Приложение на разпоредбата на чл.97а от ЗДДС.

53-00-708/27.12.2010 г.
ЗДДС, чл.21, ал.2
чл.70, ал.4
чл.82, ал.2
чл.97а, ал.1, ал.4, ал.5
чл.125
ППЗДДС, чл.113, ал.1 и ал.3
В Дирекция ОУИ … е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 53-00-708/15.10.2010 г. относно приложение на разпоредбата на чл.97а от ЗДДС.
Поставените въпроси в запитването са следните:
– След като … ЕООД се регистрира по чл.97а от ЗДДС и получи фактура за рекламни услуги от страна-членка на ЕС, протоколът по чл.117 от ЗДДС, който следва да бъде съставен за да начисли ДДС, трябва ли да бъде включен в дневник „Покупки” или в дневник „Продажби”? Ако трябва да се включи в дневник „Покупки”, има ли право на данъчен кредит?
– Трябва ли дружество, регистрирано на основание чл.97а от ЗДДС, да попълва всеки месец дневник „Покупки”, в който да отрази останалите си покупни фактури, въпреки, че няма право на данъчен кредит и да попълва в дневник „Продажби” продажните си фактури, в които също няма ДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
Общият принцип относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС (Изм. – ДВ, бр.95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.), съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Предвид изложеното в запитването и разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС следва, че мястото на изпълнение на услугата е на територията на страната.
Съгласно чл.97а, ал.1 от ЗДДС (в сила от 01.01.2010 г.), на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2. В тази връзка за дружеството, в качеството му на получател на услугата, възниква задължение за регистрация по реда на чл.97а, ал.1 от ЗДДС, без оглед на стойността на данъчните основи на извършените от дружеството доставки.
Съгласно ал.4 на чл.97а от закона, за лицата по ал.1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
Следва да имате в предвид, че в тези случаи става въпрос за данъчно задължени лица, които нямат регистрация по ЗДДС на друго основание. Когато за лица, регистрирани на основание чл.97а от закона, възникнат основания за задължителна регистрация по чл.96 и чл.99 или за регистрация по избор по чл.100, ал.1 и 3, те трябва да се регистрират по реда и сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор (чл.97а, ал.5 от ЗДДС).
Също така тези лица нямат право на данъчен кредит за данъка, който са си самоначислили. Това правило е във връзка с чл.70, ал.4 от закона, където е регламентирано, че няма право на данъчен кредит лице, регистрирано на основание чл.97а, чл.99 и чл.100, ал. 2.
Регистрираните по ЗДДС лица задължително водят отчетните регистри по ЗДДС-дневник за покупките и дневник за продажбите, които трябва да съдържат информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети. Дневникът за продажбите се изготвя по образец-приложение № 10 от ППЗДДС, независимо от вида и формата на водене на счетоводството. Съгласно чл.113, ал.1 от ППЗДДС, регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл.124, ал.1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени.
Изключение от това правило е предвидено в чл.113, ал.3 от ППЗДДС, съгласно който регистрираните лица на основание чл.97а от ЗДДС могат да не изготвят дневник за покупките. В тези случаи подаваният от лицето магнитен носител на дневника за покупките трябва да съдържа един-единствен запис със стойности „нула” за числовите полета и „интервал” за символните полета. За всеки данъчен период като регистрирано по ЗДДС лице следва да се подава справка декларация по чл.125 от ЗДДС, съставена въз основа на отчетните регистри.

1/5

Вашият коментар