Приложение на Глава деветнадесета “а” от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на доставка на стоки по част втора от Приложение № 2 от ЗДДС

Изх. № М-24-33-20
Дата: 12.04.2014 год.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 26, ал. 7;
ЗДДС, чл. 163а, ал. 2;
Приложение № 2 към Глава деветнадесета “а” от ЗДДС
Относно: приложение на Глава деветнадесета “а” от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на доставка на стоки по част втора от Приложение № 2 от ЗДДС
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № …………………… г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, регистрирано по ЗДДС, произвежда и продава на територията на страната селскостопанска продукция – оризова арпа (неолющен ориз), ориз, фуражна царевица и обикновена пшеница.
Въпросите Ви са:
Какъв е режимът на облагане с данък върху добавената стойност на доставката наоризова арпа (неолющен ориз), ориз, фуражна царевица и обикновена пшеница?
Какъв е режимът на облагане с данък върху добавената стойност на предоставянето на рента в натура – оризова арпа (неолющен ориз), ориз, фуражна царевица и обикновена пшеница от дружеството – арендатор на физически лица – арендодатели?
Какъв е режимът на облагане с данък върху добавената стойност на предоставянето на рента в натура – оризова арпа (неолющен ориз), ориз, фуражна царевица и обикновена пшеница от дружеството – арендатор на кооперация – арендодател?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Със Закона за изменение и допълнение на ДОПК, обнародван в ДВ бр. 98 от 12.11.2013 г. е направено изменение в Приложение № 2 към Глава деветнадесета “а” от ЗДДС, като същото е допълнено с част втора, в която са визирани зърнените култури и техните кодове по Комбинираната номенклатура (КН) по отношение на които се прилага механизъм на обратно начисляване. Предвид т. 71 на § 1 от ДР на ЗДДС “код по КН“ са тарифни кодове по Комбинираната номенклатура, установена с Приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа.
Оризовата арпа – неолющен ориз попада в позиция 1006 10 по КН, която е включена в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС и спрямо същия се прилага механизма на обратно начисляване. Изключение представлява пропареният ориз, който дори когато е неолющен не попада в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС и спрямо него се прилага общия режим на ЗДДС.
Спрямо олющения ориз не се прилага обратно начисляване, доколкото всички позиции от КН, посочени в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС, касаят само неолющен ориз.
Фуражната царевица попада в позиция 1005 90 00 по КН, която е включена в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС и съответно се прилага механизма на обратно начисляване спрямо доставките на този вид стока.
Обикновена пшеница попада в позиция 1001 по КН, която е включена в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС и доставките ? са обхванати от механизма на обратно начисляване.
Предвид гореизложеното за извършена доставка на оризова арпа (неолющен ориз), фуражна царевица и обикновена пшеница, тъй като същите попадат в обхвата на стоките, посочени в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС е приложима Глава деветнадесета “а” от ЗДДС. В случай, че получател по доставката е регистрирано по ЗДДС лице, съгласно чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС данъкът за доставката е изискуем от получателя. В случай, че получател по доставката е данъчно задължено или данъчно незадължено лице, нерегистрирано по ЗДДС за доставката са приложими общите правила на закона. Доколкото доставката не е сред изрично посочените като освободени в Глава четвърта на ЗДДС, същата ще е облагаема на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС със ставка на данъка в размер на 20 на сто като данъкът за доставката е изискуем от доставчика.
Когато дружеството предостави рента в натура – оризова арпа (неолющен ориз), фуражна царевица и обикновена пшеница е налице доставка на стока, на която данъчното третиране относно лицето-платец на данъка е аналогично на изложеното по-горе. Следва да имате предвид, че относно данъчното третиране на арендни договори в земеделието е изразено становище на Изпълнителния директор на НАП с Изх. № 91-00-261/04.09.2007 г., което е публикувано в интернет на страницата на НАП – www.nap.bg, като данъчната основа на доставката следва да бъде определена съобразно редакцията на чл. 26, ал. 7 от ЗДДС към датата на данъчното събитие.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ

/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар