Приложение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

125/07.04.2014
ЗДДФЛ, §1, т.26, буква „з”от ДР на ЗДДФЛ
С Ваше писмено запитване заведено с наш вх. №…………………….г. по регистъра на Дирекция ОДОП гр…………… сте поставил въпроси относно приложение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
В запитването е описана следната фактическа обстановка: през 2013г. сте получили обезщетение, произтичащо от договора Ви за управление и контрол, като размерът е уточнен в сключената съдебна спогодба, одобрена от … окръжен съд. ЕООД«МБАЛ – .» Ви е изплатило част от обезщетението. Представено е и експертно решение на ТЕЛК № ./..2009г.за намалена работоспособност от 80 на сто. Към запитването са приложеникопия отгорепосочените документи както следва: договор за управление, експертно решение на ТЕЛК, съдебен протокол и съдебна спогодба.
В тази връзка е поставенвъпрос относнонеобходимостта от деклариране на получената през 2013г. сума иподаване на годишна данъчна декларация за тозивид доход ?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, предвид действащата нормативна уредба изразявам следното становище:
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми с данък са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
По смисъла на §1, т.26, буква „з”от ДР на ЗДДФЛ „правоотношенията по договори за управление и контрол, включителнос членовете на управителни и контролни органина предприятия“са приравнени на трудови правоотношения. В тази връзка, при определянето на облагаемия доход и на годишната данъчна основа се прилагат разпоредбите на Раздел І от глава пета на ЗДДФЛ. Съгласно чл.24, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2. Обезщетението има характер на такъв вид плащане.
Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа, определена по реда на чл.42 от ЗДДФЛ. Работодателят внася авансовия данък в сроковете и по реда на чл.65 и 66 от с.з. За удостоверяване на удържания данък работодателят издава служебна бележка по чл.45 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.49, ал.1 от ЗДДФЛ работодателят до 31.01. на следващата година изчислява годишната данъчна основа, намалена по реда на ал.3, и определя годишния размер на данъка, когато към 31.12. на данъчната година той е работодател по основното трудово правоотношение на работника и служителя.
От подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ се освобождават лицата за които са налице предпоставките на чл.52, ал.1, т.1 и т.2 от ЗДДФЛ, т.е.не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:
1.доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето има работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или
2.доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето няма работодател по основно трудово правоотношение или има такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:
а) данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания почл.42 , и
б) лицето не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23.
В случай, че за Вас не са изпълнени тези условия или имате и други облагаеми доходи, които подлежат на деклариране,следва да подадете годишна декларация заизплатените през 2013 год. Доходи,като тези оттрудови правоотношения, следва да посочитев Приложение № 1 (Образец 2011) към ГДД.
В запитването не сте предоставили информация имате ли изплатени лихви. Следва да имате предвид, че според чл.13, ал.1, т.10 от ЗДДФЛ лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела са определени като необлагаеми доходи. Тъй като изплатеното Ви обезщетение е определено като облагаем доход, то и лихвата по това вземане подлежи на облагане по ЗДДФЛ.
Данъчната основа за дохода от лихви се определя по реда на чл. 35, т.3 от същия закон. На основание чл.36 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа за такива доходи се определя, като облагаемият доход по чл.35 от ЗДДФЛ, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване. Тази годишна данъчна основа се декларира от лицето -получател на дохода с годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ в срок до 30.04. на годината, следваща годината на придобиване на дохода, като се посочва в Приложение№6.
Съгласно чл.45, ал.7 от ЗДДФЛ предприятието – платец на доходи от други източници по чл.35, издава за изплатените доходи служебна бележка по образец, която предоставя на лицето, придобило дохода.
При подаване на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ следва да посочите доходите си от всички източници.
Видно от запитванетое, че част от сумата е получена пред периода април – декември 2013 г., а останалата предстои да бъде получена в последствие на основание на цитираната съдебна спогодба. Следва да имате предвид, че съгласно чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:
1.плащането – при плащане в брой;
2.заверяването на сметката на получателя на дохода.
Относно данъчнотооблекчение за лица с намалена работоспособност/решение на ТЕЛК/ приложение намира разпоредбата на чл. 18 от ЗДДФЛ съгласно която, сумата от годишните данъчни основи по чл.17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
Видно от приложеното експертно решение на ТЕЛК № /.2009г. за намалена работоспособност от 80 на сто, то същото е валидно до .12.2011г. и срокът за ползване на данъчно облекченение по този ред е до края на 2011г.Ако работоспособността Ви е оценявана с ново експертно решение на ТЕЛК, и същото обхваща част от 2013 година, то при деклариране на дохода следва да съобразите това обстоятелство.

Оценете статията

Вашият коментар