Приложение на чл. 176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2081/03.10.2016 г.
ЗДДС, чл. 176в, ал. 1;
ЗДДС, § 4 от ДР на Закона за допълнение на ЗДДС
ОТНОСНО: приложение на чл. 176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването, една от дейностите на дружеството е „посредник при търговия с течни горива“. При осъществяване на доставките заявеното количество гориво се транспортира от доставчика до клиента. Дружеството не разполага със складова база и търговски обект /бензиностанция/ за търговия с течни горива.Като посредник за извършените доставки на течни горива е подадена информация в НАП. Размерът на декларираните приходи от доставки на течни горива по периоди е, както следва:
-м. юли 2016 г. на стойност 70 000 лв.;
-м. август 2016 г. на стойност 5 000 лв., която продажба е направена на 05.08.2016г. като след тази дата дружеството прекратява с дейността „посредник при търговия с течни горива“.
Във връзка с горното са поставени въпросите необходимо ли е „А“ ООД да предостави обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция, след като прекратява в бъдеще посредничеството си при доставките на течни горива и ако е необходимо, съгласно коя нормативна уредба?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 74 от 20.09.2016 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 70 от 09.09.2016 г.) изразяваме следното становище:
С „Държавен вестник”, бр. 60 от 2 август 2016 г. е обнародван Закон за допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, съгласно който в глава двадесет и пета „Правомощия на органите по приходите и предотвратяване на данъчни измами” е приет нов чл. 176в „Обезпечения при доставки на течни горива”, който е в сила от 6 август 2016г. С новия чл. 176в в ЗДДС е въведено задължение при осъществяване на търговия с течни горива лицата да предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година пред компетентната, по чл. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП).
Съгласно чл. 176в, ал. 1 от ЗДДС задължението за предоставяне на обезпечение възниква, когато данъчно задълженото лице за текущия данъчен период е:
– извършило облагаеми доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто и с обща стойност на данъчните им основи над 25 хил. лв.;
В тази хипотеза се включват и случаите, при които лицето действа от свое име и за чужда сметка, включително и когато доставката, по която е получател, е отчетена от доставчика му по реда на чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, както и когато лицето действа като купувач при условията на чл. 329 от Търговския закон.
– извършило вътреобщностно придобиване на течни горива, които не са предназначени за потребление от лицето, осъществило вътреобщностното придобиване, с обща стойност на данъчните основи на придобиванията над 25 хил. лв.;
– получило течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) на стойност над 25 хил. лв., ако не е възникнало основание за обезпечение на друго основание. В тази хипотеза е без значение дали получените течни горива са предназначени за потребление от лицето.
Съгласно § 4 от ДР на Закона за допълнение на ЗДДС лицата, за които към датата на влизането в сила на този закон са налице условията по чл. 176в от същия, са длъжни да предоставят обезпечение в едномесечен срок от влизането в сила на този закон. Тъй като разпоредбата на чл. 176в от ЗДДС е в сила от 6 август 2016 г., крайният срок за предоставяне на обезпечение е 7 септември 2016 г., доколкото 6 септември 2016 г. е неприсъствен ден. При определяне размера на обезпечението, което следва да бъде предоставено от лицата, попадащи в обхвата на § 4 от ДР на Закона за допълнение на ЗДДС, се взема предвид размерът на данъчните основи на облагаемите доставки, придобиванията или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за предходния данъчен период, който е юли 2016 г.
Видно от изложената фактическа обстановка в писменото запитване дружеството е определило, че общата стойност на данъчните основи на извършените от него доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто за периода 01.08. – 05.08.2016 г. е в размер на5 000 лв., след което преустановява да извършва сделки като „посредник при търговия с течни горива“.
В този случай, предвид това, че общата стойност на данъчните основи на извършените от дружеството доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто за периода 01.08. – 05.08.2016 г. е под 25 000 лв. и при условие, че за същото не са налице другите хипотези на чл. 176в, ал. 1 от закона за предоставяне на обезпечение, то § 4 от ДР на Закона за допълнение на ЗДДС е неприложим.

Оценете статията

Вашият коментар