Приложение на разпоредбите на ЗДДС (в сила от 01.01.2010 г.)

53-02-163/11.08.2010 г.
ЗДДС, чл.116, ал.1, ал.2, ал.3
В Дирекция ОУИ …. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № …/…2010 г. относно приложение на разпоредбите на ЗДДС (в сила от 01.01.2010 г.)
Изложена е следната фактическа обстановка:
След проведени дебати относно начисляване на ДДС по сделката, чийто партньори се явяват четири страни:
– Руски клиент – регистриран за целите на ДДС в Руската Федерация (Възложител);
– … АД – регистрирано за целите на ДДС в България (Изпълнител/Възложител);
– … ЕООД – регистрирано за целите на ДДС в България (Подизпълнител/Възложител);
… – регистрирано за целите на ДДС в България (Подизпълнител);
В цялата верига от взаимоотношения (Възложител, Изпълнител, Подизпълнител) всички юридически лица са свързани с договорни взаимоотношения с цел разработване на проектна документация за обект „Нов пътнически терминал със закрит паркинг на международно летище Казан-гр.Казан”.
По силата на сключени между лицата договори през 2009 г., за сделките между … АД- …ЕООД- … ЕООД към настоящия момент са издадени фактури с ДДС.Всяко от своя страна спрямо положението си като страна по договор (Възложител, Изпълнител, Подизпълнител) е начислило, съответно ползвало данъчен кредит:
– … ЕООД към … АД – начислява и внася ДДС;
– … ЕООД към … ЕООД – начислява и внася ДДС;
– … АД не начислява ДДС към Руския контрагент;
В запитването е поставен въпросът : За вече консумираната услуга какво следва да се извърши-да се състави протокол по чл.116, ал.3 от ЗДДС и да бъдат издадени фактури с основание чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС (приложим през 2010 г.) и по чл.21, ал.2 от ЗДДС ( в сила до 31.12.2009 г.) ?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
В разпоредбата на чл.116, ал.1 от ЗДДС е посочено, че поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Ал.2 от същата разпоредба посочва, че за погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които не е начислен данък, въпреки че е следвало да бъде начислен; Ал.3 – За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. Когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Що се касае до разпоредбата на чл.116 от ЗДДС, то същата има императивен характер. Предвид това, задължените лица нямат право да променят задължителните предписания, които са обективирани в разпоредбата.

Оценете статията

Вашият коментар