прилагане на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност.

863/29.11.2017г.
Чл.13, ал.1 ЗДДС;
Чл.112 ЗДДС.
Относно: прилагане на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност.
В писмено запитване, заведено в регистърана Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – Варна с вх. № ……./.2017г. и вх. № …../.2017г. сте описали следната фактическа обстановка:
„Д“ ЕООД е регистрирано по ЗДДС лице. Дейността му е свързана с белене на слънчогледови семки в цех за белен слънчоглед, находящ се в с…….., обл. Русе.
Машините, с които се осъществява дейността на дружеството са собственост наBH B.V., NL …….., регистрирано за целите на ДДС лице в Холандия и се ползват под наем от 2011г. до момента. Холандското дружество няма регистрация по ДДС в България.
На 15.11.2017г. холандското дружество издава фактура за продажба на машините на „Д“ ЕООД.
Допълнително бе уточнено, че през 2011г. машините са внесени от холандското дружество BH В.V. в България от Китай.
Поставили сте следните въпроси:
1.След като машините са в България, налице ли е ВОП към датата на издаване на фактурата за покупка и в кои колони на дневника за продажби следва да се отрази протокола по чл.117 от ЗДДС за начисляване на ДДС?
2.Възниква ли право на данъчен кредит за самоначисления ДДС и в кои колони на дневника за покупки следва да се отрази протокола по чл.117 от ЗДДС?
Към запитването е приложена издадената от холандското дружество фактура за доставката.
С оглед приложимите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
По силата на чл.13, ал.1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите на чл.6, ал.2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Видно от цитираната разпоредба, за да е налице вътреобщностно придобиване не е достатъчно да е придобито право на собственост върху стоки от доставчик, регистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка, необходимо е и да е осъществен трансфер на стоките, предмет на продажба до територията на страната от територията на друга държава членка.
В конкретния случай на 15.11.2017г. дружеството Ви закупува машини за белене на слънчоглед от BH В.V., NL ……….. Съгласно допълнително представената информация, през 2011г. машините са внесени от Китай в България от холандското дружество и до момента на продажбата им са използвани за осъществяване на стопанската дейност на „Д“ ЕООД въз основа на сключен договор за наем.
Предвид гореизложеното, за описаната доставка на машини не е приложим регламентираният в ЗДДС режим на вътреобщностно придобиване на стоки, с оглед на което задружеството Ви не възниква задължение за начисляване на ДДС с протокол по чл.117, ал.1 от закона.
Издадената от холандския доставчик фактура за продажба на машините не е данъчен документ по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС и не следва да бъде включена в дневника за покупки на дружеството Ви за съответния данъчен период.

Оценете статията

Вашият коментар