Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- гр., е изложена следната фактическа обстановка:
Физическо лице е регистрирано като земеделски производител, който произвежда и реализира непреработена земеделска продукция / тиквички, пъпеши, домати, чушки /. Продукцията се изкупува от складове, като същата се продава на полето, на адреса на управление на земеделския производител и на открито, не в търговски обект, на територията на стоково тържище, което е обособено като пазар на производителите и Територия за извършване на тържищни търговски сделки. Уточнено е в запитването, че лицето реализира произведената от нето продукция на Пазар на производителите. Същото лице не е регистрирано като едноличен търговец, не осъществява търговска дейност по смисъла на Търговския закон и не е регистрирано по ЗДДС.
В тази връзка се поставя въпроса необходимо ли е горното лице да въведе в експлоатация регистрирано в НАП фискално устройство, с което да отчита приходите от продажба на произведената от същото селскостопанска продукция?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следнотостановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства .
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез фискално устройство, са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006г.
По силата на чл. 4, т. 2 от Наредба № Н-18/2006г. (изм. и доп. – ДВ, бр. 84 от 2015 г., в сила от 30.10.2015 г.)не са задължени да регистрират извършваните от тях продажби в търговски обект чрез ФУ/ИАСУТД физически лица, по отношение на които са налице кумулативно следните условия:
-извършват продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция;
-не са търговци по смисъла на Търговския закон;
-тъговският обект не се намира в лицензирани стокови борси, тържища или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържища или закрити помещения като магазин, склад или други подобни.
Видно от разпоредбата, законодателят е предвидил, че продажбите, извършвани от тези лица във/от лицензираните стокови борси, тържища или пазар на производители по смисъла на Закона застоковите борси и тържища, както и във/от закрити помещения като магазин, склад или други подобни не попадат в кръга на освободените от задължените за регистриране и отчитане на продажби чрез ФУ/ИАСУТД.
Със Закона за стоковите борси и тържищата се уреждат условията и редът за създаването, устройството и дейността на стоковите борси, стоковите тържища и пазарите на производителите, както и изискванията за извършването на дейност като самостоятелен обект.
Пазарът на производителите е място и нфраструктура за търговия на едро с налични храни и цветя, където стоката от земеделски производител може да се манипулира, окачествява, етикира и партидизира за по- нататъшна продажба на вътрешния пазар или за износ. За извършване на дейност като пазар на производителите се изисква регистрация при условията и по реда на този закон / чл. 3а от ЗСТБ /.
В конкретния случай продажбите на собствена селскостопанска продукция се реализират на пазар на производителите. Предвид на това, за лицето е налице задължение за регистриране иотчитане продажбите чрез издаване на фискална касова бележка от регистрирано ФУ .

Оценете статията

Вашият коментар