за посредническата услуга от своите клиенти, а не от авиокомпаниите. Може ли да се приеме, че действате от „името и за сметка на друго лице“ и да приложите чл.36, ал.1 от ЗДДС? Какво основание за освобождаване от начисляване на ДДС трябва да посочите във фактурите, които издавате – чл.36, ал.1 от ЗДДС или чл.29, ал.1 от ЗДДС?
2. Когато прилагате чл.29, ал.1, т.3 и не начислявате 20% ДДС за получената такса за обслужване(комисионна) за продажба на самолетен билет между две места на територията на България, когато пътуването е част от превоз по т.1 и 2 на същия член, как ще доказвате, че вътрешния транспорт е част от превоза по т.1 и 2?
3. За доказване на доставката на услуга по продажба на самолетни билети т.2 на чл.37 от ППЗДДС се изисква да разполагате с „отчет на извършените продажби на самолетни билети, изготвян и представян на авиокомпанията съгласно договора с нея“. Вашият договор не е с авиокомпания, а с IATA агент, който не желае да Ви дава своя отчет, защото в него има инфрмация, която е фирмена тайна. Можете ли да изготвяте Ваши отчети с изискваните от чл.37 задължителни риквизити, които да бъдат заверявани ежемесечно от Вашия IATA агент с текст например “Представеният отчет е изчерпателен и точен и съдържа всички билети, които подагентът е закупил от нас и които са част от нашия отчет, представен пред авиокомпанията“.
В редки случаи ще Ви се налага да закупувате билети за Ваши клиенти не от Вашия IATA агент, а от общодостъпна платформа за резервации през сайт на авио-компания, с която вашия IATA агент няма договор. Във връзка с това възниква следния въпрос:
4. Вероятно в този случай не може да приложите чл.36, ал.1 от ЗДДС. Можете ли да приложите чл.29, ал.1 от ЗДДС и нулева ставка на данъка при издаване на фактура за комисионната за продажба на самолетни билети за международен транспорт?
5. Ако дейността се окаже икономически неизгодна и се наложи дерегистра-ция по ЗДДС, как се формира облагаемият оборот? За продажбата на самолетен билет (не за таксата за обслужване) ще издавате протокол, който не се включва в дневника за продажбите, и касов бон към него. Стойността на самия билет участва ли при формирането на облагаемия оборот?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавена стойност изразяваме следното принципно становище:
По първи и втори въпрос:
Видно от чл.8 от Закона за задълженията и договорите(ЗЗД) договорът е съглашение между две лица за да се създаде и уреди една правна връзка между тях. Предвид разпоредбите на чл.9 и чл.20 от ЗЗД страните свободно определят съдържанието на договорите, а при тълкуването на договорите трябва да се търси действителната воля. Следователно Вие, като страна по договора, сключен с IATA агента следва да знаете при какви условия сте договорили упражняването на дейността си, респективно каква е действителната воля и общия смисъл на договора.
С оглед на обстоятелството, че описаната фактическа обстановка не е достатъчно изчерпателна и предвид липсата на приложен договор към запитването и специфичния характер на услугата по пътнически транспорт приемаме, че дружеството ще извършва продажбата на самолетни билети от чуждо име и за чужда сметка.
Когато лице действа от чуждо име и за чужда сметка, за целите на ЗДДС, са налице две доставки:
– между доверителя и третото лице,
– между посредника (довереника) и доверителя.
В тази ситуация сумата, която заплаща третото лице на дружеството (посред-ника/довереника) за продажбата на самолетни билети, не е възнаграждение по доставка, извършена от същия. Тази сума е дължима за доставка, по която доставчик е доверителят и същият следва да документира тази доставка по реда на чл.113 от ЗДДС. В тази връзка, дружеството не следва да издава данъчен документ за извършената продажба на самолетни билети, съответно доставката не се отразява в дневника за продажбите и справка-декларацията на същото.
Между дружеството (посредника/довереника) и доверителя (авиокомпания/ IATA агента) е налице доставка на посредническа услуга, по която изпълнител е дружеството, а получател – доверителят.
Общото правило за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получател по същата е данъчно задължено лице, се съдържа в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
Във фактическата обстановка посочвате, че Вашия съкотрагент(IATA агента) е българско дружество(търговец), имащ договорни отношения с определена авиокомпа-ния, което би могло да го определи като данъчно задължено лице.
Ето защо, в случай, че получател по доставката на посредническата услуга е данъчно задължено лице, което е установено на територията на Република България, доставката е с място на изпълнение на територията на страната, като данъкът върху добавената стойност за доставката на основание чл.54, ал.2 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) е изискуем от доставчика – регистрирано по ЗДДС лице. За да се приложи нулева ставка на данъка по отношение на тази доставка, е необходимо да са изпълнени визираните в чл.36, ал.1 от ЗДДС изисквания. Съгласно тази разпоредба нулева ставка на данъка върху добавената стойност се прилага за доставката на услуги, предоставени от агенти, брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, когато са свързани с доставките по глава трета от същия закон.
Нормата на чл.29, ал.1 от ЗДДС, определя като облагаема доставка с нулева ставка на данъка услугата по международен транспорт на пътници, когато превозът им се извършва:
1. от място на територията на страната до място извън територията на страната или,
2. от място извън страната до място на територията на страната, или
3. между две места на територията на страната, когато е част от превоз по т.1 и 2.
Документите, доказващи доставките по чл.36, ал.1 от ЗДДС са регламентира-ни с текстовете на чл.37 от ППЗДДС. Доставчик, който не може да удостовери с посо-чените в ППЗДДС документи оказаната във връзка с международен транспорт на пътници по чл.29, ал.1 от ЗДДС посредническа услуга, следва да облага доставката с 20 на сто ставка на данъка.
Когато получател по доставката на посредническата услуга е данъчно незадължено лице, е приложима разпоредбата на чл. 24 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставена на данъчно незадължено лице, е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството. Когато място на изпълнение на доставката на посредническата услуга е на територията на страната на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС, дружеството е лице-платец на данъка върху добавената стойност. По отношение на приложимата ставка на данъка върху добавената стойност за тази доставка, когато същата е с място на изпълнение на територията на страната, е приложимо изложеното по-горе относно доставката на посредническата услуга, когато получател по нея е данъчно задължено лице.
Когато таксата за продажба на самолетен билет не е елемент на посредническа услуга, т.е. не се събира от името и за сметка на авиокомпания (IATA агента), то услугата по продажба на самолетния билет, която се предоставя на крайния клиент и за която се събира такса, не попада в обхвата на чл. 36, ал. 1 от ЗДДС.Същата не може да се счита за съпътстваща доставка, предвид разпоредбата на чл.128 от ЗДДС, тъй като за нея е определена отделна цена, която се събира от крайния потребител на услугата. В този случай услугата следва да се определи като облагаема доставка със ставка 20 на сто.
По отношение на предоставяните посреднически услуги при продажба на самолетни билети за вътрешен транспорт на пътници, е налице облагаема доставка с място на изпълнение територията на страната и с данъчна ставка 20 %.
По трети въпрос:
На основание чл.37, ал.1 от ЗДДС документите, с които се удостоверява наличието на обстоятелствата по глава трета от ЗДДС се определят с ППЗДДС.
Съгласно чл.37 от ППЗДДС за доказване на доставката на услуга по продажба на самолетни билети с място на изпълнение на територията на страната, оказвана във връзка с международен транспорт на пътници, доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. договор за извършване на посредническа услуга във връзка с продажба на самолетни билети за международен транспорт;
2. отчет за извършените продажби на самолетните билети, изготвян и пред-ставян на авиокомпанията съгласно договора с нея и съдържащ като задължителни реквизити наименованието на авиокомпанията, номера на билета, направлението на полета, единичната цена на всеки билет, размера на отстъпката (комисиона);
3. отчет за извършените продажби на самолетните билети, съдържащ като задължителни реквизити наименованието на авиокомпанията, номера на билета, направлението на полета, единичната цена на всеки билет, размера на таксата за продажба на самолетен билет;
4. фактура за доставката
Ако действате като подагент и съответния Ви договор не е с авиокомпания, а с посредник, който от своя страна има договор с авиокомпания, считаме, че за доказване на посредническата услуга във връзка с продажбата на самолетните билети трябва да разполагате и с копие от отчета за извършените продажби на самолетните билети, изготвян и представян от Вашия възложител на авиокомпанията.
По четвърти въпрос:
Относно закупените билети за Ваши клиенти от общодостъпна платформа за резервации чрез сайт на авиокомпания, с която вашия IATA агент няма договор, считаме, чеописаната доставка не попада в обхвата на чл.36, ал.1 от ЗДДС и е облагаема със ставка 20 на сто.
По пети въпрос:
Съгласно чл.12 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Облагаемият оборот за целите на регистрация по ЗДДС, съгласно чл.96, ал.2 от същия закон е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС
При определяне на облагаемия оборот за задължителна регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС търговското дружество следва да включи всички облагаеми доставки по смисъла на закона. В случай, че осъществява и облагаеми доставки с нулева ставка, те на основание чл.96, ал.3 от ЗДДС също се включват в облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС.
В облагаемия оборот на данъчно задължено лице, действащо от името и за сметка на друго лице се включва стойността на възнаграждението (комисионната) за оказаната посредническа услуга по продажба на самолетни билети за международен транспорт на пътници по чл.29 от закона. Стойността на продадените от посредника билети не участва при формирането на облагаемия му оборот.
Ако дружеството продава от свое име билети, то данъчната основа на доставката е сумата, която то получава за продажбата на билети.

Оценете статията

Вашият коментар