Приложение на разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за авторското право и сродните му права

2_2027/ 03.09.2009 г.
КСО – чл.6, ал.2 и ал. 8
ОТНОСНО: приложение на разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за авторското право и сродните му права
Лице е регистрирано като упражняващо свободна професия – проектант, с основна дейност изработване на инвестиционни проекти. Получените през годината доходи, за изработените проекти, са декларирани в Приложение 3, Таблица 1 на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ. Въпросът който е поставен е: следва ли тези доходи да се включват при годишното изравняване на осигурителния доход и да се довнасят вноски върху тях ?
Съгласно разпоредбите на чл.6, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, доходът върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени и други доходи от трудова дейност.
По смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ обект на авторско право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма.Законът поставя изрично изискване за наличието на творчески елемент, което не оставя място за съмнение, че не се касае за изпълнение на трудови задължения. Цитираният текст съдържа примерно изброяване на обектите на авторско право. Като такива са посочени:
1. Литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
2. Музикални произведения;
3. Сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
4. Филми и други аудиовизуални произведения;
5. Произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. Произведения на архитектурата;
7. Фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
8. Проекти, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
9. Графично оформление на печатно издание.
10. Кадастрални карти и държавни топографски карти.
Обект на авторско право са също:
1. Преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
2. Аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
3. Периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
Носителите на права върху дотук посочените произведения имат изключителното право да разрешават срещу възнаграждение използването на същите.
Във връзка с това следва ясно да се разграничи използването на произведението от самата творческа дейност по създаването на същото. Възнагражденията, получени срещу отстъпено право на използване на произведенията, обекти на правна закрила по ЗАПСП, не представляват доход от трудова дейност и върху тях не се дължат задължителни осигурителни вноски.
Дейността по създаване на произведението, може да се упражнява по начин какъвто творецът, работодателят му /възложителят/ изберат или се договорят.
1.Самостоятелно, когато авторът /творецът/ е лице, което упражнява професионална дейност за свой риск и за своя сметка;
2. Да бъде възложено с договор за поръчка/нетрудово правоотношение/, или;
3.В рамките на трудово правоотношение;
На тези различни основания едно лице може да получава за един и същ период различни по своя характер възнаграждения – за използване на произведението, респективно изпълнението, и възнаграждения като творец /изпълнител/, в практиката това се определя в договора който страните са подписали помежду си.
На основание гореизложеното, задължениеза определяне на окончателен размер на осигурителния доход, съответно попълване на Таблица 1 и 2 от Справката към ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, ще съществува когато полученото възнаграждение е за изработване на самото произведение/доход от трудова дейност/, а не за отстъпеното право на използване на произведението, обект на авторско право по ЗАПСП/нетрудов доход/.
Самоосигуряващи се, получили авторски и лицензионни възнаграждения, от отстъпено право на ползване,не посочват тези доходи в колони от 5.1 до 5.5 от Таблици 1 и 2 от Справката, тъй като за тези суми не се дължат вноски за ДОО и здравно осигуряване. Когато самоосигуряващите се нямат други облагаеми доходи, окончателният размер на осигурителния доход е равен на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен за съответната година, тъй като доходът от авторски възнаграждения не се счита за доход, получен от трудова дейност.

Оценете статията

Вашият коментар