Приложението на ЗДДС при доставки на автомобили

№ 803/14.10.2016 г.
ЗДДС;чл.13, ал.1
ЗДДС;чл.128
ЗДДС;чл.7
ЗДДС; чл.82, ал.2, т.3

ОТНОСНО: Приложението на ЗДДС при доставки на автомобили
В Дирекция ОДОП е постъпило писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията, с вх.№ …. г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, която няма основен предмет на дейност търговия с автомобили, сключва договор на 01.02.2016 г. с румънска фирма ААА за ремонт на автомобили втора употреба /камиони/.
1.Автомобилите втора употреба се закупуват от ремонтиращата фирма ААА, за което се издава фактура. Същите не пристигат на територията на страната, остават на територията на Румъния в същата фирма, за да бъдат ремонтирани. След приключване на ремонта автомобилите ще се транспортират от Румъния до България. До момента на продажбата им те ще се съхраняват на българска територия. Ремонтираните коли ще се продават в Румъния и в други държави членки. Транспортирането при всяка продажба ще започва от България и ще завършва на територията на друга държавачленка.
2. Други коли също втора употреба се закупуват от Германия. Немският доставчик за продажбата си прилага общия ред, а не маржа. За покупките дружеството разполага с фактура, ЧМР /за транспорт от Германия до България/ и приемо – предавателен протокол, с койтосе удостоверява, че румънската фирма получава от българската автомобилите. След ремонта в Румъния закупените от Германия автомобили също се транспортират до България, където се съхраняват. При продажбата им транспорта започва от страната и завършва на територията на друга държава членка.
3. След приключване на ремонта румънската фирма ААА ще издаде фактура за извършена услуга.
Въпросите са:
1.1. Как следва да се третират закупените автомобили от ремонтиращата фирма? В коя колона на дневниците за покупки и продажби? Кога трябва да осчетоводим покупката на автомобилите- когато е издадена фактурата за покупка, без да съставяме протокол или когато стокитепристигнат в България, с издаване на протокол по чл.117 от ЗДДС? Фактурите от румънския доставчик са издадени без ДДС.
1.2. Продажбите могат ли да бъдат определени като ВОД при положение, че транспортирането започва от територията на страната и завършва на територията на друга държава членка, в която е установен получателят?
2. Продажбите могат ли да се определят като ВОД при положение, че транспортирането започва от територията на страната и завършва на територията на друга държава членка, в която е установен получателят?
3. Коректно ли е за получената услуга от румънската фирма АААда се състави протокол по чл.117 от ЗДДС, който да се включи и в двата дневника?
4. За тези сделки необходима ли е ДДС регистрация на дружеството в Румъния?
При така изложената фактическа обстановка, предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС /, изразявам следното становище:
По въпрос 1.1:
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване /ВОП/ е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно изложената фактическа обстановка дружеството ще придобие собственост върху ремонтираните транспортни средства, които ще се транспортират до територията на страната и в този смисъл ще е налице ВОП по чл.13, ал.1 от ЗДДС.
Данъкът при вътреобщностното придобиване става изискуем на 15-ия ден от месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие съгласно чл.63, ал.З от закона. На основание ал.1 от същата разпоредба данъчното събитие при ВОП възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната. Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата на прехвърляне на собствеността върху стоката, освен в случаите на фактическо предоставяне на стока по чл. 6, ал. 2 от същия закон. Когато предмет на доставката е индивидуално определена вещ каквато е автомобила, ако не е договорено друго, прехвърлянетона собствеността настъпва по силата на самия договор, без да е нужно да се предаде вещта- чл.24, ал.1 от ЗЗД. В случая е от съществено значение е да се определи кога се прехвърля собствеността на стоката- преди извършване на ремонтните работи, или се закупува ремонтиран автомобил. Следва да се анализира и как е определена цената за покупката на автомобила и дали в нея са включени ремонтните работи, или същите се фактурират отделно.
Ако е определена обща цена за автомобила и ремонтните разходи, ще е налице условието на чл.128 от ЗДДС за извършване на доставка със стока, а услугата поремонт ще е съпътстваща доставка на доставката със стока.
Ако е издадена фактура преди 15-ия ден от месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие за вътреобщностното придобиване, данъкът става изискуем на датата на издаване на фактурата(чл. 63, ал. 4 от ЗДДС).
На основание чл.84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
Съгласно чл.64, ал.1 от ЗДДС данъчната основа за ВОП се определя по реда на чл.26, ал.2 от ЗДДС и включва дължимото на доставчика възнаграждение по доставката и увеличено по реда на чл.26, ал.3 от ЗДДС.
Начисляването на данъка се извършва чрез издаване на протокол по чл.117 от ЗДДС.
Протоколът за начисленият данък за ВОП се отразява в колона 15 на дневника за продажби, съответно данъчната основа в колона 13.
Ако са договорени отделни цени и съответно се фактурират отделно покупка на автомобил и ремонт на автомобил, ще са налице две отделни доставки: със стока- автомобили с услуга-ремонт.
В този случай, тъй като след прехвърляне на собствеността автомобилът няма дасе превозва до територията на страната, а ще остане на територията на Румънияза извършване на ремонтни работи по него, няма да са изпълнени условията на чл.13, ал.1 от ЗДДС за извършване на вътреобщностно придобиване.
Мястото на доставката при тази хипотеза следва да се определи по реда на чл.17, ал.1 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение на доставка със стока, която не се превозва е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността върху стоката – в конкретния случай в Румъния.
Считаме, че за румънския доставчик ще възникне задължение за начисляване на ДДС за облагаемата доставка, тъй като е с място на изпълнение в Румъния и стоката не се превозва до България.
По въпрос 1.2 и 2:
Съгласно чл.7, ал.1 от ЗДДС вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
В този смисъл, ако при доставките транспортирането на камионите започне от територията на страната, завършва на територията на друга държава членка и получателят е регистрирано за целите на ДДС лице, за доставката ще са налице условията за отчитане на вътреобщностна доставка по чл.7,ал.1 от ЗДДС.
Удостоверяването на вътреобщностните доставки се извършва по реда на чл.45 от ППЗДДС.
Данъчната основана вътреобщностните доставки се отразява в колона 20 на Дневника за продажбите.
По въпрос 3:
На основание чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС за доставките на услуги, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя- данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от ЗДДС.
За получените услуги по ремонт на автомобили, за които румънския доставчик е издал отделна фактураи не са съпътстваща доставка по закупуване на автомобил за получателят по доставката ще възникне задължение за начисляване на ДДС на основаниечл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС.
По силата на чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДСза начисляване на данъка по чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДСсе издава протокол от получателя по доставката, който следва да съдържа определените в ал.2 на чл.117реквизити.
На основание чл.117, ал.3 от закона, прокотолът се издава не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем.
По въпрос 4:
Вътреобщностните доставки, вътреобщностното придобиване, както и получените услуги са доставки с място на изпълнение на територията на страната и за доставчика възникват задължение по ЗДДС.
Задължение за регистрация в другата държава членка би възникнало, ако лицето извърши облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на тази друга държава членка при спазване на разпоредбите на съответното данъчно законодателство.
Подобно задължение ще е налице и по отношение на транспортираните за ремонт автомобили, закупени от Германия, когато транспорта започва от България и след ремонта същите не се връщатна изпращача натериторията на страната. В тези случаи за дружеството ще възникне задължение за регистрация за вътреобщностно придобиване в Румъния, поради което следва да се запознаете с условията за регистрация за ВОП в Румъния. При тази хипотеза следва да имате предвид, че транспортирането от България до Румъния на закупените от Германия автомобили за целите на независимата дейност надружеството е приравнено на възмездна облагаема доставка почл.6, ал.3, т.3 от ЗДДСдо момента в които дружеството се регистрира за целите на ВОП в Румъния.

Оценете статията

Вашият коментар