Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ при прехвърляне на предприятие на ЕТ по реда на чл.15 от Търговския закон

3_4635/30.09.2008г.
ЗДДС, чл.10, ал.1, т.2;
ЗДДС, чл.10, ал.2
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ при прехвърляне на предприятие на ЕТпо реда на чл.15 от Търговскиязакон
Според изложеното в запитването ЕТ има сключени договори за финансов лизинг с предмет: багер и два броя автомобили. Притежава фактури с начислен ДДС, по които е упражнил правото си на приспадане на данъчен кредит. Предстои прехвърляне на предприятието на ЕТ по реда на чл.15 от Търговския закон на дружество с ограничена отговорност без заличаване в Търговския регистър на ЕТ.Имате сключено тристранно споразумение / ЕТ, ООД и лизингодател/ за прехвърляне на лизинга от ЕТ на ООД – то.
Допълнително е изискана с наше писмо информация във връзка със сключенитедоговори за финансов лизинг, като в отговор са представенитри броя договори, фактури и банкови извлечения, лизингови схеми. Посоченото по-горе тристранно споразумение не е представено. Поставят се следните въпроси:
1. След като вещите, предмет на лизинговите договориса преминали в ООД-то, което е самостоятелен субект и то може да ги ползва както за облагаеми, така и за освободени доставки,тоЕТ ще има ли право в пълен размер на данъка, приспаднат като данъчен кредит или само за частта на платените от ЕТ вноски по финансовия лизинг?
2. В случай, че на ЕТ не се признае изцяло правото на данъчен кредит, а само частично върху изплатената част, то как следва да се процедира с данъка до пълния му размер при прехвърляне предприятието на ЕТ?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.71 от 12.08.2008 г./по зададените от Вас въпросиизразяваме следното становище:
Съгласно изричната разпоредба на чл.10. ал.2 от ЗДДС при прехвърляне на предприятие по реда на чл. 15 или 60 от Търговския закон лицето, което получава стоките или услугите, е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит. В случая при прехвърляне на предприятието на ЕТ по реда на чл.15 от Търговския законна дружество с ограничена отговорност, последното става правоприемник на правата и задълженията на предприятието наЕТ, включително и на правата и задълженията по договорите за финансов лизинг.
Според изложеното в запитването, ЕТ е приспаднал като данъчен кредит пълния размер на данъка по фактурите, издадени във връзка с договорите за лизинг. Доколкотообаче в два от представените договори не става ясно какво превозно средство е предмет на договора,Ви обръщаме внимание, че при упражняване на това право следва да сте се съобразили и с разпоредбата на чл.70, ал.1, т.4 от ЗДДС, съгласно която правото на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 или 74, когато е придобит, внесен или нает мотоциклет или лек автомобил.
Във връзка спрехвърлителната сделка пореда на чл.15 от ТЗ на основание чл.80, ал.1, т.1 от ЗДДС за представлявания от Вас едноличен търговец няма да възникнезадължение за корекция на ползвания данъчен кредит за закупените багер и два броя автомобили.
От датата на вписване в търговския регистър, дружеството-получател става правоприемник на всички права и задължения по ЗДДС във връзка със стоките, предмет на договорите за лизинг съгласно разпоредбата на чл.10, ал.2 от същия закон, включително и назадължениетоза извършване накорекция по реда начл.79 от ЗДДС. В случай, че тези превозни средства се използват от ООД-то за извършване и на освободени доставки по смисъла на закона, тоза дружеството ще възникне задължение за корекция на ползвания от едноличния търговец данъчен кредит по реда и начина, регламентиран в ЗДДС и правилника за приложението му.

Оценете статията

Вашият коментар