Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)

Изх.№ 24-31-35
Дата:27.05.2014 год.
ЗДДС, чл. 28;
ППЗДДС, чл. 21, ал.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)
Във връзка с Ваше писмо, изпратено в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-35/08.05.2014 г., по повод на постъпила жалба в ОДОП – ………., е изложено следното:
В хода на ревизионното производство е установено, че ревизираното лице е чуждестранно юридическо лице, установено в Белгия (белгийско дружество). В България същото е регистрирано за целите на ДДС чрез акредитиран представител. За м. 04. 2014 г. лицето е декларирало в дневника за продажби по ЗДДС доставки по чл. 28, т. 1 и т. 2 – износ към Сирия. В резултат на проведените процесуални действия в хода на ревизията са представени документи за износа – фактура и документи за превоз на тези стоки.
Установено е, че в представената митническа декларация в кл. 02 като изпращач/износител е вписано белгийското дружество с посочен „EORI номер“, издаден в съответствие с правилата, определени в глава 6 на Регламент (ЕИО) № 2454/93 г., а не е посочен идентификационният номер на дружеството за целите на ДДС в България, под който същото е придобило стоките, предмет на износа. Като съпровождащ документ към митническата декларация е вписана фактура, с която се документира доставката, и в която изрично е посочен идентификационния номер на белгийското дружество за целите на ДДС в България, като е уточнено, че за тази доставка същото действа под този идентификационен номер.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли, в процесната митническа декларация лицето да посочи освен „EORI номер“, издаден в съответствие с правилата, определени в глава 6 на Регламент (ЕИО) № 2454/93 г. и идентификационният си номер по ЗДДС, под който е придобил стоките, предмет на износа?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 28 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика, или от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната.
Следва да имате предвид, че разпоредбата на чл. 28 от ЗДДС се прилага само ако са налице условията, посочени в разпоредбата и лицето разполага с документите по чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС за доказване на доставката.
Съгласно чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
– митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
– фактура за доставката;
– документ за превоза на тези стоки.
Според разпоредбата на чл. 6, т. 2 от Наредба № Н-17 от 13. 12. 2006 г. за прилагане на разпоредбите на приложение № 37 и приложение № 38 от Регламент (ЕИО) № 2454/93 на Комисията относно писмено деклариране чрез единния административен документ, в клетка № 2 “Изпращач/Износител“ – се попълват данни за износителя, по смисъла на чл. 788 от Регламент № 2454/93 или на изпращача, в случаите на чл. 206, параграф 3 от Регламент № 2454/93. В клетката се попълват регистрационен и идентификационен номер (EORI номер) на лицето или еднократен (Ad-hoc) номер. Когато е попълнен EORI номер може да не се попълва пълното наименование/име, адресът на управление/постоянен адрес, пощенски код и държава, в която е установено лицето.
Съгласно чл. 1, т. 16 от Регламент № 2454/93 „EORI номер“ (регистрационен и идентификационен номер на икономическите оператори) означава: уникален номер в Европейската общност, издаван от митнически орган или от друг, определен за целта орган или органи от държава-членка, на икономически оператори и други лица в съответствие с правилата, определени в глава 6. EORI номерът се използва за идентификация на икономически оператори и други лица при взаимодействията им с митническите органи, според регламентираното в чл. 4к от Регламент № 2454/93.
С оглед нормативно определената характеристика на EORI номерът като уникален регистрационен и идентификационен номер считаме, че посочването на същия в митническата декларация следва да се приеме за достатъчно за целите на доказване на износа, предвид изричното посочване на идентификационния номер за целите на ДДС в България във фактурата, която е вписана в митническата декларация като съпровождащ документ.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар