прилагането на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО) и СИДДО със САЩ, при следната фактическа обстановка:

53-02-16/06.02.2012г.
ЗКПО, чл. 12, ал. 5, т. 4
ЗКПО, § 1, т. 8 и т. 9 от ДР
ЗКПО,чл. 195, ал. 1
В дирекция ОУИ …. е постъпило писмено запитване, подадено от Вас, с вх.№ 53-02-16/19.01.2012 г. относно прилагането на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО) и СИДДО със САЩ, при следната фактическа обстановка:
Дружеството е получило две фактури, издадени от чуждестранни юридически лица, с регистрация в Делауеър, САЩ. Към заптването са приложени копия от издадените фактури и удостоверения за актуално състояние. Предметът на стопанските операции, отразен във фактурите е: в издадената от Ейч ДПП ООД, САЩ доставена услуга – съвет и помощ за разработване на стандартен формуляр за договор (Договор за партньорство), съответно в издадената от АЙ & СИ СЪРВИСИС ООД, САЩ предоставени услуги – обучение по ISO/IEC17021 система за управление на сертификационен орган 2011 издание.
В тази връзка се интересувате дали върху дължимите суми по фактурите следва да се удържи данък при източника или може да бъде приложена Спогодбата между Република България и Съеднените американски щати за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите и по-точно Делауеър включва ли се в термина „Съединени щати” по смисъла на спогодбата?

Предвид изложеното до тук и съобразявайки относимата нормативна уредба изразявам следното становище:
С окончателен данък при източника се облагат начислените в полза на чуждестранниюридически лица доходи, посочени в чл.12, ал. 2, 3, 4, 5 и 8 от ЗКПО. За целите на данъчното облагане определящо е квалифицирането на дохода предвид договореното и естеството на извършената услуга. Независимо, че възнагражденията за обучение не са сред изрично посочените в чл. 12 от ЗКПО доходи, подлежащи на облагане с данък при източника, е необходимо всеки един договор да се анализира с цел да се установи липсата или наличието на елементи на авторски или лицензионни възнаграждения по смисъла на § 1,т. 8 от ДР на ЗКПО и/или възнагражденияза технически услуги по смисъла на § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО. В подобни случаи тълкуването на съответния договор следва да бъде подчинено на принципа за предимство на съдържанието пред формата и да се търси действителната обща воля на страните (чл. 20 от Закона за задълженията и договорите).
Консултантските услуги (предоставянето на съвет, препоръка) попадат в обхвата на понятието „възнаграждения за технически услуги”, дефинирано с § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО, а съгласно чл. 195, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 5, т. 4 от същия закон доходите от възнаграждения за технически услуги на чуждестранни юридически лица, когато тези доходи не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника.
Съгласно чл. 13 от ЗКПО, когато в международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответния международен договор.
По отношение тълкуването и прилагането на посочената СИДДО,сключена между правителствата на България и САЩ, писмото е изпратено на компетентната дирекция СИДДО, при ЦУ на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар