Приложение разпоредбата на чл.46, ал.1, т.3 от ЗДДС

1313/31.08.2011 г.
ЗДДС чл.17, ал.1
Относно: приложение разпоредбата на чл.46, ал.1, т.3 от ЗДДС
Видно от запитването дружеството Ви има сключен договор с ОББ АД, гр. ========= като подагент, който чрез агента ОББ АД ще предлага и продава в България услугата парични преводи на Western Union за прехвърляне на пари. Посочвате, че комисионните възнаграждения се изчисляват в евро и постъпват по банковата Ви сметкаведнъж месечно, на основание извършени парични преводи веднъж месечно.
Поставяте следният въпрос:
1. Необходимо ли е дружеството Ви да издава фактура или друг документ за получената комисионна и на какво основание?
С оглед изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следнотопринципно становище:
Предвид изложеното в запитването ще продавате услугата парични преводина Western Union чрез агента ОББ АД, за което ще получавате комисионно възнаграждение.
В чл.9, ал.1 от ЗДДС е посочено, че доставка на услуга е всяко извършване на услуга.
Съгласно чл. 113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
Фактура може да не се издава за доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС /чл.113, ал.3, т.2 от ЗДДС/.
Съгласно чл.46 от ЗДДС освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, без сделката по събиране на дългове и факторинг и отдаване под наем на сейфове.
Определение за платежни услуги е дадено в чл.4 от Закона за платежните услуги и платежните системи, където е посочено, че платежни услуги са:
1. услуги, свързани с внасянето на пари в наличност по платежна сметка, както и свързаните с това операции по обслужване на платежна сметка;
2. услуги, свързани с теглене на пари в наличност от платежна сметка, както и свързаните с това операции по обслужване на платежна сметка;
3. изпълнение на платежни операции, включително прехвърляне на средства по платежна сметка на ползвателя при доставчика на платежни услуги или при друг доставчик на платежни услуги:
а) изпълнение на директни дебити, включително еднократни директни дебити;
б) изпълнение на платежни операции чрез платежни карти или други подобни инструменти;
в) изпълнение на кредитни преводи, включително нареждания за периодични преводи;
4. изпълнение на платежни операции, когато средствата са част от отпуснат на ползвателя на платежни услуги кредит:
а) изпълнение на директни дебити, включително еднократни директни дебити;
б) изпълнение на платежни операции чрез платежни карти или други подобни инструменти;
в) изпълнение на кредитни преводи, включително нареждания за периодични преводи;
5. издаване на платежни инструменти и/или приемане на плащания с платежни инструменти;
6. изпълнение на налични парични преводи;
7. изпълнение на платежни операции, при които съгласието на платеца за изпълнение на платежната операция е дадено посредством телекомуникационно, цифрово или информационно устройство и плащането е извършено към оператора на телекомуникационна или информационна система или мрежа, който действа само като посредник между ползвателя на платежната услуга и доставчика на стоките или услугите.
Лица, които не са доставчици на платежни услуги, нямат право да предоставят платежни услуги, с изключение на дейностите по чл.2 от ЗПУПС /чл.3, ал.2 отЗПУПС/. Доставчиците на платежни услуги са визирани в чл.3 от същия закон. В чл.17, ал.1 от ЗПУПС е посочено, че Българската народна банка води публичен регистър на лицензираните от нея платежни институции, както и на техните клонове и представители.
Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от ЗПУПС платежната институция може да осъществява дейността, за която е лицензирана, пряко или чрез представител. Представител е търговец, който извършва от името на лицензирана от БНБ платежна институция дейност по предоставяне на платежни услуги / чл.25, ал.2 от с.з./. Предвид ал.3 и ал.4 на същия член платежната институция следва да подаде заявление до БНБ за вписване в регистъра по чл.17 на нейните представители, които не могат да започнат дейност преди регистрирането им.
Предвид гореизложеното, при условие че получавате комисионно възнаграждение за предоставяни платежни услуги по смисъла на чл.4 от ЗПУПС, в качеството си на представител на платежна институция, е налице освободена доставка по смисъла на чл.46, ал.1, т.3 от ЗДДС, за която не се начислява данък, на основание чл.86, ал.3 от с.з. и може да не се издава фактура, предвид чл.113, ал.3, т.2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар