Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- гр, е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирана от БИМ сервизна фирма, която има сключен договор за техническо обслужване и ремонт на ФУ на« К » ООД. На 28.10.2015г. при същото постъпва искане от името на С.К., в качеството си на управител на « К » ООД- гр. К за спиране от работата на регистрираните и обслужваните от сервизната фирма до момента ЕКАФП и регистрация на ново такова фискално устройство. Искането е подадено от нотариално упълномощения представител- « В » ООД. Сервизната фирма е изпратила информация към «Д » ООД и « Е » ООД за спиране на досегашните им два броя ФУ. На 29.10.2015г. е постъпило « контра искане » от « К » ООД, подадено от Т.Г.- също управител на « К » ООД, като към искането са приложени Уведомление, подадено в ТД на НАП- … с вх. № 25546/29.10.2015г. и дружествен договор от 19.09.2015г. Уточнено е в запитването, че сервизната фирма е въвела в експлоатация и е регистрирала на 28.10.2015г. ново ФУ DT…., продадено с фактура № …./28.10.2015г., с касова бележка № …./28.10.2015г. Същтото ФУ се намира все още в сервизната фирма, като същата сочи, че е прекратила каквито и да е действия по досегашни и новорегистрирани ЕКАФП, водещи се на « К » ООДдо получаване на писмено решение и указание по казуса. Към запитването са приложени копия от горепосочените искания и на заявлението за въвеждане в експлоатация на ФУ.
Предвид изложената фактическа обстановка, подаденото Уведомление до ТД на НАП- ….. и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следнотостановище:
Следва да се отбележи, че в производствата по ДОПК, пред приходната администрация юридическите лица се представляват от лицата, които ги представляват по закон или от упълномощени от тях с писмено пълномощно лица (чл. 10, ал. 3 и ал. 4 от ДОПК).
Съгласно чл. 141, ал. 2 от ТЗ дружеството с ограничена отговорност се представлява от управителя. При няколко управители всеки един от тях може да действа самостоятелно, освен ако дружествения договор предвижда друго. Други ограничения на представителната власт на управителя нямат действие по отношение на трети лица. В търговския регистър се вписва името на управителя. Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им / чл. 141, ал. 6 от ТЗ/.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства .
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Съгласно чл. 17, ал. 1, т 1 от Наредба № Н-18/2006г., въвеждането в експлоатация на ФУ/ИАСУТД се извършва след попълване на заявление по образец съгласно приложение № 24, изготвено в 2 екземпляра, по един за лицето по чл. 3 и за сервизната фирма, която го съхранява в досието по чл. 50, ал. 1. Въвеждането се извършва в присъствието на лицето по чл. 3 от сервизен техник на вписаната в паспорта сервизна фирма, като техникът е длъжен да запише във фискалната памет датата, часа и минутата на въвеждане в експлоатация, идентификационен номер по чл. 84 ДОПК на лицето по чл. 3, съответно единния граждански номер, ако лицето по чл. 3 е физическо лице, с изключение на физическите лица – еднолични търговци.
При въвеждане в експлоатация сервизната фирма издава свидетелство за регистрация на ФУ по образец съгласно приложение № 11, като видетелството се издава в 2 екземпляра, по един за лицето по чл. 3 и за сервизната фирма / чл. 17, ал. 2 от Наредбата /.
Видно от разпоредбата начл. 84, ал. 1 от ДОПК, регистрираните лица се идентифицират чрез данните по чл. 81, ал. 1, т. 2 – 4, като идентификацията на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистърсе извършва чрез единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията.
Видно от изложените в запитването факти се установява, че към настоящия момент в търговския регистър като управител е вписан С.К. В този смисъл, С.К. се явява единственото лице, което може да представлява търговеца към момента. При подаване на заявлението за въвеждане в експлоатация на ФУ сервизната фирма следва да провери самоличността и представителната власт на подаващия същото. В конкретния случай искането за извеждане от експлоатация на вече регистрирани ФУ, както и заявлението за въвеждане в експлоатация на на ново ФУ са подадени от надлежно упълномощено от управителя лице.
Общото събрание, съгласно чл. 135, ал. 1, т. 1 от ТЗ е орган на дружеството, но не е негов представител. Правомощията на С.К. действително се прекратяват с оттегляне на овластяването му , но трябва да бъде извършено вписване на това обстоятелство в търговския регистър. Към настоящия момент такова вписване не е извършено. Едва след вписването натова обстоятелство в ТР сервизната фирма може да откаже приемането на заявлението от С.К. От момента на вписване в ТР на новия управител- Т.Г. възниква представителнатавласт на същата по отношение на третите лица.

Оценете статията

Вашият коментар