Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) във връзка с предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка Използване на консултантски услуги от фермери и собст

Изх.№92-00-212
Дата:29.03.2012 год.
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 70;
ЗДДС, чл. 71.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) във връзка с предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка “Използване на консултантски услуги от фермери и собственици на гори“ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. (ПРСР)
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № ……………г., относно приложение на разпоредбите на ЗДДС във връзка с предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на проекти по мярка “Използване на консултантски услуги от фермери и собственици на гори“ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г., на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за НАП, изразявам следното становище:
Условията и редът за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на проекти по мярка “Използване на консултантски услуги от фермери и собственици на гори“ по ПРСР са уредени в Наредба № 10 от 27 септември 2011 г., за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Използване на консултантски услуги от фермери и собственици на гори” по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г., издадена от министъра на земеделието и храните. Финансовата помощ се отпуска с цел подпомагане на земеделските стопани и собствениците на гори за посрещане наразходи за консултантски услуги и подобряване на общата производителност на техните стопанства.
Съгласно чл. 13, ал. 1 и 2 от Наредба № 10 от 27 септември 2011 г., допустими за подпомагане по реда на същата, са:
– юридически и физически лица и еднолични търговци, които са регистрирани в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) и/или са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители – за използване на консултантски услуги по направление земеделие, на основание чл. 4 от Наредбата;
– физически лица, юридически лица и техните сдружения, еднолични търговци и общини, които са собственици на гори – за използване на консултантски услуги по направление гори, на основание чл. 6 от Наредбата.
За предоставянето на консултантските услуги между консултанта (определен като такъв и вписан в Регистъра на консултантите по чл. 32, ал. 4 от Наредбата) и земеделския стопанин/собственика на гори се сключва договор. Финансовата помощ е в размер 80% от общите допустими разходи, като извършените разходи за консултантски услуги и заплащането им от земеделския стопанин или собственика на гори трябва да бъдат доказани с фактури, в които ясно са посочени елементите от комплекта консултации по дейностите, посочени в чл. 4 или 6 от Наредбата, за да се гарантира, че са осигурени изискваните по мярката консултантски услуги.
Съгласно чл. 16, т. 8 от Наредба № 10 от 27 септември 2011 г., недопустими за финансиране са разходите за данък добавена стойност (ДДС), с изключение на невъзстановим ДДС, когато е поет действително и окончателно от кандидати, различни от лицата, освободени от данък съгласно чл. 3, ал. 5 от ЗДДС.
Във връзка с горното, по отношение въпроса възстановим разход ли е ДДС, начислен от доставчиците на консултантски услуги на кандидатите на горепосочената мярка, които са регистрирани по ЗДДС лица, следва да се има предвид следното:
От изложеното в запитването е видно, че получатели по доставките на консултантски услуги са лица, регистрирани по ЗДДС. Извършваните услуги са облагаеми на основание чл. 12 от ЗДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС, възниква и се упражнява по общите правила на чл. 69, при ограниченията на чл. 70, и при условията на чл. 71 от закона.
В този смисъл, и на основание чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, за да възникне право на приспадане на данъчен кредит за услугите, които доставчикът – регистрирано по ЗДДС лице, им е доставил, лицата посочени в чл. 13, ал. 1 и 2 от Наредбата, следва да използват услугите за целите на извършваните от тях облагаеми доставки. При условие, че получените услуги са предназначени за извършване на доставки извън рамките на независимата икономическа дейност, право на приспадане данъчен кредит не е налице, по силата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС.
С оглед на това, че в чл. 13, ал. 2 от Наредбата, като получатели по доставките на консултантски услуги по направление гори, са посочени и общини (собственици на гори), следва да се има предвид, че на основание чл. 3, ал. 5 от ЗДДС, органите на местна власт са данъчно задължени лица за извършваните от тях доставки, които попадат в кръга на изброените в ал. 5, т. 1 от същата разпоредба, както и за доставки, които ще доведат до значително нарушаване правилата на конкуренцията – чл. 3, ал. 5, т. 2 от закона.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар