Приложение на разпоредбата на чл.43, ал.3, т.2 от ЗКПО.

5.Изх. №20-00-655
06.01.2011 г.
чл.43, ал.3, т.2 от ЗКПО.
В Дирекция ОУИ … е постъпило Ваше писмено запитване с вх. №…/…2010 г. относно приложение на разпоредбата на чл.43, ал.3, т.2 от ЗКПО.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Поради ликвидност на средства, дружеството не се издължава в срок на доставчик, който от своя страна начислява лихви за забавено плащане, които ,,Х” осчетоводява като разход.
В тази връзка е зададен въпрос дали разпоредбата на чл.43, ал.3, т.2 от ЗКПО касае само закъснели плащания по публични вземания?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към зададеният въпрос нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Съгласно разпоредбата на чл.43, ал.3, т. 2 от ЗКПО разходите за наказателни лихви за закъснели плащания и неустойки не подлежат на данъчна регулация. Разходите за лихви за просрочие на публични задължения се регулират по реда на чл.26, т.6 от ЗКПО и съответно за тях е приложимо изключението по чл.43, ал.3, т. 3 от същия закон.
Друга причина поради която разходите за наказателни лихви за закъснели плащания и неустойки, възникнали по повод на търговски взаимоотношения, не подлежат на данъчна регулация е обстоятелството, че те не представляват ,,цена на парите във времето”, съответно възнаграждение за използване на чужд паричен ресурс, каквато е същността на лихвите. Въпреки, че определението за ,,лихва”, дефинирано с разпоредбата на §1, т.7 от ДР на ЗКПО, се свързва най-вече с разпоредбите за данъка удържан при източника, то отразява икономическата същност на това понятие. Видно от съдържанието на определението, наказателните лихви за закъснели плащания и неустойките не представляват лихви.
Обръщам Ви внимание, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с НАП сте задължен да индивидуализирате себе си, като посочвате данни за идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно дружество или търговец и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията).

Оценете статията

Вашият коментар