Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 23-22-1391/13.09.2018 г.
ЗДДС, чл.13, ал.1ППЗДДС, чл.82, ал.1, т.2 от
чл.21, ал.2
чл.82, ал.2, т.3
чл.115, ал.1 и ал.2
чл.117, ал.1 и ал.3
В дирекция ОУИ ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 23-22-1391/14.05.2012 г.относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната:
… ЕООД е вносител на пътностроителна техника, която е произведена в страна-членка на ЕС.
Поради възникнали промени от структурно-организационно естество при доставчика, бъдещите доставки на стоки ще продължат да се осъществяват от страната членка на ЕС, а съпътстващите стоките документи ще се издават от Швейцария.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как следва да се третира доставката – като вътреобщностно придобиване (ВОП) или като внос?
2. Следва ли да се издават протоколи за ВОП по чл.117 от ЗДДС?
3. Как следва да се третира сделката, когато швейцарското юридическо лице издаде фактура за услуга (различна от транспорт), която е свързана със заявка за доставка на техника от юридическо лице, установено в страна-членка на ЕС?
4. Как следва да се третира сделката, когато след извършването на структурните промени, от швейцарското юридическо лице е издадено кредитно/дебитно известие по фактурата за доставка на техника, издадена от юридическото лице в държавата членка на ЕС?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи и втори въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
В запитването не е посочено дали юридическото лице, установено на територията на Швейцария, е регистрирано по ДДС в държава-членка на ЕС.
– Ако се приеме, че швейцарското юридическо лице не е регистрирано за целите на ДДС в държава членка на ЕС, следва да се направи изводът, че по отношение на описаните в запитването доставки не е налице хипотезата на ВОП.
– В случай, че швейцарското юридическо лице е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, доставката между двете юридически лица попада в приложното поле на чл.13 от ЗДДС и на основание чл.117, ал.1 във вр. с чл.117, ал.3 от ЗДДС, … ЕООД, като лице, извършило придобиването следва да издаде протокол не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем.
По трети въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Съгласно разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги, когато получателят е данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от ЗДДС.
В конкретният случай, … ЕООД е регистрирано по ЗДДС лице и получава услуги с място на изпълнение на територията на страната от юридическо лице, установено на територията на Швейцария. В този случай … ЕООД следва да си самоначисли ДДС с протокол по чл.117 от ЗДДС.
По четвърти въпрос:
В чл.115, ал.1 от ЗДДС е указано, че при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Същото се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал.1 (ал.2);
По отношение на издаването на фактурата, след извършването на структурните промени при доставчика, следва да имате предвид разпоредбата на чл.82, ал.1, т.2 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС). В нея е регламентирано, че когато след вписване на обстоятелства по чл.10 от ЗДДС в търговския регистър, възникнат основания за изменение на данъчната основа на доставка или основания за разваляне на доставка, изменението се документира чрез издаване на известие към фактурата, в което като доставчик се посочва правоприемникът – в случаите, когато по доставката преобразуващият, отчуждителят или апортиращият по чл.10 от закона е бил доставчик;
Също така, в издадените по ал.1 документи следва да бъде вписано задължително, че получателят/доставчикът е правоприемник по чл. 10 от закона, както и че правоприемникът по чл.10 от закона трябва да притежава копие на данъчния документ за доставката, по повод на която е издаден документът по ал.1 (чл.82, ал.2 и ал.3 от ППЗДДС).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Scroll to Top