привилегиите на европейските общности, тези възнаграждения са освободени от национални данъци.

5_20-00-86/28.03.2012г.
ЗДДФЛ, чл.3, т. 1, чл.12, ал.1,чл.75;
ЗЗО, чл.40, ал.5;
Фактическа обстановка:
Физическо лице получава доходи в качеството си на акредитиран устен преводач в Съда на ЕС (Люксембург) за периода 01.09.2011-31.12.2011година.
Съгласно приложеното в запитването удостоверение, издадено от Европейската комисия, Генерална дирекция „Устни преводи” върху получения доход са внесени данъци в полза на Общността.
В удостоверението, съгласно чл.13, параграф 2 от Протокола,относно привилегиите на европейските общности, тези възнаграждения са освободени от национални данъци.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Следва ли да се декларират получените възнаграждения в годишнатаданъчната декларация по чл.50от ЗДДФЛ за 2011г.?
2.Необходимо лие да се декларират получените възнаграждения в Таблица 1 и 2 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2011г. към Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, приложение на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ,.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Според чл.3, т. 1 от ЗДДФЛ,данъчно задължени лица по ЗДДФЛ са местните и чуждестранни физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон.
На основание чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Съгласно разпоредбата на чл.75 от ЗДДФЛ, когато в данъчна спогодба или друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.
Видно от текста на чл.13 от Регламент (ЕИО, ЕВРАТОМ, ЕОВС) №260/68 на Съвета от 29 февруари 1968 година, обезщетенията с цел компенсация и възнагражденията, посочени в чл. 13 от регламент №32 (ЕИО) 12 (ЕОАЕ) (2), са освободени от данък. Регламентът е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.
В съответствие с горепосочения регламент, получените от длъжностните лица и другите служители на Общността възнаграждения са подложени на данъчно облагане в полза на Общността. Съгласно чл. 13, §2 от Протокола за привилегиите и имунитетите на европейските общности, тези възнаграждения са освободени от национални данъци.
Въз основа на гореизложеното, вконкретния случай – за получения доход като акредитиран устен преводач в Съда на ЕС (Люксембург), не следва да се подава данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
По втори въпрос:
Съгласно указанията за попълване на Таблица 1 към Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, приложение на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, същата се попълва само от самоосигуряващите се лица, получаващи доходи от дейност като: упражняващи свободна професия; занаятчийска дейност; еднолични търговци; собственици на ЕООД; съдружници в търговски дружества; физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, получили доходи от продажбата на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, както и работещи без трудови правоотношения (граждански договори) извън тази дейност. Тази таблица се попълва и в случаите, в които гореизброените лица упражняват дейности, подлежащи на облагане с окончателен годишен /патентен/ данък.
Таблица 2 към Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, приложение на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, се попълва само от самоосигуряващите се лица, получаващи доходи от дейност като: еднолични търговци; физически лица, образували ЕООД; съдружници в търговски дружества;физическите лица,членове на неперсонифицирани дружества; лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност по регистрация; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, получили доходи от продажбата на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, както и работещи без трудови правоотношения (граждански договори) извън тази дейност. Тази таблица се попълва и в случаите, в които гореизброените лица упражняват дейности, подлежащи на облагане с окончателен годишен /патентен/ данък. Тя се попълва и от лицата, които се осигуряват по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО и през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация.
Във връзка с гореизложеното, вие не следва да попълвате Таблица 1 и 2 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2011г., тъй като не сте самоосигуряващо се лице.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка /и представени документи/. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.4 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар