Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

.№М-24-31-11
Дата:28.02.2014 год.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 71, т. 1;
ЗДДС, чл. 73.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, изпратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № М-24-31-11/05.02.2014 г., е изложено следното:
Гимназията е лице, регистрирано по ЗДДС, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити. Същата разполага със собствен стол и бюфет, които организират своята дейност на основание ПМС № 88 от 23 май 2000 г. за организацията на ученическото столово хранене.
Поставени са следните въпроси:
1. Как следва да се отразят фактурите за ел. енергия, вода и природен газ, свързани с дейността на ученическия бюфет и стол, в дневника за покупки за ДДС, при условие, че доставчиците на тези доставки не са съгласни да издадат две фактури на един БУЛСТАТ?
2. Възможно ли е съставянето на протоколи, в които подробно да бъдат описани и изчислени всички разходи, свързани с двата обекта, и същите да бъдат включени в дневника за покупки и да се считат като основание за възникване на право на приспадане на данъчен кредит?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за получени доставки на стоки или услуги от гимназията, свързани с дейността на ученическия бюфет и стол, включващи ел. енергия, вода, и природен газ, следва да се имат предвид разпоредбите на Глава седма от ЗДДС „Данъчен кредит”. На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта или безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето, по силата на чл. 70, ал. 1, т.1 и 2 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от лицето доставки, за които се използват получените стоки и услуги.
В този смисъл, на основание чл. 69, ал. 1, т. 1, при отсъствие на ограниченията на чл.70 и при условията на чл.71 от ЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит ще е налице по отношение на стоките и услугите, предназначени за облагаемата дейност нагимназията.
Видно от запитването, гимназията извършва както освободени доставки, свързани с предоставянето на образователни услуги, така и облагаеми доставки, свързани с дейността на ученическия бюфет и стол. За да възникне право на приспадане на данъчен кредит за частта от начисления данък за получените доставки на стоки или услуги от гимназията, свързана с дейността на ученическия бюфет и стол, е допустимо използването на всеки разумен метод, който дава възможност да се проследи връзката между използването на получените доставки на стоки или услуги за облагаемата дейност и позволяващ същите да бъдат отделени от тези, използвани за дейност, извън обхвата на независимата икономическа дейност, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит.
В тази връзка, установената чрез избрания метод част от начисления във фактурата данък за доставката, за която гимназията има право на приспадане на данъчен кредит, може да бъде документирана с протокол. Доколкото, на основание чл. 71, т. 1 от ЗДДС, условие за упражняване на право на приспадане на данъчен кредит е гимназията да притежава данъчен документ, в който данъкът е посочен на отделен ред, то получената от гимназията фактура следва да бъде отразена в дневника за покупките, съответно в справка-декларацията за ДДС. Фактурата се отразява, като съответната част от данъчната основа и начисления данък без право на приспадане на данъчен кредит, свързани с предоставянето на образователни услуги се посочват в колона 9, съответно в клетка 30 от справка-декларацията, а съответната част от данъчната основа и начисления данък с право на приспадане на данъчен кредит, свързани с дейността на ученическия бюфет и стол се посочват в колони 10 и 11, съответно в клетки 31 и 41 от справка-декларацията.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за получените доставки на стоки или услуги от гимназията, които не могат да бъдат отделени, и които се използват, както за облагаемата им дейност, така и за дейност, извън обхвата на независимата икономическа дейност, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 73 от ЗДДС. Съгласно цитираната норма, регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
Размерът на частичния данъчен кредит се определя, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен с точност до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности. Коефициентът се изчислява на базата на оборотите за цялата предходна година, а когато такива обороти за предходната календарна година липсват – на базата на оборотите за данъчния период, през който възниква правото на приспадане на данъчен кредит.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар