просрочени задължения на заличен търговец

Изх. № 08-Г-1
Дата: 06.02.2019 год.

ЗМДТ, чл. 4, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 4, ал. 3;
ЗМДТ, чл. 9б;
ДОПК, чл. 168, т. 6;
ДОПК, чл. 168, т. 7;
ДОПК, чл. 18 – 20;
ДОПК, чл. 173, ал. 1;
ДОПК, чл. 173, ал. 2;
ДОПК, чл. 171, ал. 2;
ДОПК, чл. 225.

ОТНОСНО: просрочени задължения на заличен търговец

С Ваше писмо, заведено в Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 08-Г-1/10.01.2019 г., сте изложили следната фактическа обстановка:
При извършена проверка в Търговския регистър е установено, че …………..е със статут на заличен търговец. Дружеството има начислени задължения за данък върху превозните средства за периода 2010 г. – 2018 г. След направена справка в ОД на МВР….. е установено, че превозните средства не са с прекратена регистрация за движение и са собственост на дружеството.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1. Какви действия следва да бъдат предприети от община…….. относно просрочените задължения до 2018 г., както и спрямо бъдещите такива, тъй като автомобилите не съществуват физически и дружеството е заличено?
2. Възможно ли е законово отписване на задълженията и закриване на партидите?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по зададените въпроси:
С оглед смисловата обвързаност на поставените въпроси, същите ще бъдат разгледани общо в настоящото становище.
Във връзка със запитването Ви, беше извършена проверка в ТД на НАП ……….при която се установи, че публични общински вземания не са предявявани за принудително събиране от публичен изпълнител на НАП, т.е. община ………..не е присъединен взискател по изпълнително дело срещу………….. Допълнително в писмото не сте предоставили информация установените от Вас публични общински вземания да са предявени за събиране и от съдебен изпълнител.
По силата на чл. 4, ал. 1 Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършва от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Обжалването на свързаните с тях актове се извършва по същия ред. В производството по установяване на задължения служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите, а в производствата по обезпечаване на публичните общински вземания, съгласно чл. 4, ал. 3 и чл. 9б от ЗМДТ – на публични изпълнители.
След справка в Търговския регистър се установи, че …………… е заличено на 25.02.2015 г., като след датата на заличаването не трябва да се начисляват задължения за местни данъци и такси, а начислените следва да се сторнират поради липса на правно основание.
По отношение на посоченото в писмото, че превозните средства към настоящия момент се водят регистрирани на дружеството следва да се уведоми ОД на МВР………., с оглед извършване на проверка за валидността на съществуващите регистрации.
За задълженията на лицето за периодите преди заличаването е необходимо да се има предвид следното:
Разпоредбата на чл. 168 от ДОПК посочва различни основания за погасяване на публичните задължения. По силата на чл. 168, т. 6 от ДОПК публичното вземане се погасява след разпределение на постъпленията от осребряване на актива на юридическото лице, обявено в несъстоятелност, освен ако други лица отговарят за публичното задължение, а на основание т. 7 – при заличаване на юридическото лице след прекратяване с производство по ликвидация, освен ако други лица отговарят за публичното задължение. Под „други лица, които отговарят за публичното задължение“ се има предвид отговорността на членове на органи на управление или управители, предвидена в чл. 18 – 20 ДОПК или други хипотези на отговорност. Относно реализиране на отговорността на управител или член на орган на управление за публични задължения на предприятието НАП е изразила становище с писмо с изх. № 20-00-87/17.05.2018 г.
Според чл. 173, ал. 1 от ДОПК отписване на публични вземания се извършва, когато вземанията са погасени по давност, както и в случаите, предвидени със закон. В ал. 2 от същата разпоредба е посочено, че вземанията се отписват служебно с изтичането на срока по чл. 171, ал. 2 от ДОПК. В хипотезата на отписване на задължения, задължението съществува, но по отношение на него не могат да се предприемат действия за принудително събиране.
Гореописаните начини на погасяване по чл. 168, т. 6 или т. 7 от ДОПК на публични задължения могат да бъдат приложени както от органи на общинската администрация при наличие на съответните обстоятелства, така и от органа по принудително изпълнение. Отписване на публичните вземания съгласно чл. 173 ал. 2 от ДОПК може да бъде извършено от публичния взискател независимо от наличието на производство по принудително събиране по реда на ГПК или ДОПК (писмо с изх. № 33-00-30#1/05.02.2016 г. на ЦУ на НАП……). Когато публично общинско вземане се събира принудително от публичен изпълнител по реда на ДОПК и са налице условията по чл. 168, т. 6 или т. 7 от ДОПК или по чл. 173, ал. 2 от ДОПК, органът по принудително изпълнение с разпореждане прекратява производството на основание чл. 225 от ДОПК. Това е и документът, от който органите на общинската администрация могат да определят основанието за погасяване в случай на предявено за принудително събиране в НАП публично вземане или да предприемат действия за неговото отписване, в случай че е изтекъл абсолютният давностен срок в чл. 171, ал. 2 от ДОПК.
От гореизложеното може да се направи извод, че при наличие на публични вземания на заличени юридически лица погасяване на основание чл. 168, т. 6 или т. 7 от ДОПК може да бъде извършено само в случай, че други лица не отговарят за задължението. В ДОПК липсва законово основание задълженията на заличени юридически лица да бъдат отписани на основание чл. 173 от ДОПК. Отписване на задълженията за периодите преди заличаване на търговеца на основание чл. 173 от ДОПК се извършва само при изтичане на абсолютния давностен срок, регламентиран в разпоредбата на чл. 171, ал. 2 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар