Признаване на получена субсидия по мярка «Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия» по Програма за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 година

ОТНОСНО: Признаване на получена субсидия по мярка «Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия» по Програма за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 година
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” постъпи писмено запитване с вх. № 06.03.2013г.
В писмото е посочена следната фактическа обстановка:
През месец юли 2012г. дружество е получило субсидия на основание чл. 31, ал. 2 от Наредба № 29 от 11.08.2008г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка «Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия» по Програма за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 година.
Поставен е следния въпрос:
Как следва да се отрази получената субсидия във връзка с подаване на годишната данъчна декларация?
Към запитването е приложен договор между дружеството и Държавен фонд «Земеделие».
Съобразявайки относимата правна уредба и становище, изразено от дирекция „Данъчна политика” към МФ за получена субсидия по посочената в запитването програма, но по друга мярка, Ви уведомяваме за следното:
„Становището е изготвено при допускането, че предприятието прилага Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия /НСФОМСП/.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ активите, собствения капитал, пасивите, приходите и разходите се оценяват и записват при тяхното придобиване или възникване, в съответствие с приложимите счетоводни стандарти. По отношение на предприятията, които са избрали да прилагат НСФОМСП, отчитането на директните плащания, транзакциите по проекти и финансиранията се осъществява по реда на счетоводен стандарт № 20 Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ /СС 20/. Стандартът определя начина на счетоводното отчитане и оповестяване на правителствени дарения и правителствена помощ. Той се прилага за действия от страна на правителството, чрез които се представя икономическа изгода за конкретно предприятие или за група предприятия, отговарящи на определени критерии. Тези действия на правителството се дефинират като правителствена помощ. Съгласно определението, дадено в СС 20, правителство е всеки държавен орган, институция, служба или други подобни органина местно, национално или международно равнище.
Начинът на отчитане и признаване на средствата, получени като правителствена помощ, е в зависимост от това дали са предназначени за придобиване на дълготрайни материални активи, за краткотрайни активи или за претърпени в миналото разходи, отнасящи се до текущата дейност на предприятието. Съгласно разпоредбата на т. 3.2, б. „а” от СС 20, правителствените дарения се отчитат като финансиране. Финансиранията, свързани с амортизируеми активи, се признават като приход, пропорционално на начислените за съответния период амортизации на активи придобити в резултат на дарението.
За счетоводни цели предприятието следва да приложи разпоредбите на СС 20, да отчете финансиране и признае приход от финансиране в размер на начислените счетоводни разходи за амортизации на актива/вите, придобит/и със средства по мярка „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”. ”
В случаите на придобиване на амортизируем актив с финансиране, нормата на чл. 53, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ определя, че данъчната амортизируема стойност, с която актива следва да се заведе в данъчния амортизационен план /ДАПл/, е неговата историческа цена /цена на придобиване/, намалена със стойността на дарението /финансирането/. Тоест, активи, придобити с финансиране/субсидия, се завеждат в данъчния амортизационен план по нетна стойност. Спрямо начислените данъчни амортизации, определени съгласно чл. 55 от ЗКПО, е приложима нормата на чл. 54, ал.1 от посочения закон, т.е. се извършва намаление на счетоводния финансов резултат.
Отчитането на счетоводните амортизации е съгласно изискванията на ЗСч и СС № 4 Отчитане на амортизациите. При определяне на данъчния финансов резултат спрямо начислените в разходите счетоводни амортизации е приложима нормата на чл. 54, ал. 2 от ЗКПО, т.е. се извършва увеличение на счетоводния финансов резултат.
Относно отразения счетоводен приход по реда на СС 20, с разпоредбата на чл. 68 от ЗКПО се регламентира, че счетоводните приходи и разходи, отчетени по повод на дарение, с което е намалена историческата цена при определяне на данъчната амортизируема стойност на актива, не се признават за данъчни цели, т.е. с отчетените счетоводни приходи се намалява счетоводния финансов резултат.

Оценете статията

Вашият коментар