Приложение на чл.79, ал.3 от ЗДДС.

1710/02.11.2010
Чл.79, ал.3 ЗДДС
Относно: Приложение на чл.79, ал.3 от ЗДДС.
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството наТериториална дирекция на НАП – ……., офис ………..с вх.№ …………..г., изпратено за отговор в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр………. с писмо вх. № ……………г., изразявампринципно становище, съобразено с действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В запитването сте посочили, че на ……..2010г. в част от мелница „С”, представляваща склад за крепежни елементи е възникнал пожар, в резултат на който е изгоряла наличната стока и цялата документация на представляваното от Вас дружество. Въпросът Ви е относно начина на осчетоводяване на изгорялата стока.
По приложението на ЗДДС:
Според чл.79, ал.3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Ако унищожените или бракувани стоки са дълготрайни материални активи по смисъла на Закона за корпоративното и подоходно облагане дължимият данък се определя по посочените в чл.79, ал.6 от ЗДДС формули.
Корекцията на ползвания данъчен кредит се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол, който се отразява в дневника за продажби и в справката-декларация за този данъчен период /чл.79, ал.4/. Протоколът за корекция следва да съдържапосочените в чл.66, ал.1 от ППЗДДС данни.
На основание чл.80, ал.1, т.3 от ЗДДС корекции не се извършват за стоките, за които са изминали 5 години от началото на годината, в която е упражнено право на данъчен кредит, а за недвижимите имоти – 20 години.
По приложението на счетоводното законодателство:
Счетоводното отчитане на нанесените в резултат на пожара щети върху активите на предприятието се осъществява съобразно изискванията на приложимите счетоводни стандарти.
Следва да имате предвид, че въпросите, свързани с приложението на счетоводното законодателство са от компетентността на отдел „Счетоводна практика” при Дирекция „Данъчна политика” на Министерството на финансите – гр.София, ул. „Г.С. Раковски” № 102.

Оценете статията

Вашият коментар