промени в чл.176в от ЗДДС, в сила от 01.01.2018г

ОТНОСНО: промени в чл.176в от ЗДДС, в сила от 01.01.2018г

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 07-00-57/ 30.03.2018 г., препратено за отговор по компетентност от ЦУ на НАП.
Изложена е следната фактическа обстановка: През 2017г. дружеството е внесло банкова гаранция 50 000 лв. обезпечение, съгласно чл.176в, ал.1, т.3 от ЗДДС, като лице, получило освободени за потребление по чл.20, ал.2, т.1 от ЗАДС течни горива. Банковата гаранция е с валидност 12 календарни месеца и изтича юни 2018г. Дружеството не е търговец на горива, а техен краен потребител. Фирмата е транспортна и използва течни горива за собствено потребление. Съгласно измененията и уточненията в чл.176в са създадени ал.14 и ал.15, според които някои лица не следва да внасят обезпечение, а следва да се впишат в публичен регистър.
Поставени са следните въпроси:
1. Кога ще бъде създаден този публичен регистър?
2. Каква е процедурата по вписването в него на фирма, която вече е предоставила обезпечение, което изтича през юни, 2018г. и за нея е отпаднало изискването за предоставяне на банкова гаранция?
3. Следва ли да се подаде и какво точно заявление или декларация за уведомяване на НАП, че дружеството няма да предостави банкова гаранция и ще се впише в регистъра по ал.15?
4. Следва ли да се подаде заявление за отписване и прекратяване от регистъра, който НАП поддържа за фирми, предоставили обезпечение?
Във връзка с поставените въпроси, изразявам следното становище:
На основание чл. 176в, ал. 14 от ЗДДС (в сила от 01.01.2018 г.) лице, различно от лицата по ал. 13 (различно от регистриран земеделски производител и бюджетна организация), осъществило вътреобщностно придобиване на течни горива или получило течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от ЗАДС, които са предназначени за собствено потребление, се освобождава от задължението за предоставяне на обезпечение, в случай че е вписано в публичния електронен регистър по ал. 15, създаден и поддържан от Националната агенция за приходите (НАП).
Редът за вписване и съдържанието на регистъра ще се определят с Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС).
По силата на §40 от Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на ЗДДС (ЗИД на ЗДДС), обн., ДВ, бр. 97 от 05.12.2017 г. в сила от 01.01.2018 г., до създаването на публичния електронен регистър по чл. 176в, ал. 15 освобождаването от задължение за предоставяне на обезпечение от лицата по чл. 176в, ал. 14 се извършва чрез подаване на декларация в компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок преди датата на възникване на данъчното събитие при вътреобщностно придобиване на течни горива или датата на освобождаване на течни горива за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от ЗАДС, които са предназначени за собствено потребление.
На основание §39, ал. 1 от същия ЗИД на ЗДДС, обезпечение, предоставено от данъчно задължено лице, за което е отпаднало задължението за предоставяне на такова по чл. 176в, ал. 1, т. 3 и в случай, че не е налице задължение за предоставяне на обезпечение на друго основание, се усвоява по реда за принудително изпълнение, предвиден в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), при наличие на неуредени задължения на лицето за данък върху добавената стойност, глоби или имуществени санкции във връзка с нарушения по закона. В 30-дневен срок от постъпване на искане от данъчно задълженото лице компетентният орган по приходите освобождава обезпечението или остатъка от него след усвояването, когато в същия срок не е възложена ревизия.
Доколкото от фактическата обстановка става ясно, че дружеството закупува течни горива, които са предназначени за собствено потребление и е лице, различно от лицата по ал. 13, то по силата на чл. 176в, ал. 14 от ЗДДС за него отпада задължението за предоставяне на обезпечение, в случай че е вписано в публичния електронен регистър по ал. 15, създаден и поддържан от НАП, а до създаването на този регистър да е подало декларация за освобождаване от задължение за предоставяне на обезпечение в компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок преди датата на освобождаване на течните горива за потребление.
В случай че е налице предоставено обезпечение и основанието за предоставянето му пред НАП е отпаднало, важно е да се има предвид, че на основание §39, ал. 2 от ПЗР към ЗИД на ЗДДС същото или остатъкът от него след усвояването се освобождава от компетентния орган по приходите в 30-дневен срок от постъпване на искане от дружеството, когато в същия срок не е възложена ревизия.

Оценете статията

Вашият коментар