Прилагането на Закона за данък върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/

1_20-02-2/15.01.2018 г.
ЗДДФЛ, чл. 22г,
ЗДДФЛ, чл.23, ал.1, т.9
ЗДДФЛ, чл.50, ал.4 и 5
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/
Във Ваше запитване, постъпило в дирекция ОДОП с вх. №/ 2018 г. посочвате, че желаете да подадете годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2017 г., към която да приложите и декларация по реда на чл.22г от с.з. за ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания.
В тази връзка поставяте въпроса какви документи са Ви нужни от работодателя за подаване на декларацията по чл.22г, ал.7 от ЗДДФЛ, както и какви други документи ще са необходими за прилагане към годишната данъчна декларация?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси изразяваме следното принципно становище:
В разпоредбата на чл.22г от ЗДДФЛ е посочено, че сумата от годишните данъчни основи по чл.17 на местни физически лица и на чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се намалява с 2 000, 00 лв. за отглеждане на дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган.
Съгласно ал.2 и 3 на чл.22г от ЗДДФЛ, данъчното облекчение се ползва, вклю-чително за годината, през която са установени видът и степента на увреждане, и за годината на изтичане срокът на валидност на решението при определени условия, които следва да са налице, вкл. когато към 1 януари на данъчната година/в случая към 01.01.2017 г./, детето не е навършило пълнолетие.
Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл.17 от ЗДДФЛ и при условие, че лицето представи писмена декларация от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, че няма да ползва намалението за съответната данъчна година.
Декларацията не се представя, когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина:
1. е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не му е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод;
2. не е получавал доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа или с данък върху годишната данъчна основа по чл.28.
Предвид гореизложеното, бихте могли да ползвате данъчното облекчение за дете с увреждане, само ако през 2017 г. сте получавали облагаеми доходи – например от трудови правоотношения; от друга стопанска дейност; от наем или друго възмездно предоставяне на права или имущество; доходи от прехвърляне на права или имущество, както и доходи от източници по чл.35 от ЗДДФЛ.
Обстоятелствата и условията по ал.1 – 6 на чл.22г от ЗДДФЛ се декларират с декларация по образец – чл.22г, ал.7 от с.з.
Важно е да знаете, че на основание чл.23, ал.1, т.9 от ЗДДФЛ, данъчнотооблекчениесе ползва с подаване на годишна данъчна декларация /ГДД/ по чл.50 от с.з., към която се прилага освен декларацията по чл.22г, ал.7 и копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. В новата ал.2 (ДВ, бр.97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) на чл.23 изрично е регламентирано, че данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публич-ни задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.
Тези документи не се прилагат към ГДД само когато вече сте ги представили пред работодателя си по основно трудово правоотношение в срок от 30 ноемвридо 31 декември на 2017 г. и облекчението по чл. 22г е ползвано в пълен размер по реда на чл.49 от ЗДДФЛ.
В чл.50, ал.4 и 5 от ЗДДФЛ изрично е регламентирано, че към годишната данъчна декларация по ал.1 се прилагат служебните бележки по чл.45 и доказателства за размера на внесените в чужбина данъци и задължителни осигурителни вноски. Поради това, че в запитването не сте посочили вида на доходите, които сте получили през 2017 г. трябва да имате предвид, че при поискване от лицето работодателят по основно трудово възнаграждение издава не по-късно от 31 януари на следващата година служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък – чл.45, ал.1 от ЗДДФЛ. В служебната бележка се включва и данъкът, удържан или възстановен на работника/служителя при определяне на годишния размер на данъка. Съответно, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл.29 /доходи от друга стопанска дейност/ или чл.31 /доходи от наем или от друго възмездно предоставяне на ползване на права или имущество/, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл.43 и чл.44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.

Оценете статията

Вашият коментар