Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
В писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр. …. с вх. № …../22.03.2012 г., препратено по компетентност от ТД на НАП …., офис …, е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата Ви е открита през октомври 2011 г., като единствената Ви дейност е продажба на топли напитки от кафе автомати.
Зададен е въпросът как следва да се отчитат приходите от продажби, ще се изисква ли монтаж на касов апарат към всяка машина или може да се ползва един касов апарат за всичките кафе автомати.
Предвид гореизложения въпрос и съобразявайки относимата нормативна уредба,изразяваме следнотостановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
В случай, че се касае за т. нар. кафе автомати на самообслужване, задействани чрез вкарване на монета, то при тях не са изпълнени изискванията на Наредба № Н-18/2006г. за издаване на фискален касов бон, респективно натрупване на данни във фискалната памет при плащания в брой. По този начин при автоматите на самообслужване се губи контрола на клиента при регистриране и отчитане на приходите от реализация, което е основната идея на фискалните устройства.
Отсъствието на принтер и фискална памет в автоматите на самообслужване е технически проблем, който е свързан с разработка на нормативни изисквания към такива автомати, както и изпитването и одобряването им. Това е проблем, касаещ всички видове автомати на самообслужване, задействащи се с монети, жетони или други подобни /за продажби на кафе, безалкохолни напитки, детски играчки, паркинг автомати и др./. За решаване на тези въпроси е необходимо изменение и допълнение на нормативната уредба.
В условията на действащата нормативна уредба съществуват два варианта за регистриране приходите от извършените услуги чрез автомат на самообслужване:
1. Оборотите от продажби от автомата се регистрират и отчитат с касов апарат в обект на фирмата при спазване на следния ред:
-регистрирането на постъпленията от всеки автомат се извършва при събиране на парите от съответния автомат;
-постъпленията от всеки автомат се регистрират в отделна група, като всеки вид стока /кафе, напитка, закуска, детска играчка и др./ се регистрира като отделна продажба с единична цена и с количество, равно на количеството, отчетено от съответния брояч на автомата.
2. Втори вариант е в автомата на самообслужване да бъде вградено фискално устройство от одобрен за България тип, което да се използва за печат на документа при продажбата на топли напитки. Към момента има голям брой одобрени такива модели, предназначени за вграждане.
Също така е възможно производителят на автомата да вгради принтер и фискална памет, които да отговарят на изискванията на българското законодателство и да премине процедурата по неговото одобряване по реда на Наредба № Н-18/2006г.
Обръщаме внимание, че на основание чл. 118, ал. 2 от ЗДДС всички фискални устройства следва задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите. Техническите изисквания, редът и начинът за изграждането и осъществяването на дистанционната връзка се уреждат с Наредба № Н-18/2006г., като се съгласуват с Българския институт по метрология и с Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

Оценете статията

Вашият коментар