Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройс

Изх. № 23-29-70/24.08.2015 г.
ЗДДС, чл.12, ал.1
ППЗДДС, чл.54, ал.2
чл.21, ал.1
Наредба Н-18, чл.3, ал.1
чл.21, ал.2
чл.82, ал.1
чл.113, ал.1
чл.113, ал.6
чл.118, ал.1
чл.118, ал.3
В дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика” …., е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 23-29-70/…07.2015 г. относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба Н-18).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… ЕООД извършва дейност, свързана с продажба на едро на автомобилни части, термотехника и електроинструменти. Дружеството предлага на своите клиенти в България и сервизна дейност с гаранция на електро инструменти с марката „BOSCH”.
Чрез договор, дружеството възлага от свое име сервизната дейност да се извършва от … … Румъния като електроинструментите се транспортират до Румъния. Транспортът от клиента в България до сервиза в Румъния се извършва от български куриер – … ООД. Фактурата, удостоверяваща извършения ремонт, се съставя и разпечатва в Румъния. Куриерът … ООД получава в Румъния ремонтирания електроинструмент и го доставя на клиента в България „до врата“ заедно със съставената и отпечатана в Румъния фактура с издател … ЕООД.
… ЕООД възнамерява разплащането на услугитеда бъде извършвано в брой. …ООД ще получава в брой двете суми за извършения ремонт и за куриерската услуга. Сумата за куриерската услуга ще се документира от … ООД чрез издаване на фактура и/или фискален бон от собствен касов апарат. Получените суми от клиентите за ремонта ще бъдат превеждани от … ООД към … ЕООД по банков път.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Законосъобразни ли са извършените действия от … ЕООД по отношение на превеждането на инкасираните суми от … ООД по издадени фактури за касово плащане за извършени ремонти от румънския подизпълнител ?
2. Необходимо ли е … ЕООД като издател на фактурите за ремонтни услуги, да предприема някакви други действия по отношение на събраните суми чрез наложен платеж от … ООД ?
3. Следва ли доставки платени чрез наложен платеж да се регистрират и отчитат чрез фискални касови бележки по реда на Наредба № Н-18/2006 г. ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Общият принцип, определящ мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл.21 от ЗДДС.Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност /ал.1/. Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност /ал.2/. При доставка на услуга по чл. 21, ал. 1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице /чл.54, ал.2 от ППЗДДС/.
В настоящия случай се касае за доставки на услуги по ремонт на електороинструменти (работа върху движима вещ) между … ЕООД от една страна и данъчно задължени и данъчно незадължени лица,собственици на ремонтираната вещ. От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че всички контрагенти са установени на територията на страната, от което следва, че мястото на изпълнение на доставките е на територията на страната.
В тази връзка на основание чл.82, ал.1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка, следователно за … ЕООД ще възникне задължение да начисли данък. Когато плащането е извършено в брой, доставките се документират задължително с издаване на касова бележка на основание чл.118, ал.1 от ЗДДС. На получателите данъчно задължени лица, доставчикът е длъжен да издаде и фактура по реда на чл.113, ал.1 от ЗДДС. Фактура се издава и на данъчно незадължените лица по тяхно желание /чл.113, ал.6 от ЗДДС/.
По втори и трети въпроси:
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС (в сила от 08.03.2013 г.) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка (фискален бон) от фискално устройство (ФУ) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
Изискването ФУ задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с НАП е заложено в разпоредбата на чл.118, ал.2 от ЗДДС. Задължението за установяване на тази връзка се отнася за всички ФУ и интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСУТД).
В чл.118, ал.3 от ЗДДС е дадена легално определение на понятието „фискална касова бележка”, съгласно която „Фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност”.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18/2006 г.
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18 /2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги (ЗПУ).
По смисъла на § 1, т.12 от ЗПУ „наложен платеж“ е пощенска услуга, при която пощенската пратка се доставя на получателя срещу заплащане на определена от подателя сума.
Предвид гореизложеното дружеството няма да е задължено да издава фискални касови бележки, само ако извършените доставки се заплащат от клиентите чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на ЗПУПС, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на ЗПУ.
Във всички останали случаи, плащането следва да се регистрира и отчита чрез издаването на фискална касова бележка от ФУ. Така например, ако дружеството приеме плащане извършено с дебитна или кредитна карта, или чрез наложен платеж, за него ще е налице задължение за регистриране и отчитане на доставките чрез издаване на фискална касова бележка.
Дружеството следва да организира дейността си съобразно описаните изисквания на действащото данъчно законодателство като отчита извършените услуги с издаване на фискален бон от фискално устройство с установена дистанционна връзка с НАП.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар