Приложение на чл. 47, т.2 от ЗДДС при доставка на застрахователна услуга.

357/21.03.2011г.
Чл.47, т.2 ЗДДС
Относно: приложение на чл. 47, т.2 от ЗДДС при доставка на застрахователна услуга.
В подаденото писмено запитване, заведено в деловодството на ТД на НАП гр…… – офис гр………с вх. № ………..г., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр…………. с писмо вх. № ……….г.. сте посочили, чеЕООД ”В” се занимава с търговия на дребно и е регистрирано по ЗДДСлице. Описали сте също, че Ви предстои сключване на договор със застраховател за изготвяне на полици „Гражданска отговорност” на клиенти от името и за сметка на застрахователната компания. За тази дейност ще получавате комисионно възнаграждение. Дружеството няма регистрация по Кодекса за застраховането, с оглед на което сте поставили следния въпрос: В издадената към застрахователя фактура за комисионна следва ли да начислите ДДС или договорът за застрахователно агентство е достатъчно основание за прилагане на чл.47, т.2 от ЗДДС?
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразяваме следното принципно становище:

Съгласно чл.47, т.2 от ЗДДС, освободена доставка е извършването на услуги при условията и по реда на Кодекса за застраховането /КЗ/ от застрахователни брокери и застрахователни агенти. Легална дефиниция на понятието „застрахователен брокер” е дадена в чл.153, ал.1 от КЗ, съгласно който, застрахователният брокер е търговско дружество или едноличен търговец, вписан във водения от комисията регистър по чл.30, ал.1, т.9 от Закона за Комисията за финансов надзор, който срещу възнаграждение по възлагане от потребител на застрахователни услуги извършва застрахователно посредничество и по възлагане от застраховател или презастраховател извършва презастрахователно посредничество. Съответно чл.164 от КЗ дефинира понятието „застрахователен агент”, който следва да е физическо лице или търговец, вписан въвводения от комисията регистър по чл.30, ал.1, т.9 от Закона за Комисията за финансов надзор, което срещу възнаграждение по възлагане от застраховател извършва застрахователно посредничество от негово име и за негова сметка и чиито отношения се уреждат с писмен договор – договор за застрахователно агентство. Застрахователните агенти биват обвързани и необвързани.
От анализа на посочените разпоредби на КЗ може да бъде направен извод, че за да се приложи чл.47, т.2 от ЗДДС е необходимо дружеството, което ще извършва дейност като застрахователен агент да бъде вписано в регистъра, който Комисията по финансов надзор води. Наличието единствено надоговор за застрахователно агентство не е достатъчно за да се третира доставката на услуга като освободена от облагане с ДДС. На основание чл.12, ал.1 от ЗДДС следва да начислите 20 на сто данък за полученото от застрахователното дружество възнаграждение.

Оценете статията

Вашият коментар