реквизитите на фискална касова бележка с изградена дистанционна връзка с НАП

2_1110/18.07.2011
Наредба №Н-18 чл.26, ал.1
ОТНОСНО: реквизитите на фискална касова бележка с изграденадистанционна връзка с НАП
Дружеството Ви се занимава с търговия на строителни материали както на юридически лица, така и на физически лица. Във връзка с промените в Наредба Н-18 от 13.12.2006г. сте започнали процедура по закупуване на фискални принтери и поетапното им дистанционно свързаване с НАП. Тъй като те са и печатащи устройства/принтери/ на тях разпечатвате издадените фактури и продажби на населението, които съдържат номер на документа, дата, видове стоки, количество, единична цена и стойност и надпис в края на документа „служебен бон”, който не влиза във фискалната памет на устройството. Касовия бон разпечатвате с обща стойност към съответния документ с информация за документ№, по групи стоки и с надпис „фискален бон”. В тази връзка сте задали следния въпрос:
1. Възможно ли е да продължите да отчитате продажбите в брой по този начин или на касовия бон трябва да се отпечатват контрагент, номер на документа, дата, закупени стоки по вид, количество, ед. цена и стойност и да отпадне разпечатването на първичния документ, по който се издава съкратения касов бон?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, изразяваме следното принципно становище относно приложението на разпоредбите наНаредба № Н-18 от 13.XII.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства :
Съгласно чл.3, ал.1 от посочената наредба всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните
услугииплатежните системи, или чрезпощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.. Разпоредбата на чл. 25, ал.1 и ал.3 от Наредба № Н-18 на Министъра на финансите регламентира, че независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1, като фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
В чл.26, ал.1 от Наредба №Н-18 на Министъра на финансите са посочени задължителните изисквания към фискалната касова бележка, а именно фискалната касова бележка трябва да бъде четима, да съответства на образеца съгласно приложение № 1 от Наредба №Н-18 на Министъра на финанситеи да съдържа задължително следните реквизити:
1. наименование и адрес за кореспонденция на лицето по чл. 3;
2. наименование и адрес на търговския обект, а когато не е налице стационарен обект – текст “БЕЗ СТАЦИОНАРЕН ОБЕКТ“;
3. пореден номер на касовата бележка;
4. идентификационен номер по чл. 84 ДОПК на лицето по чл. 3;
5. идентификационен номер по ЗДДС за регистрираните по ЗДДС лица;
6. име или номер на касиера;
7. наименование, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги;
8. обща сума за плащане;
9. дата и час на издаване;
10. графично фискално лого съгласно приложение № 18 от Наредба №Н-18 на Министъра на финансите и текст “ФИСКАЛЕН БОН“;
11. индивидуални номера на ФУ и фискалната памет;
12. номер касово място за лицата по чл. 6, работещи с контролна лента на електронен носител (КЛЕН);
13. номер на обекта при ЕСФП;
14. контролно число на документа.
С оглед изложеното въпрос на решение на Вашето дружество е дали да продължава да издава първични документи, въз основа на които да издава фискални касови бележки. Фискалните касови бележки, които издавате трябва задължително да съдържатгорепосочените реквизити, съдържащи се в чл.26, ал.1 от Наредба №Н-18 на Министъра на финансите. В случай, че желаете фискалните Ви касови бележки да бъдат и фактури по смисъла на ЗДДС, това е възможно на основание чл. 34 от Наредба №Н-18 на Министъра на финансите, ако те отговарят на изискванията на ЗДДС / чл.114 от ЗДДС/.

Оценете статията

Вашият коментар