Приложение разпоредбата на чл. 31 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

.№92-00-1129
Дата:26.10.2017 год.
ЗДДС, чл. 31
ОТНОСНО: приложение разпоредбата на чл. 31 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Вна , с вх. № …….. е заведено Ваше запитване, в което е изложено следното:
БМК и БНАКК представляват дружествата от морския бранш – корабостроителните и кораборемонтни заводи, проектанти, корабни агенти, корабни снабдители, корабни класифицирани организации и т.н. Във връзка с направените изменения в Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ бр. 24 от 2017 г., в сила от 21.03.2017 г.) при прилагане на нововъведените разпоредби пред дружествата от морския бранш са възникнали следните казуси:
1.По отношение на изискванията към Приложение № 26 от ППЗДДС
В разпоредбата на чл. 31в, ал. 6 от ППЗДДС е указано, че корабопритежателятна плавателен съд изготвя декларация по образец – приложение № 26. Терминът „корабопритежател“ е дефиниран в националното законодателство, в Кодекса за търговското корабоплаване (КТК) – чл. 9, ал. 3 като лице, което експлоатира кораба от свое име, независимо от това, дали е собственик на кораба или го ползва на друго законово основание.
В посоченото Приложение № 26 текстът на български език е само „име на корабопритежателя“, а на английски език текстът е „shipowner’s name – the company, that operates the ship on his own behalf regardless of whether he is the owner of the ship or using it on other legal grounds” (името на корабопритежателя – фирмата, която оперира кораба за собствена сметка, независимо от това дали е собственик или го ползва на друго правно основание), т.е. текстът преповтаря определението, дадено за корабопритежател в КТК.
Считате, че при прилагане на новите разпоредби на ППЗДДС от териториалните дирекции на НАП се прилага стеснителен прочит и в понятието „корабопритежател“ се влага единствено и само смисъла на „корабособственик“ – лицето, вписано в регистърните документи като собственик на плавателния съд. В повечето случаи обаче лицето, опериращо кораба, се явява точно корабопритежател по смисъла на КТК, както е записанов английския текст на Приложение № 26.
2.По отношение на лицето, което подписва Приложение № 26
В текста на ППЗДДС няма посочено изрично изискване кое да е лицето, подписващо декларацията. Ясно е че същото, за да удостовери обстоятелствата по чл. 26 и следващи от ППЗДДС трябва да е представител на корабопритежателя. По смисъла на международните конвенции и националното законодателство представители на корабопритежателя са капитанът на кораба (чл. 95 от КТК), агентът (чл. 222, ал. 2от КТК) и мениджъра (чл. 225а от КТК). Сочите, че липсва изискване декларацията – Приложение № 26, да бъде подписана от нарочно упълномощено за тази цел лице.
3.По отношение на валидността на декларацията
При акостиране на кораба в териториалните води на Република България корабопритежателят става субект на много и разнообразни правоотношения, при които се поражда необходимостта от многократноиздаване и подписване на декларация – Приложение № 26 от ППЗДДС, за всички доставчици на стоки и услуги по чл. 31 от ЗДДС. Сочите, че това допълнително и ненужно утежнява административните процедури, на които са подложени чуждите корабопритежатели, като често престоят на плавателния съд в българско пристанище е ограничен до часове и няма обективна възможност да бъдат подписани такова количество еднакви документи ведно с други документи по пристигане на чужд кораб в българско пристанище. Уточнявате, че често доставчиците на услуги нямат директен контакт с кораба, а комуникацията по обслужването се извършва чрез агента, като в някои случаи чуждестраннитекорабопритежатели имат практика документите, касаещи данъчните въпроси, да бъдат оформяни/подписвани единствено от техния централен офис, а не от капитана на кораба. Посочвате, че в тези случаи няма как да бъде получена оригинална декларация, а същата се изпраща сканирана на ел. адрес.
Предвид изложеното, желаете да потвърдим разбирането Ви, че:
1.Декларация – Приложение № 26 от ППЗДДС може да бъде подписана от лице, което отговаря на предвиденото в нормативната уредба определение за корабопритежател по смисъла на КТК.
2.Лицата, представителина корабопритежателя – капитанът, агентът, мениджърът на кораба, правно валидно могат да попълват и подписват декларация – Приложение № 26, без за това да е необходимо изрично пълномощно и в качеството си на заеманата длъжност и представителност.
3. За валидни могат да се приемат и декларации – Приложение № 26 от ППЗДДС, когато същите са копия, заверени от агента на кораба или сканирани и получени на ел. адрес.
Предвид така изложеното в запитването и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
1. Относно лицето, което следва да декларира изпълнението на критериите за прилагане на нулева ставка
Съгласно чл. 31в, ал. 6 от ППЗДДС корабопритежател на плавателен съд, който е или ще бъде предназначен и използван за плаване в открито море, независимо дали е установен или не е установен на територията на страната, декларира изпълнението на критериите за прилагане на нулева ставка по ал. 1, т. 4, от буква „а“ до буква „г“ чрез изготвяне на декларация по образец – приложение № 26, която се предоставя на доставчика при първата извършена доставка за календарната година и е валидна до края на годината, или друг документ, в който са декларирани обстоятелствата, съдържащи се в приложение № 26, част първа или част втора, която е приложима.
Както ЗДДС, така и ППЗДДС не въвеждат легална дефиниция на понятието „корабопритежател“ за целите на тези нормативни актове. Действително, в националното законодателство такова се съдържа в КТК – чл. 9, ал. 3 и по смисъла на посочената разпоредба корабопритежател е лице, което експлоатира кораба от свое име независимо от това, дали е собственик на кораба или го ползва на друго законно основание. Когато специалният закон не е въвел дефиниция за дадено понятие, възникнало в друг клон на правото, същото се използва със съдържанието, дадено му в този клон, в който е възникнало. Следва в случая да се приеме, че за целите на ЗДДС понятието „корабопритежател“ има съдържанието, дадено му в търговското право – по чл. 9, ал. 3 от КТК. Обстоятелството, че не се налага друго тълкуване в случая, може да се изведе и от характера на данните, подлежащи на деклариране, които при определени обстоятелства се реализират в правната сфера от лицето, експлоатиращо кораба от свое име. Например в разпоредбата на чл. 31в, ал. 4 , изречение второ на ППЗДДС е посочено: „Когато плавателният съд е нает от един и същ корабопритежател най-малко по два договора, които следват един след друг и са с обща продължителност над 12 месеца, делът на плаванията извън териториалното море на страната по ал. 1, т. 4 се определя на база реални данни за съда за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка.…..“, което обстоятелство налага извода, че в хипотезата на чл. 31в, ал. 4, изречение второ на ППЗДДС именно лицето, което експлоатира кораба от свое име, следва да декларира обстоятелствата, обосноваващи приложението на нулева ставка в случая.
Предвид изложеното считам, чепонятието „корабопритежател“ не следва да се обвързва само и единствено с понятието „корабособственик“, а следва да се разбира всяко лице, което експлоатира кораба от свое име, независимо от това дали е собственик на кораба или го използва на друго основание.
2. Относно лицата – представителина корабопритежателя, които могат правно валидно да попълват и подписват декларация – Приложение № 26, без за това да е необходимо изрично пълномощно
Правомощията, които притежават лицата, визиранив запитването – капитан на кораб, корабен агент и корабен мениджър, са регламентирани в съответните разпоредби на КТК.
Съгласно чл. 95, ал. 1 от КТК капитанът на кораба е представител на корабопритежателя и на собствениците на товара по отношение на сделките, предизвикани от нуждите на кораба, товара или навлото.
В разпоредбата на чл. 222, ал. 1 и ал. 2 от КТК е посочено, че с договора за агентиране корабният агент се задължава срещу възнаграждение да извършва от името и за сметка на корабопритежателя обичайни услуги, свързани с корабоплаването в района на определено пристанище или територия. Корабният агент представлява корабопритежателя пред пристанищните власти, пред всички учреждения и органи на властта, физически и юридически лица в Република България. Разпоредбата на чл. 225а от КТК указва, че с договора за управление на кораб – договор за корабен мениджмънт, корабният мениджър се задължава срещу възнаграждение да извършва от името и за сметка на корабопритежателя една или повече от услугите, изрично изброени от т. 1 до т. 11 от нормата.
Предвид изложената нормативна уредба считам, че може да се приеме, че представителната власт на капитана на кораба по отношение на сделките, предизвикани от нуждите на кораба, включва допустимостта декларацията – приложение № 26 от ППЗДДС да бъде подписана от същия без наличието на изрично пълномощно за това. Предвиденото правомощие на корабния агент да представлява корабопритежателя пред всички учреждения и органи на властта, физически и юридически лица в Република България също следва да се приеме, че включва и декларирането на обстоятелствата по декларацията – приложение № 26 от ППЗДДС. За да може същата да бъде валидно подписана от корабния мениджър обаче е необходимо изрично пълномощно за това, доколкото измежду изрично предвиденитеправомощия на същияне е регламентирана представителна власт в това отношение, като същият единствено извършва услуги, възложени му с договор.
3.Относно допустимостта за подаване на декларации – Приложение № 26 от ППЗДДС в копия, заверени от капитана на кораба или корабния агент или сканирани и получени на ел. адрес
Разпоредбата на чл. 31в, ал. 6 от ППЗДДС предоставя възможност корабопритежателят да подаде декларация – приложение № 26 от ППЗДДС илидруг документ, в който са декларирани обстоятелствата, съдържащи се в приложение № 26, част първа или част втора. Считам, че при наличието на нормативно предвидена алтернатива няма пречка за валидни да се приемат и други документи, различни от декларацията – приложение № 26 от ППЗДДС, които удостоверяват наличието на посочените обстоятелства. В случай че декларацията не е в оригинал, същата следва да бъде заверена от капитана на кораба, от корабния агент или от лице, изрично упълномощено за това от корабопритежателя.
4.Относно основанието за приложение на нулева ставка по чл. 31, т. 2,
б. „а“ и б. „б“ от ЗДДС
Съгласно чл. 31, т.2 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е доставката на стоки за снабдяване с резервни части, горива и смазочни материали, храна, напитки, вода и други провизии, предназначени за потребление на борда на:
а) (изм. – ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) плавателни съдове, предназначени и използвани за превоз на стоки или пътници в открито море, с изключение на използваните за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
б) (доп. – ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) плавателни съдове, предназначени и използвани за извършване на търговски, промишлени или риболовни дейности в открито море.
Съгласно чл. 31в, ал.1, т.4от ППЗДДС едно от условията, за да се приеме, че плавателен съд, за който се прилага нулева ставка по чл. 31, т. 2, букви „“а““ и „“б““ от закона, е предназначен и използван за плаване в открито море, е плаванията му извън териториалното море на страната са най-малко 60 на сто от всичките му плавания за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка; при определяне дела на плаванията извън териториалното море на страната следва да е изпълнен един от посочените в букви „а“ до букви „г“ на нормата критерии:
а) изминатите мили на плавателния съд извън териториалното море на страната представлява най-малко 60 на сто от изминатите от съда общи мили за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка;
б) броят на маршрутите на плавателния съд извън териториалното море на страната представлява най-малко 60 на сто от общия брой на маршрутите на съда за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка;
в) броят превозени пътници от плавателния съд извън териториалното море на страната представлява най-малко 60 на сто от общия брой на превозени пътници от съда за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка;
г) превозеният тонаж на товари и/или поща от плавателния съд (при основна дейност превоз на товари, търговски или промишлени дейности и/или поща) извън териториалното море на страната представлява най-малко 60 на сто от общия превозен тонаж от съда за период от 12 месеца преди месеца на получаване на доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която ще се прилага нулева ставка.
Съгласно чл. 31в, ал. 5 от ППЗДДС критериите по ал. 1, т. 4, от буква „“а““ до буква „“г““ се определят на база реални данни от корабния или бордовия дневник или информация от системата за навигация и позициониране, или от превозни документи, или на база намерения и експлоатационен профил на плавателния съд. Съгласно ал. 6 от цитираната разпоредба корабопритежател на плавателен съд, който е или ще бъде предназначен и използван за плаване в открито море, независимо дали е установен, или не е установен на територията на страната, декларира изпълнението на критериите за прилагане на нулева ставка по ал. 1, т. 4, от буква „“а““ до буква „“г““ чрез изготвяне на декларация по образец – приложение № 26, която се предоставя на доставчика при първата извършена доставка за календарната година и е валидна до края на годината, или друг документ, в който са декларирани обстоятелствата, съдържащи се в приложение
№ 26, част първа или част втора, която е приложима.
Видно от цитираните нормативни текстове, за приложение на нулева ставка на данъка по доставките, предназначени за снабдяване с резервни части, горива и смазочни материали, храна, напитки, вода и други провизии, предназначени за потребление на борда на кораба, едно от кумулативно предвидените условия е съответният плавателен съд да е предназначен и използван за определени дейности в открито море.Едно от доказателствените средства относно това обстоятелство е декларирането на релевантните обстоятелства с декларация – приложение № 26 от ППЗДДС. Следва да се има предвид обаче, че притежаването от страна на доставчика на декларация – приложение № 26 от ППЗДДС, попълнена по съответния ред от корабопритежателя или от представляващо го съобразно изложеното по-горе лице, не представлява безспорно доказателство и не обуславя безспорно приложение на нулева ставка за извършените доставки. Доколкото декларираните обстоятелства подлежат на контрол от страна на приходната администрация, при установяване на невярно деклариране следва да се приеме, че основанията за прилагане на нулева ставка не са налице. Извършените доставки по снабдяване на плавателния съд на основание чл. 66, ал. 1, т. 1от ЗДДС в тези случаи следва да се счетат за облагаеми със ставка 20 на сто.
Поради това в интерес на доставчика е да се информира относно релевантните за приложението на нулевата ставка за доставките си обстоятелства чрез преглед на всички налични източници на публична информация за корабопритежателя и съответния кораб,“

Оценете статията

Вашият коментар