Приложение разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност при доставки на стоки втора употреба”

3_1426/27.03.2009г.
ЗДДС, чл.145
ЗДДС, чл.151
Относно: приложение разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност при доставки на „стоки втора употреба”
Според изложеното в запитването дружество осъществява доставки на стоки втора употреба – МПС както по общия ред, така и по реда на чл.143 от ЗДДС. В тази връзка се поставят следните въпроси:
1. За превозване на стоките от страната–доставчик до България се използва товарен автомобил, собственост на дружеството. За зареждането на товарния автомобил с гориво се получават фактури, както от България, така и от други страни. Поставя се въпроса следва ли да се приспада данъчен кредит по фактурите за гориво от българските доставчици – съответно когато продажбите са по общия ред и по реда на чл.143 от ЗДДС?
2. Дружеството е получателна транспортна услуга за превозване на стоките, като доставчик е транспортна фирма от България, като фактурата е с начислен данък. Поставя севъпроса следва ли да се приспада начисления данък за транспортната услуга или следва да се отрази същата тази фактура в дневника за покупки без право на ДК? Как следва да сеопредели маржа на цената, като се има предвид разпоредбата на чл.145 от ЗДДС или като разлика между формирана доставна цена /с натрупани всички разходи/ и продажната цена? Аналогично се поставя и въпроса за заплатените от дружеството еко- такси,разходите за ремонтна МПС, които се включват в покупната стойност на стоката съгласно Закона за счетоводството.
3. При внос на МПС от страни извън ЕС Ви се съставя Митническа декларация с включени в нея мито и ДДС, които се заплащат в момента на съставяне на митническата декларация. Тези МПС се продават от дружеството по общия ред. Поставя севъпроса в този случай кога може да сеупражниправото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък при вноса на МПС? В случай, че в една митническа декларация фигурират 10бр. МПС ивпоследствие се продават тези МПС по общия ред в различни месеци по какъв начин, как и кога може да се упражни правото на приспадане на ДК по тази митническадекларация?
При така изложената фактическа обстановкаи с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.106 от 12 декември 2008 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.4 от 16.01.2009 г./ по зададените въпроси изразяваме следното становище:
В ЗДДС – глава седемнадесета “Специален ред на облагане на маржа на цената“ е предвиден специален режим за извършваните от дилъри доставки на стоки втора употреба. Тозирежим съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 1 от ЗДДС се прилага за доставки, извършени от дилър на стоки втора употреба, включително и за превозни средства, различни от “нови превозни средства“.
Във връзка с формиране маржа на цената е необходимо да се има предвид следното:
Съгласно чл.145, ал.1 от ЗДДС данъчната основа на доставката на стока по глава седемнадесета е маржът на цената, който представлява разликата, намалена с размера на дължимия данък, между:
1. продажната цена, представляваща общата сума, която дилърът е получил или ще получи от клиента или третото лице за доставката, включително субсидиите и финансиранията, пряко свързани с тази доставка, данъците и таксите, както и съпътстващите разходи за амбалаж, транспорт, комисиони и застраховки, начислени от доставчика на получателя, но без предоставените търговски отстъпки;
2. сумата, която е платена или ще бъде платена за получените от лицата по чл. 143, ал. 1 и 3 стоки, включително данъка по този закон, а когато стоката е внесена – данъчната основа при внос, включително данъка по този закон.
Видно от горепосочената разпоредба, при формиране на маржа на цената и по- точно на цената в т.2, законодателят е посочил, че същата представлява сумата, която е платена или ще бъде платена за получените от лицата стоки. В случая считаме, че следва да се има предвид получените от дилърастоки, визирани в глава седемнадесета от ЗДДС, а именно МПС втора употреба. Формулата, по която се начислява данъка е посочена в чл. 88, ал. 1 от ППЗДДС.
В конкретния случай, при осъществяване на доставка на МПС втора употреба, при формиране на цената по т. 2 на чл.145, ал.1 от ЗДДС, следва да се има предвидпокупната цена на превозното средство, която фигурира в документа за доставката. Считаме, че разходите за гориво, транспорт, еко такси, по ремонта на МПС не следва да участват при формиране на сумата по т. 2 на чл.145, ал.1 от закона.
Ал. 2 на чл. 145 от ЗДДС поставя ограничително условие, според което данъчната основа по ал. 1 не може да бъде отрицателна величина. На облагане подлежат отделните маржове при всяка продажба, а не сумарният марж за данъчния период.
Във връзка с правото на приспадане на данъчен кредит по фактурите за горива и транспортни услуги, издадени от български регистрирани по ЗДДС лица е необходимо да се има предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл.147, ал.1 от ЗДДС за придобитите или внесени от дилъра други стоки и услуги, които използва само за извършване на доставки по глава седемнадесета от същия закон е налице правото на приспадане на данъчен кредит. Правото на данъчен кредит възниква и се упражнява по общия ред, регламентиран в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от закона. С разпоредбата на чл. 147, ал. 2 от ЗДДС е въведено ограничение по отношение на ползвания данъчния кредит. Неговият размер не може да превишава общия размер на начисления от дилъра данък за доставките на стоки втора употреба – превозни средства различни от “нови превозни средства“. Ако ползваният през годината данъчен кредит превишава начисления през годината данък седължи данък в размер на превишението /чл. 147, ал. 3 от ЗДДС/. Превишението се декларира в справката-декларация за последния данъчен период за годината като годишна корекция. Превишението се декларира в клетка 43 на приложение № 13, съгласно чл. 92, ал. 2 от ППЗДДС.
Разпоредбите на чл. 147, ал. 2 и 3 от ЗДДС се прилагат само по отношение на придобитите или внесени други стоки и услуги, които се използват само за извършване на доставки по глава седемнадесета „Специален ред на облагане маржа на цената”.
В конкретния случайза начисления данък по фактурите за доставки нагориво, транспортни услуги, еко такси, разходи за резервни части и ремонт на МПС ще може да се упражни право на приспадане на данъчен кредит по общия ред на закона, при спазване и условията на горецитираните разпоредби.
Заначисления данък за получените МПС втора употреба от внос, които сепродават по общия ред, правото на приспадане на данъчен кредит следва да се упражни по реда на чл.151 от ЗДДС.
Съгласно чл. 151, ал. 4 от ЗДДС, правото на данъчен кредит за получените или внесените от лицето стоки, за които не се прилага специалният ред за облагане на маржа, възниква и се упражнява в данъчния период, през който данъкът за последващата доставка на стоките е станал изискуем.
В конкретния случай правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък при внос на всяко едно от 10–те бр.МПС втора употреба ще възникне в периода, през който е осъществена от дрежествотопоследващата продажба на същото. Правото се упражнява по реда на чл.72, ал. 2 от закона, като в дневника за покупки се посочи митническата декларация и се включи начисления за съответното МПС данък при вноса, посочен в същата.
Следва да се има предвид, че когатодружеството еизбрало да прилагате общия ред данъчната основа на доставката се определя по реда на чл. 26 и чл. 27 от ЗДДС и не може да бъде по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или данъчната основа при внос съгласно разпоредбата на чл.151, ал.3 от същия закон. ‘

Оценете статията

Вашият коментар