прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на едноличен търговец /ЕТ/.

51/17.04.2013г.
ЗДДФЛ – чл.26, 28
СС 20
относно: прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на едноличен търговец/ЕТ/.
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция ОДОП – гр. …, заведено с вх. № 2013 г., изразяваме следното становище:
В запитването си сте посочили, че ЕТ „С” – регистрирано по ЗДДС лице, като собственик на риболовен кораб през 2012 г. е кандидатствало по мярка1.1: „Публична помощ за постоянно прекратяване на риболовни дейности”. Съгласно сключен договор от 14.06.2012г., копие на който прилагате, между Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ и ЕТ „С”, се предоставя безвъзмездна финансова помощ във вид на премия за изпълнение на проект „Нарязване на риболовен кораб”, като след приключване на скрапирането, договорената сума Ви е преведена по банков път. Във връзка с това поставяте следните въпроси:
1. Подлежи ли на облагане това финансиране съгласно действащото към момента законодателство, какъв е редът за неговото облагане, включва ли се в обхвата на чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, където облагаеми по този закон са доходите от всички източници придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон, а според чл.11, ал.1, т.1 и 2 от с.з., доходът се смята за придобит на датата на плащането /при плащане в брой/ или на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода /при безналично плащане/?
2. Попада ли счетоводното отразяване на това финансиране, като вид държавна помощ /дарение/ в обхвата на СС – 20 „Отчитане на правителствените дарения и оповестяване на правителствената помощ”?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище:
По първи въпрос:
Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ не регламентира получените суми от безвъзмездна финансова помощ, като отделен източник на доход на физическите лица, респективно за тях не се прилага специално данъчно третиране, поради което същите следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
По смисъла на чл.2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Съгласно чл.14, ал.1 от ЗДДФЛ, с данък върху общата годишна данъчна основа се облагат доходите по глава пета, придобити през данъчната година, с изключение на доходите от стопанска дейност като едноличен търговец и на доходите от друга стопанска дейност по чл. 29а. Същевременно, общата годишна данъчна основа е сумата от годишните данъчни основи по чл.25, 30, 32, 34 и 36, намалена с предвидените в този закон данъчни облекчения – чл.17 от с.з.
На основание чл.16, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно, съгласно разпоредбите на този закон.
Във връзка с правилното определяне на дохода за облагане следва да се има предвид и текста на чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ, съгласно който ако не е предвидено друго в този закон,доходът – в случая безвъзмездната финансова помощ /субсидията/, се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяване на сметката на получателя на дохода или получаване на чека – при безналично плащане.
Следователно физическите лица, получили /придобили/ суми като безвъзмездна финансова помощ, подават годишна данъчна декларация по чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ.
Същевременно, доходите от стопанска дейност като едноличен търговец и доходите от друга стопанска дейност по чл.29а се облагат с данък върху годишната данъчна основа по чл.28 – чл.14, ал.2 от ЗДДФЛ. Разпоредбата на чл.26, ал.1 от с.з. изрично регламентира, че облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ данъчна печалба, включваща и финансовия резултат от прехвърляне на предприятието на едноличния търговец без заличаване на едноличния търговец от търговския регистър.
Видно от представеното към запитването копие на договор от 14.06.2012 г., на ЕТ „С” в качеството му на бенефициент по мярка 1.1 „Публична помощ за постоянно прекратяване на риболовни дейности”, е предоставена безвъзмездна финансова помощ във вид на премия за изпълнение на проект „Нарязване на риболовен кораб”.
Предвид гореизложеното, за предоставените суми, като безвъзмездна финансова помощ в качеството Ви на ЕТ „С” ще намери приложение разпоредбата на чл.26, ал.1 от ЗДДФЛ, а не разпоредбата на чл.11, ал.1, т.1 и 2 от с.з., която се отнася за придобити доходи от физическите лица, които не са търговци.
По втори въпрос:
Както посочихме в отговора към първия въпрос, когато получатели на помощта са еднолични търговци /ЕТ/, се прилага разпоредбата на чл.26, ал.1 от ЗДДФЛ, където е посочено, че облагаемият доход от стопанската дейност като ЕТ е данъчната печалба, формирана по реда на ЗКПО, т.е. за получените плащания ще се прилага данъчното третиране по реда на ЗКПО. В запитването не сте посочили, но в случая приемаме, че сте избрали да прилагате Националните счетоводни стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия.
В зависимост от конкретните условия на всяко представено в полза на предприятието дарение/помощ, то следва да се отрази счетоводно съобразно целта, за която е предоставено и за която ще се изразходва от предприятието.
Уведомяваме Ви, че Националната агенция за приходи не е компетентна да изрази становище, относно най-правилния начин за организиране и водене на счетоводната отчетност. Компетентен орган е , Дирекция ” Данъчна политика”, Отдел „Счетоводна практика”.
По принцип, участието на безвъзмездната финансова помощ при формирането на облагаемата печалба на предприятията, съответно сумите, участващи при формирането на финансовия им резултат, ще е в съответствие с правилата за признаване на даренията/помощите като приход, определени в СС 20 „Оповестяване на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ“, съгласно който:
– Правителствена помощ е действие от страна на правителството, чрез което се предоставя икономическа изгода за конкретно предприятие или за група предприятия, отговарящи на определени критерии. Не се третират като правителствена помощ изгодите, предоставяни чрез въздействие върху общите икономически условия в страната – например развитие на инфраструктурата, защитни мерки срещу нелоялна конкуренция и други подобни.
– Правителствено дарение е предоставянето на средства от правителството на дадено предприятие като компенсация за спазване от негова страна в миналото или в бъдеще на определени условия, отнасящи се до текущата дейност на предприятието. Не се третират като правителствени дарения такива форми на правителствена помощ, които не могат да бъдат оценени (остойностени), както и сделки на предприятията с правителството, които не се различават от обикновените стопански сделки с други контрагенти.
Съответно, СС 20 изисква:
– правителствените дарения да се отчитат при наличие на достатъчно сигурност, че предприятието получател ще спазва съпътстващите ги условия и даренията ще бъдат получени – т.3.1.
– правителствените дарения да се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход в текущия период – т.3.2
СС 20 предвижда няколко възможни хипотези за счетоводно отразяване на получените субсидии /финансирания/:
– правителствените дарения, получени от предприятията като компенсация за минали разходи или загуби, се признават за приход през периода на получаването им – т.3.4.
– правителствените дарения да се представят в счетоводния баланс като финансирания, освен в случаите, когато съгласно нормативен акт се отчитат като резерви – т.3.5.
– по реда на този стандарт да се отчитат получените в предприятията дарения от трети лица (неправителствени дарения) – т.3.8.
Доколкото в ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на посочените приходи, тази безвъзмездна финансова помощ следва да се признае заданъчни цели и да участва при формиране на данъчния финансов резултат за годината на счетоводното й отчитане.

Scroll to Top