ЗДДС, чл.80, aл. 2, т. 1

2_ № 1465/21.09.2012г.
чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС
При извършване на проверка се установява, че дружество е ползвало ДК по фактура №=========.2012 г., издадена на стойност ============= лв. и ДДС ======лв., с предмет аванс. В последствие са издадени фактури с приспаднат аванс на стойност 0.00 лева за закупени гилзи за цигари. Проверяваният период включва 01.05.2012 г. – 31.07.2012 г.
При посещение документирано с протокол от месец септември 2012 г. е констатирано, че закупените гилзи са налични в склада. Същите са предназначени за износ, като по отношение на износа има получен аванс.
Предвид направената промяна в Закона за тютюна и тютюневите изделия, с която се забранява производството и продажбата на заготовки за цигари с филтър, която влиза в сила след закупуването на гилзите, поставяте следните въпроси:
1. Има ли право на ДК дружеството за закупените гилзи, при положение, че има забрана за продажбата им?
2.Трябва ли да начисли ДДС с протокол, кога и при какви условия?
На основание изложената фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното становище:
С изменението и допълнението наЗакона за тютюна и тютюневите изделия, с ДВ, бр.50 от 03.07.2012 г. е създадена нова алинея 4 на чл.30 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, съгласно която се забранява производството и продажбата на заготовки за цигари с филтър.
Според легалната дефиниция, дадена в §1, т.15 от ДР на Закона за тютюна и тютюневите изделия „заготовка за цигара с филтър”, е незапълнено цилиндрично тяло за цигара с филтър, предназначено за индивидуално запълване с нарязан тютюн от потребителите.
Предвид изложеното в запитването дружеството е ползвало ДК за покупката на гилзи за цигари, за които е получило аванс за бъдещ износ.
Видно от допълнително предоставената ни информация, с писмо от ТД на НАП ….., заведено с вх.№…./29.09.2012 г., Агенция Митници гр.София уведомява „…….”ООД, че предвид невъзможността наличните количества на заготовки, към датата на влизане в сила на ЗИД на ЗТТИ да бъдат реализирани в страната, същите могат да бъдат изнесени.
В случай, че закупените гилзи за цигари могат да бъдат изнесени, предвид горецитираното писмо, правото на ДК, за авансовото плащане по доставката ще е налице, на основание чл.69 от ЗДДС.
В противен случай, ако приемем, че не може да бъде осъществен износ и продажба на закупените гилзи на територията на страната, би следвало дружеството да ги бракува, на основание промяната в ЗИД на ЗТТИ, към датата на влизането му в сила.
Съгласно разпоредбите на чл.79, ал.3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
В чл.80 на ЗДДС са посочени изключенията от горната хипотеза – ограниченията за извършване на корекции.
По смисъла на чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 от с.з. не се извършват в случаите на унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила.
ВЗДДС не е дадено определение на понятието “непреодолима сила”. За целите на данъчното облагане, съдържанието, което се влага в понятието “непреодолима сила” следва да се извлича от разпоредбата на чл. 306, ал. 2 от ТЗ, съгласно който “непреодолима сила” е “непредвидено или непреодолимо събитие от извънреден характер”.
Предвид съдебната практика, като непреодолима сила следва да се квалифицират природни явления – земетресение, наводнение, свличане на земни пластове, бури, снежни виелици, лавини, пожари, продължителни суши и епидемии, радиационно, химическо и бактериологично заразяване, когато са причинени жертви и тежки щети на собствеността или са застрашени здравето и животът на населението.
Освен природни явления, непреодолима сила могат да бъдат и събития и явления от обществения живот – военни действия, правителствени забрани, ограничаващи износа (ембарго), епидемии, стачки, хиперинфлация и т. н.
Непреодолимата сила, като юридически факт, означава събитие, което предизвиква последваща невъзможност на престацията или последваща невъзможност да се изпълни едно задължение.Неизпълнението не трябва да се дължи на причини, за които длъжникът отговаря. Невъзможността може да бъде както физическа, така и юридическа, като юридически невъзможно е изпълнението когато неговото извършване е невъзможно или непозволено по действащото право.
Предвид гореизложеното, с направената промяна в алинея 4 начл.30 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, се забранява производството и продажбата на заготовки за цигари с филтър, което обстоятелство е непредвидимо и непреодолимо, настъпващо независимо и въпреки волята на лицето. Същото представлява непреодолима сила, по смисъла наТърговския закон, за което не се извършват корекции по реда на чл.80, ал.2, т.1 отЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар