Приложение на чл. 177а от ЗКПО

Изх. № М-26-Б-213
Дата:21.01.2014 год.
ЗКПО, чл. 31, ал. 1, т. 15 (отм.);
ЗКПО, чл. 177а.
Относно: приложение на чл. 177а от ЗКПО
Внае постъпило Ваше писмено запитване, заведено с вх. № М-26-Б-213/30.10.2013 г., в което посочвате, че представляваното и управлявано от Вас дружество „……” ООД желае да предостави от 01.01.2014 г. стипендия по чл. 177а от ЗКПО на студент в последните две години от придобиване на образователна степен „бакалавър” в UNIVERSITY … – специалност „Компютърни науки” в Шотландия, Обединено кралство. Посочвате също така, че студентът е свързано лице по § 1, т. 13 от ДР на ЗКПО с управителя на дружеството.
Във връзка с така описаната фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. По какъв начин се учредява стипендията – с договор или с решение на общото събрание на съдружниците за учредяване на стипендия?
2. Има ли ограничения в размера на стипендията? Обвързан ли е размерът на стипендията с покриване на всички необходими разходи: за такса, за общежитие, за издръжка и др. или сумата може да бъде избрана според възможностите на фирмата? Има ли минимален и максимален месечен размер?
3. Срокът, за който се отпуска стипендията, включва ли и неучебните месеци, тъй като в чл. 177а, ал. 1 от ЗКПО е посочено „за период не по-малко от 12 и не повече от 24 месеца”, или стипендията се отпуска само за семестъра и изпитната сесия без ваканциите?
4. За да се признаят за данъчни цели, счетоводните разходи за учредена и предоставена стипендия, трябва ли да се представят от студента разходооправдателни документи по чл. 7 от Закона за счетоводството за изразходване на стипендията? Достатъчно ли е отпусканата стипендия да бъде превеждана на картова сметка, откъдето да е видно в какви направления и размери са извършвани плащанията?
Предвид така изложената фактическа обстановка и с оглед относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:  
Алинея 1 на новия чл. 177а от ЗКПО регламентира, че за данъчни цели се признават счетоводните разходи за учредена и предоставена стипендия на ученик, придобиващ средно образование, или на студент в училище в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, за период не по-малко от 12 и не повече от 24 месеца и към момента на предоставянето на стипендията са изпълнени следните условия:
1. стипендиантът е ученик в последните два класа от придобиване на средно образование или студент в последните две години от придобиване на образователна степен „бакалавър“ или „магистър“ и не е навършил 25-годишна възраст;
2. професията на стипендианта намира приложение в дейността на данъчно задълженото лице;
3. данъчно задълженото лице се е задължило с договора за предоставяне на стипендията да приеме стипендианта на работа за период не по-малък от общия брой на месеците, за които се предоставя стипендията.
Специално внимание следва да се обърне на изискването на чл. 177а, ал. 1 от ЗКПО, визиращо учредяване и предоставяне на стипендиите. Това словосъчетание беше използвано и в отменената разпоредба на чл. 31, ал. 1, т. 15 от ЗКПО, като вече е налице и съдебна практика, която би била приложима при тълкуването и на новата разпоредба на чл. 177а от ЗКПО. Касае се за няколко решения на Върховния административен съд (например Решение на ВАС № 4270 от 27.04.2007 г. по адм. дИзх. № 8449/2006 г., Решение на ВАС № 5079 от 11.04.2011 г. по адм. дИзх. № 10962/2010 г.), които макар че засягат казус по ЗОДФЛ (отм.), са относими към прилагането на чл. 177а от ЗКПО в частта на тълкуването на „учредени и предоставени стипендии”. В посочените решения на ВАС е постановено, че понятието „учредени и предоставени стипендии” не следва да се разбира като предоставена от данъчно задължено лице определена парична сума с цел обучение на произволно избрано или определено въз основа на известни единствено на този субект критерии лице, имащо качеството студент или ученик. За да се приеме, че е налице „учредена и предоставена стипендия” следва да са определени и публично оповестени правила и процедури, посредством които да се даде достъп на неограничен кръг лица да кандидатстват за отпускане на стипендия. В този смисъл следва да се разбира въведеното от законодателя понятие “учредени стипендии“.
Независимо, че въпросните решения на ВАС са постановени по казуси, свързани с дарения за учредени и предоставени стипендии, а не с учредяване и предоставяне на стипендия в хипотезата на новия чл. 177а от ЗКПО, където предоставящият стипендията се задължава да наеме стипендианта на работа след завършване на обучението, и в двата случая се касае за данъчно облекчение, условие за ползването на което е да е учредена стипендия.
От описаната от Вас фактическа обстановка става ясно, че не е налице учредяване на стипендия в смисъла, вложен в цитираните по-горе решения на ВАС, а възнамерявате да предоставите такава на избрано от Вас лице, което е свързано лице с управителя на дружеството. С оглед на аргументите, изложени по-горе, в този случай разходите за предоставената стипендия няма да отговарят на изискванията на чл. 177а, ал. 1 от ЗКПО.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар