Приложение на Закона за семейните помощи за деца/ЗСПД/ и правилника за прилагането му/ППЗСПД/, препращащи към Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

848/07.08.2015
ЗДДФЛ, чл.29, ал.1, т.3
С Ваше писмено запитване до Дирекция ОДОП-…….. и заведено с наш вх. № 848/31.07.2015г. сте поставила въпроси относно приложение на Закона за семейните помощи за деца/ЗСПД/ и правилника за прилагането му/ППЗСПД/, препращащи към Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
В запитването е описана следната фактическа обстановка:
Вие упражнявате дейност като свободна професияи сте самоосигуряващо се лице. Предстои Ви подаване на молба-декларация за получаване на целева помощ за ученици, към която следва да представите служебна бележка за брутния си доход за последните 12 месеца. Цитирали сте §1, т.2 от ДР на ЗСПД, съгласно който «доход» са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по ЗДДФЛ, както и останалите изрично посочени доходи.Предвид препращащата норма към ЗДДФЛ от МТСП са Ви препратили към НАП, относно кои точно са тези доходи по смисъла на ЗДДФЛ.
Поставили сте въпроса: Какво се включва в брутния размер на дохода? Като сте дали три варианта: получената сума за годината, сумата без разходите за дейността – 25% или последната намалена и с внесените са Ваша сметка осигуровки-социални и здравни.
Приложили сте отговор от електронно запитване към МТСП и две съдебни решения, в които съдът в мотивите си се е позовавал и на чл.3, ал.3 от ППЗСПД.Съгласно посочената разпоредба брутните доходи на семейството се изчисляват по реда за определяне на облагаемия доход по ЗДДФЛ и същите се посочват вмолбата -декларация за получаване на семейни помощи по чл. 7 , 8 и 10а от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД)/чл.3, ал.1 и ал.3 от ППЗСПД/
Съгласно описаната фактическа обстановка изразяваме следното принципно становище, в което приемаме, че се интересувате само относно доходи от дейност като свободна професия.:
Съгласно чл.15 от ЗСПД(Изм. – ДВ, бр. 120 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. – ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.)министърът на труда и социалната политика упражнява цялостен контрол по спазването на този закон, а специализираният контрол по законосъобразното прилагане на този закон се осъществява от инспектората към изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане, предвид което не може да се ангажираме със становище какво се включва в понятието брутен доход по смисъла на ЗСПД и ППЗСПД.
Предвид гореизложеното ще изразим становище какво е «брутен доход», «облагаем доход» и «годишна данъчна основа» по смисъла на ЗДДФЛ относно получените доходи от упражняване на свободна професия.
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. В чл.14 от с.з. сапосочени видовете данъци по ЗДДФЛ и съответните доходи, като един от тях е данъкът върху общата годишна данъчна основа по чл.17 от ЗДДФЛ, с който се облагат доходите по глава пета, придобити през данъчната година, като доходите от свободна професия са част от нея съгласно чл.29, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ. Следва да се има предвид, че облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно/чл.16 ЗДДФЛ/.
За всеки източник на доход, който е част от общата годишна данъчна основа по чл.17 от ЗДДФЛ, са въведени специфични правила за определяне на облагаемия доход. За доходите от трудови правоотношения по чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ и доходите от други източници по чл.35 от ЗДДФЛ, това е брутната сума на облагаемите доходи придобити от лицето през данъчната година, т.е. всичко придобито от лицето от тези източници.За трудовите правоотношения облагаем доход се формира от трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари или натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на изрично посочените в чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ. При останалите, доходи от друга стопанска дейност по чл.29 от ЗДДФЛ, доходи от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права и имущество по чл.31 от ЗДДФЛ, доходи от прехвърляне на права и имущество по чл.33 от ЗДДФЛ облагаемият доход се определя, като същият се намалява с регламентираните разходи за съответния вид доход или са въведени други специфични правила посочени в цитираните разпоредби/например при продажба на недвижим имот облагаемият доход се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване се намалява с 10 на сто разходи.
По отношение на вашите доходи от източник свободна професия, същите попадат в обхвата на доходи от друга стопанска дейност. Облагаемият доход от стопанска дейност на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход/брутният доход/ се намаля с разходи за дейността в размер на 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия.
По отношение на вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, същите участват при определяне на годишната данъчна основа от този източник. Съгласно чл.30 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа се определя като облагаемият доход по чл.29 от с.з., придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.

Оценете статията

Вашият коментар