общата система на данъка върху добавената стойност и чл. 7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относн

148/19.02.2016г.

ЗДДС чл.97а
В Дирекция ОДОП…………. е постъпило писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията, с вх.№….г., в което е посочено, че физическо лице желае да закупи домейни от юридически лица, регистрирани и нерегистрирани по ДДС в държава членка на общността, както и от фирми извън европейския съюз, с цел печалба от последваща препродажба.
Поставени са следните въпроси:
1.Възниква ли задължение за регистрация съгласно чл.97а или на друго основание?
2.При условие, че данъчно задължено юридическо лице, което не е регистрирано по ДДС закупи домейни със същата цел възниква ли задължение за регистрация съгласно чл.97а от ЗДДС?
3.След извършената регистрация по чл.97а, счита ли се, че лицето вече е регистрирано за всички доставки и услуги, които извършва, т.е. длъжно ли е да начислява ДДС, ако не са налице изискванията на чл.96 от ЗДДС /или на друго основание/?
На лицето е изготвено уведомление за отстраняване на нередовности, сизх.№….. г., във връзка с което е получен отговор, заведен с вх.№………. г. Уточнено е, че първият поставен въпрос се отнася до физическото лице……….., а вторият въпрос се отнася до фирма ………. ЕООД, на която е управител.
Във връзка с изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
От запитването става ясно, че като физическо или юридическо лице ще закупувате домейни от юридически лица от европейския съюз и от трети страни. Предвид факта, че същите се закупуват с цел последваща препродажба и в двата случая получателят по доставката е данъчно задължено лице /ДЗЛ/, по смисъла на чл.3 от ЗДДС.
Домейн е част от йерархическото пространство на глобалната Интернет мрежа, която има собствено уникално име, което трябва да отговаря на определени изисквания.
В т.14 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадено определение на понятието „услуги, извършени по електронен път“, предвид което това са услугите, предвидени в Приложение II на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност и чл. 7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (ОВ, L 77/1 от 23 март 2011 г.), както и в Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 по отношение на място на доставки на услуги.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
Съгласно чл.7, параграф 1 от Регламент за изпълнение №282/2011 г. на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС „услуги предоставяни по електронен път” са услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано – предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии. Предвид параграф 2, б.”б” на чл.7 от регламента това са услуги, които осигуряват или подпомагат присъствие за стопанки или лични цели в електронна мрежа като интернет пространство или интернет страница.
В Приложение II на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност е посочен индикативен списъкна услугите предоставяни по електронен път,които са конкретизирани в т.2 на Приложение 1 от горепосочения регламент.
Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
На основание чл.21, ал.6 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио и телевизионно излъчване и на услуги извършвани по електронен път, по които получател е ДНЗЛ, е мястото, където това лице е установено, има постоянен адрес или обичайно пребиваване.
Предвид гореизложеното, при определяне на получените от Вас услуги, като услуги предоставяни по електронен път, мястото на доставката на същите ще се определи по чл.21, ал.2 от ЗДДС – на територията на страната, предвид факта, че сте ДЗЛ получател от България.
Съгласно разпоредбата на чл.97а, ал.1 от ЗДДС на регистрация по този закон подлежи всяко ДЗЛ по чл.3, ал.1,5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 от с.з.
На регистрация по закона подлежи и всяко ДЗЛ по чл.3, ал.1,5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл.21, ал.2, с място на изпълнение на територията на друга държава членка /чл.97а, ал.2 от ЗДДС/. Следва да имате предвид, че данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал.1 на чл.97а от ЗДДС се смята за регистрирано и по ал.2 на същия член и обратното.
В ал.4 на чл.97а е указано, че за лицата по ал.1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС не по-късно от 7 дни, преди датата на която данъкът за доставката става изискуем /авансово плащане или данъчно събитие/, като данъчната основа за получената услуга подлежи на облагане с данък.
Съгласно чл.113, ал.9 от ЗДДС, лице регистрирано по чл.97а няма право да посочва данъка в издаваните фактури и известия към фактури, а на основание чл.70, ал.4 от с.з. няма право на данъчен кредит.
Предвид гореизложеното, като ДЗЛ получател на услугата, свързана с покупко -продажба на домейни, за която данъкът е изискуем от Вас, на основание чл.82, ал.2 от ЗДДС, следва да се регистрирате, на основание чл.97а от с.з., като подадете заявление за регистрация не по-късно от 7 дни преди датата на която данъкът за доставката става изискуем.
Независимо от регистрацията Ви по чл.97а от ЗДДС, ако за Вас възникнат условия за задължителна регистрация по чл.96 /при продажба на домейни на ДЗЛ или ДНЗЛ от България/, 97, 98 и 99 или за регистрация по избор по чл.100, ал.1, 2 и 3 следва да се регистрирате по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.

Оценете статията

Вашият коментар