Приложението на чл.189б от Закона за корпоративното подоход-но облагане (ЗКПО)

1_ИТ-00-72/08.04.2021 г.

ЗКПО, чл.189б

ОТНОСНО: Приложението на чл.189б от Закона за корпоративното подоход-но облагане (ЗКПО)

Във Ваше запитване, постъпило по компетентност в дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ ……………… с вх.№ ……………./29.03.2021 г. сте изложили следната фактическа обстановка:
Земеделски производител – юридическо лице, занимаващо се единствено със зърнопроизводство, получава субсидии по Схема за единно плащане на площ; Схема за обвързано подпомагане за протеинови култури; Схема за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда – зелени директни плащания. Всички получавани суми са свързани с производството на непреработена продукция.
Във връзка с изложеното са поставени въпросите може ли да се ползва преотстъпване по чл. 189б от ЗКПО и могат ли субсидиите да бъдат някакво ограничение?
С разпоредбата на чл. 189б от ЗКПО е предоставено данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски производители, което се изразява в преотстъпване на корпоративен данък в размер до 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски стопани, за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция.
Съгласно ал. 1 на чл. 189б от ЗКПО данъчното облекчение се предоставя на регистрирани земеделски стопани. Регистрацията на земеделските стопани се извършва въз основа на Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), където в чл. 7, ал. 1 е постановено, че към Министерството на земеделието и храните се създава и поддържа регистър на земеделските стопани. В тази връзка е издадена Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър за земеделските стопани, в която са определени условията и редът за регистрирането им.
В §1, т. 1 от ДР на ЗПЗП е определено, че земеделски производители са физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/ или преработена растителна и/ или животинска продукция.
По смисъла на §1, т. 27 от ДР на ЗКПО (изм. ДВ. бр. 105 от 2014 г.) „непреработена растителна и животинска продукция“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който не е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава, и е посочен в Приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз.
Предвид цитираните определения във връзка с прилагането на чл. 189б, ал. 1 от ЗКПО се налага изводът, че данъчната печалба на регистрирани земеделски стопани от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция следва да се формира от продажбата на такава продукция.
Разпоредбата на чл. 189б, ал. 2, т. 9 от ЗКПО регламентира, че за активите по т. 1 (нови сгради и нова земеделска техника) земеделският стопанин не може да е получател (бенефициент) по някоя от следните помощи:
а) помощ по смисъла на чл. 107, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз;
б) минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕО) № 1408/2013 на Комисията от 18 декември 2013 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis в селскостопанския сектор;
в) финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони;
г) всяка друга публична финансова помощ от националния бюджет и/или от бюджета на Европейския съюз.
С ограничението на чл. 189б, ал. 2, т. 9 от ЗКПО се цели избягване на двойно публично финансиране за едни и същи приемливи разходи, които в случая са активите по т. 1 на същата разпоредба – нови сгради и нова земеделска техника. Това означава, че ако с преотстъпения данък е придобит актив, то за същия актив земеделският стопанин не трябва да е получил друга помощ. Само по себе си обстоятелството, че лицето е получило помощ през съответната година не го лишава от правото да ползва преотстъпване на данък за тази година, при условие че преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, различни от придобитите чрез друга публична финансова помощ от националния бюджет и/ или от бюджета Европейския съюз.
По-всеобхватна е формулировката на чл.189б, ал.2, т.9, б.“г“ от закона, тъй като не визира конкретна мярка. Налице е обхващане на всяка една публична финансова помощ от националния бюджет и/или от бюджета на Европейския съюз, при която регистрираният земеделски производител може да получи двойно финансово подпомагане за едни и същи инвестиции, които се явяват приемливи разходи по конкретна програма/помощ.
За коректното прилагане и установяване на това изискване на чл.189б следва да се изследва самостоятелно всяка една помощ, получена от лицето, като за целта е необходимо да се изисква надлежна аналитична отчетност от страна на земеделския производител, чрез която да се проследи и установи, че за един и същ актив не е ползвано двойно публично финансиране.
Освен изложеното, следва да се има предвид, че за да бъде признато правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО е необходимо да бъдат изпълнени и всички останали изисквания на тази разпоредба, както и общите изисквания на глава двадесет и втора, Раздел I (чл. 166-173) от ЗКПО. При установено несъответствие с изискванията на закона при ползвано данъчно облекчение, корпоративният данък ведно с лихвите подлежи на внасяне/възстановяване в бюджета по аргумент на чл. 173, ал. 1 от ЗКПО.

5/5

Вашият коментар