Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- гр. … с вх. № … от 28.01.2015 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество стопанисва търговски обекти- магазини за промишлени стоки на територията на гр. Пловдив, гр. София и гр. Бургас. В магазините се извършва продажба на дребно на обувки, дрехи, сувенири, домашни потреби и др. Уточнено е в запитването, че във връзка с така осъществяваната дейност служителите в магазинната мрежа ежедневно се сблъскват с многовройни претенции от страна на клиенти като рекламация, искане за връщане на стока, искане за замяна на една стока с друга и пр. В тези случаи възниква необходимостта за извършване на « сторно » операции, съгласно изискванията на чл. 31, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г., като за улеснение на служителите дружеството е създало специализиран софтуер, в който да се създават и по- късно да се отпечатват на принтер сторно бележките- в 3-ри екземпляра / един за клиента, втори, който остават в магазина и се прикрепя към касовата книга и трети, който се изпраща за съхранение в отдел/звено «Счетоводство » на дружеството, ведно с прикрепена към него оригинална касова бележка от клиента.
Във връзка с горното и с оглед стремежа на дружеството да удовлетвори правилно и своевременно претенциите на своите клиенти, същото ни уведомява за следните често срещани в дейността си трудности и практически казуса, а именно:
I.Клиент / ФЛ / си е закупил от магазин на дружеството в гр. София тиган за готвене на стойност 50лв. в края на м.11.2014г. На 26.01.2015г. клиента се връща в същия магазин и прави рекламация, т.к. дръжката на тигана е счупена, но лицето заявява, че не помни точната дата, на която е закупил стоката, както и че не разполага с касовата бележка за покупката / същата е изхвърлена или загубена /. Клиентът желае да бъде удовлетворен чрез замяна на повредения тиган с нов такъв- друга идентична бройка / от същия вид и качество и на същата стойност /. Служителите в обекта удовлетворяват рекламацията, като вписват всичков « Регистъра на рекламациите », издават « Акт за рекламация », но са затрудннени при извършването на « сторно » операцията.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1.Как следва да се отнесе сторно операцията с извършената през м.11.2014г. продажба при липсваща касова бележка, от която да се установи номер, дата и час на издаване на ФКБ, по повод на която се издава сторно документът?
2.Длъжно ли е дружеството при извършване на сторно операцията задължително да прикрепи към сторно бележката и оригиналната касова бележка, в кооято е обективирана извършената продажба, кото се сторнира?
3.Как да се процедира в случите, в които дружеството не разполага с оригиналната касова бележка?
II.Клиент / ФЛ / си е закупил от магазин на дружеството в гр. Пловдив детска раница в началото на 2014г., но нито той,нито служителите в магазина имат спомен за точната дата на покупката. Клиентът предявява рекламация на 20.01.2015г., като иска връщане на сумата, която е заплатил, но не си спомня в какъв размер е същата. Служителите не предлагат замяна, т.к. вече не разполагат с този модел раница. Клиентът разполага с касова бележка, но същата е нечетима / не се различава текст,т.к. буквите са се избледнели / и не може да се установи дали това е именно касовата бележка за продажбата на конкретната стока.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1.Как следва да се постъпи в този случай, когато касовата бележка е нечетима?
2.Длъжно ли е дружеството да уважи рекламацията и ако да- каква сума следва да се възстанови, при положение че липсва информация за стойността на покупката?
3.В случай, че бъдат върнати пари на клиента, по какъв начин следва да отнесем сторно операцията с извършената в началото на 2014г. продажба, след като не може да се установи номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документът?
III.Клиент / ФЛ / си е закупил дънки от магазин на дружеството в гр. Бургас на 14.01.2015г., но след повече от седмица по-късно същият посещава друг магазин, собственост на дружеството, в гр. София, където решава да замени стоката с друг размер. Същият предявява рекламация в гр. София на вече закупените от гр. Бургас дънки, т.к. открива някакъв дефект. Служителите в обекта приемат рекламацията и изискват касова бележка от клиента, но същият не разполага с такава. Въпреки това клиентът желае да бъде компенсиран със замяна на закупените дънки с друг размер.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1.Как следва да се отнесе сторно операцията с извършената на 14.01.2015г. продажба при липсваща касова бележка, от която да се установи номер, дата и час на издаване на ФКБ, по повод на която се издава сторно документът?
2.Длъжно ли е дружеството да уважи рекламацията и ако да- възможно ли е да се избере някой от другите начини за удвлетворяване на рекламация / отбив от цената, ремонт, възстановяване на заплатената сума / или същото е длъжно да направи замяната?
3.Необходимо ли е при извършване на сторно операцията задължително да се прикрепи към сторно бележката и оригиналната касова бележка, в която е обективирана извършената продажба, която се сторнира? Как да се процедира при липсваща касова бележка?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразяваме следнотостановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лицеда регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
По същество „ сторно ” операция е корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена и натрупана във фискалната памет сметка на клиента. Извършването и документирането на сторно операция е обект на специална регулация, т.к. това е отрицателна операция, състояща се в документално намаляване на регистрирания във ФУ оборот.
Редът и начинът за извършване на корекция при връщане или рекламация на стока след приключена сметка на клиента / сторно операция / са регламентирани в чл. 31 от Наредба № Н-18/2006г. , като в ал. 1, т. 1 от същата разпоредба е указано, че при използване на ФУ сторно операциясе документира чрез издаване на касова бележка от кочан или отпечатана по реда на чл. 35 на принтер, който не е или не влиза в състава на ФУ по смисъла на чл. 2, ал. 2, т. 2; второто копие на отпечатана на принтер бележка се прошнурова и се оформя като кочан в последователността на издаването на копието.
По смисъла на чл. 31, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006г., документът по ал. 1, т. 1 съдържа реквизитите съгласно чл. 35, ал. 1 и надпис „“СТОРНО““, номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документът, причината за сторно операцията и данни за клиента (идентификационен номер по чл. 84 ДОПК, наименование, седалище и адрес за кореспонденция), когато последният е едноличен търговец или юридическо лице.
Попълването на всички реквизити е задължително, т.к. сторно операцията е основание за намаляване на регистрираниявъв фискалната памет на ФУ оборот.
В конкретния случай, сторно операция при връщане или рекламация на стока може да се осъществи чрез отпечатана по реда на чл. 35 на принтер касова бележка , в която задължително да се впиши номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документа.
Прилагането на ред за регистрация и отчетност но сторно операция, различен от определения в чл. 31 от Наредба № Н-18/2006г., води до несъответствие с нормативно регламентирания ред, което в конкретния случай / при липсващи номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се издава сторно документът/ , води до непризнаване на извършената „сторно““операция и съответно до липса на документална обоснованост за намаляване на регистрирания търговски оборот. При наличие на законово установени кумулативни изисквания за притежавани елементи от сторон- документа, отсъствието на такива има за последствие липсата на обвързваща доказателствена силана документа за извършване на стопанската операция, отразена в него.
В допълнение следва да се отбележи, че съгласно разпоредбата на чл. 125, ал. 4, т. 1 от Закона за защита на потребителите фискалната касова бележка е един от документите, въз основа на които може да бъде предявена рекламация.
В чл. 26, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. се съдържа изрично изискване фискалната касова бележка да бъде четима, да съответства на образеца съгласно приложение № 1 от наредбата и да съдържа изброените реквизити.
Задължение на собственика на ФУ е да следи за вида на издаваната касова бележка и да предприема действия за отстраняване на причините за влошаване на качеството й.Неспазването на това изискване, изразяващо се в издаване на избелели и нечетими касови бележки, е нарушение на Наредба № Н-18/2006г. и подлежи на санкция по реда на чл. 185 и 186 от Закона за данък върху добавената стойност / ЗДДС /.
По отношение навъпросите, касаещи приложените на Закона за защита на потребителите,следва да се има предвид следното:
Съгласно разпоредбите наЗНАП, в компетентност на Изпълнителния директор на НАП е издаването на методологически указанияи съответно разяснения по прилагането на данъчното и осигурителното законодателство. В този смисъл, въпросите , свързани с приемането на рекламация на стоки и начините за удовлетворяването й от странана дружествотоизлизат извън компетентността на НАП и отговор не следва да бъде даден.

Оценете статията

Вашият коментар