Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх.№ 24-30-27
Дата: 11. 08. 2014 год.
ЗДДС, чл. 25;
ЗДДС, чл. 119;
ЗДДС, чл. 124, ал. 2;
ЗДДС, чл. 151а, ал. 2.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. №24-30-27/28.07.2014 г., е изложено следното:
Дружеството е регистрирано за прилагане на специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност през месец февруари 2014 г. При документиране на доставките преди регистрацията по касова отчетност възникват случаи плащането да бъде комбинирано – в брой и по банков път. Плащането в брой се извършва в деня на издаване на фактурата, за което се издава касов бон от ЕКАФП. Останалата сума от плащането, която е с банков превод, се получава в рамките на 30 дни от издаване на фактурата.
Въпросът, поставен в запитването, е следният: при така представените факти, след като дружеството вече е регистрирано за прилагане на специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност, допустимо ли е за документ с комбинирано плащане – в брой или по банков път – да се прилага специалния режим за касова отчетност?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:
По отношение на доставките, по които възнаграждението се изплаща в брой и по банков път, и за които данъчното събитие възниква преди регистрацията за прилагане на специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност:
По смисъла на чл. 25, ал. 1 и 2 от ЗДДС данъчно събитие е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16 от същия закон. Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Случаите, които са изключения по отношение на възникване на данъчното събитие, са регламентирани в чл. 25, ал. 3-5от ЗДДС.
По силата на чл. 25, ал. 6 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4 от цитираната разпоредба, данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
Съгласно чл. 25, ал. 1 и 2 от ЗДДС регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени, съгласно чл. 124, ал. 2 от ЗДДС.
В този смисъл, за доставка, за която данъчното събитие е възникнало, съответно данъкът е станал изискуем, преди регистрацията на лицето за прилагане на специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност, начисляването на данъка,документирането и отчитането на тази доставка, следва да се извърши по общия ред на ЗДДС.
По отношение на доставките, по които възнаграждението се изплаща в брой и по банков път, и за които данъчното събитие възниква след регистрацията за прилагане на специалния режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност:
Съгласно чл. 151а, ал. 2 от ЗДДС при прилагане на специалния режим на доставките, за които е възникнало данъчно събитие, данъкът става изискуем на датата на получаване на цялостно или частично плащане, пропорционално на плащането. На основание чл. 151а, ал. 2, т. 10 от ЗДДС режимът не се прилага по отношение на доставки на стоки и услуги, при които възнаграждението не се изплаща по банков път, включително чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Предвид цитираните разпоредби и доколкото, от посоченото в запитването става ясно, че възнаграждението по доставката не се изплаща изцяло по банков път (изплаща се в брой и по банков път), считам, че по отношение на същата, не следва да се приложи специалният режим за касова отчетност на данък върху добавената стойност, а данъкът става изискуем по общия ред на ЗДДС, съответно начисляването данъка, документирането и отчитането на тази доставка, също следва да се извърши по общия ред на ЗДДС.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Scroll to Top