Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 23-22-1948 /23.10.2012 г.
ЗДДС, чл.13, ал.1
чл.84, ал.1
чл.117, ал.1
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 23-22-1948/27.06.2012 г. относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
… ЕООД е регистрирано по ЗДДС по избор. Дружеството възнамерява да закупи товарен автомобил – влекач (втора употреба) от Германия. Продавачът е юридическо лице, установено в Германия, който не е дилър на автомобили втора употреба. Немското юридическо лице притежава данъчен номер и е в процедура по регистрация по ДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
Какво е данъчното третиране на доставката при следните хипотези:
– доставчикът е регистриран по ДДС към датата на данъчното събитие;
– доставчикът не е регистриран по ДДС към датата на данъчното събитие;
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал.2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
В случай, че доставчикът – немското юридическо лице, не е регистриран по ДДС в Германия, описаната в запитването доставка на товарен автомобил – влекач (втора употреба) няма да се квалифицира като ВОП. За … ЕООД не възниква задължение за начисляване на данък и издаване на протокол.
В случай, че немското юридическо лице се регистрира за целите на ДДС в Германия, то доставката между двете юридически лица попада в приложното поле на чл.13 от ЗДДС. На основание чл.117, ал.1 от ЗДДС във връзка с чл.84, ал.1 от закона, … ЕООД следва да начисли данък с протокол, който следва да бъде издаден в срок от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем. Данъкът следва да бъде включен в дневника за продажби за съответния период.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар