Оправдателни документи и прилагане на § 19п от ПЗР на ЗЗО

.№М-24-31-14
Дата:07.04.2012 год.
ПЗР на ЗЗО, § 19п
Относно: Оправдателни документи и прилагане на § 19п от ПЗР на ЗЗО
По повод запитвания от ТД на НАП – ……………………….., с вх. № ……………….. г. по описа на ЦУ на НАП, изразяваме следното принципно становище:
Изложената в запитванията фактическа обстановка е следната :
Въпрос от …………………: Физическо лице е подало по пощата в компетентната ТД на НАП декларация по § 19п от ПЗР на ЗЗО, придружена със заявление за напускане на страната по чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО, в което декларира дата на напускане на страната преди 01.01.2005 г.
Въпросът, който се поставя е от коя дата би следвало да се обработи заявлението за напускане на страната.
Въпрос от …………………………: Физическо лице е подало в компетентната ТД на НАП декларация по § 19п от ПЗР на ЗЗО, придружено със заявление за напускане на страната по чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО. Към заявлението е приложена справка от ОДМВР – ……….. и документ, издаден от Фондация ………….. В издадената справка от ОДМВР за периода, за който лицето иска освобождаване от задължителни здравноосигурителни вноски, няма данни за задгранични пътувания. Приложения от фондацията документ е издаден преди датата на напускане на страната, като в него е указано, че за определен /предстоящ спрямо момента на издаването му/ период от време, лицето ще участва в стажантска програма в САЩ.
Въпросът, който се поставя е следва ли да се коригира здравноосигурителния статус на лицето въз основа на приложените документи от ОДМВР – ………. и Фондация ………. и може ли този документ да се счете за издаден от компетентните органи на съответната държава.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед относимите разпоредби разпоредбите на ЗЗО, изразяваме следното становище:
По въпроса от …………………………:
Съгласно § 19п (ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) лицата по чл. 40а, които са напуснали страната преди 31 декември 2011 г. и не са подали предварително заявление, могат да подадат заявлението в срок до 31 декември 2012 г. Към заявлението лицата прилагат декларация по образец, изготвена от Националната агенция за приходите, за датата на напускане на страната. Заявлението и декларацията се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
Разпоредбата на § 19п от ПЗР на ЗЗО регламентира възможност за лицата по чл. 40а – български граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, които преди датата на заминаване в чужбина не са подали заявление по чл. 40а за освобождаване от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски, да могат да подадат това заявлениев срок до 31 декември 2012 г.
Условията, на които трябва да отговарят лицата, за да имат право да подават декларацията по § 19п:
?да са лица по чл. 40а от ЗЗО;
?да са напуснали страната преди 31 декември 2011 г.;
?да не са подали предварително заявление.
Условията трябва да са изпълнени кумулативно.
Видно от изложеното едно от задължителните условия за лицата, спрямо които се прилага § 19п от ПЗР на ЗЗО е да са лица по чл. 40а от същия закон. Тъй като разпоредбата на чл. 40а (ДВ, бр. 111 от 2004 г.) влиза в сила от 21.12.2004 г., видно е, че § 19п от ПЗР на ЗЗО не може да се прилага за период преди влизане в сила на чл. 40а,т. е. преди 21.12.2004 г.
Във Вашия случай, на основание гореизложеното лицата ще бъдат освободени от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски на основание § 19п от ПЗР на ЗЗО за периода след 01.01.2005 г. За периодите на пребиваване в чужбина преди тази дата, в случай, че отговарят на условията, лицата могат да се възползват от разпоредбата на § 19и от ПЗР на ЗЗО.
По въпроса от ……………………….:
На основание чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите. Съгласно § 19п от ПЗР на ЗЗО лицата подават в компетентната ТД на НАП по постоянен адрес заявление по чл. 40а, заедно с декларация по образец, изготвена от Националната агенция за приходите, за датата на напускане на страната. С оглед разпоредбата на § 19п, във връзка с чл. 40а, към декларацията се прилагат документи, доказващи, че лицето е пребивавало повече от 183 дни извън страната през една календарна година.
Такива документи могат да бъдат: копие на задграничния паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната, удостоверение от съответната областна дирекция на полицията, документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач и други.
Органът по приходите, с оглед разпоредбите на ДОПК разполага с оперативна самостоятелност да извърши преценка и анализ на представените от лицето доказателства относно документите, основание за изясняване/коригиране на здравно-осигурителния статус на лицата.
Необходимо е да се има предвид, че изясняването и корекцията на здравноосигурителния статус на лицата се извършва по искане на заинтересованите лица. Съгласно чл. 37, ал. 1 от ДОПК доказателствата в административното производство се събират служебно от органа по приходите или по инициатива на субекта. Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ. Истината за фактите се установява по реда и със средствата, предвидени в кодекса. На основание чл. 37, ал. 3 от ДОПК органът по приходите има право да изиска писмено от лицето представяне на доказателства в определен от него срок. Представянето от лицето на всички доказателства е в интерес и на двете страни по административното производство.
В конкретния случай представения документ от Фондация …………………… не доказва по безспорен начин, че лицето действително е взело участие в стажантската програма и е пребивавало в чужбина за посочения в документа период, поради което, органът по приходите има право да изиска допълнителни доказателства, които да удостоверяват, че лицето действително е взело участие в стажантската програма.
Ако не се представят никакви доказателства, следва да се приложи принципът на служебното начало по чл. 5 от ДОПК и органите по приходите на НАП могат да изискат информация. Ако такава информация не бъде предоставена, или не бъде събрана, ще се приложи санкцията на чл. 37, ал. 4 от ДОПК – органът по приходите може да приеме, че такива доказателства не съществуват и да преценява само събраните в производството доказателства.

ИЗП. ДИРЕКТОР НА НАП:
/ КР.СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар