рилагане на разпоредбите на ЗДДС

Относно:прилагане наразпоредбите наЗДДС

Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-Пловдив с вх. № 96-00-418/ 17.10.2008г. е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата осъществява ВОД на стоки за Франция. Преди да достигне до клиента, стоката се дообработва от друга френска фирма, регистрирана по ДДС във Франция. За извършената услуга френската фирма издава фактура с начислен ДДС – 19.6% на дружеството.
Поставени са следните въпроси:
1. Как следва да се отрази тази фактура в дневника за покупки, в коя колона.
2. Следва ли да се издава протокол по чл.117 от ЗДДС за ВОП и ако да върху цялата фактурна стойност с включеното ДДС или само върху данъчната основа.
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредбапо зададените от Вас въпроси,изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно разпоредбите на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до третия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от закона.
Предвид текста на чл. 112, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, данъчни документи са издадените фактури по реда на този закон. В този смисъл, на основание чл. 125, ал. 1 от закона, за Вас като получател на доставка, не възниква задължение да посочите получения документ (фактурата), издаден от доставчика (френска фирма) за горепосочената доставка на услуга (която не е ВОП) в дневника за покупки, респективно в справка-декларация, която се съставя въз основа на отчетните регистри по чл. 124.
В случай, че решите да отразите този документ в отчетния регистър, същия следва да се включи в колона 9.
По втори въпрос:
В случая на запитването, считаме, че българското дружество е получател по доставка на услуга –обработкана стока /поцинковане/, извършена от лице, установени на територията на друга държава – членка, регистрирано за целите на ДДС в същата.
По смисъла на разпоредбата на параграф 1, т.43 от ДР на ЗДДС “работа по стоки“ е обработка, преработка или поправка на стоки.
По същността си, получената от Вашето дружество услуга представлява извършена работа върху движима вещ, поради което за такъв вид доставка на услуга, ЗДДС е предвидил, че мястото на изпълнение на същата следва да се определи по реда на чл.21, ал.2, т.З, б. “в“ от същия, /чл. 52, б.“в“ от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност/, а именно, мястото, където фактически се извършва услугата.
Съгласно конкретната фактическа обстановка, тъй като услугата по поцинковане се извършва на територия на Франция, считаме, че мястото на изпълнение на тази доставка на услуга е извън територията на Република България.
Изключение от този принцип на облагане на такъв вид доставки на услуги, е разпоредбата на чл.55 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност, която разпоредба съответните държави-членки следва да са транспонирали в националното си законодателство. Аналогичен е текста на чл.24, ал.3 от ЗДДС.
Мястото на изпълнение на доставка на услуга по работа върху движима вещ е на територията на държавата – членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя по същата, под който му е оказана услугата, когато едновременно са спазени следните условия:
1. получател по доставката е лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка, различна от държавата членка, където фактически е извършена оценката, експертизата или работата;
2. след приключване на оценката, експертизата или работата стоките са изпратени или транспортирани извън територията на държавата членка, където фактически е извършена оценката, експертизата или работата.
Тъй като в случая, не е посочено, че стоките, по които се извършва работа, напускат територията на държавата – членка, където е извършена услугата – Франция, то считаме, че разпоредбата на чл.55 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данъка върху добавената стойност е неприложима в конкретния случай.
На основание горепосочените факти и обстоятелства, считаме, че за Вашето дружество като получател по доставката на услуга, не е налице изискването на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. Поради което, за дружеството не възниква задължение за начисляване на данъки съответно няма основание за съставяне на протокол по чл.117 от ЗДДС.по реда и условията на чл.86, ал.1 от ЗДДС на територията на страната.
На територията на държавата – членка, където фактически се извършва доставката, лицето, което е длъжно да начисли данъка е доставчикът – френската фирма. За платения от дружеството Ви данък по тези доставки би възникнало право на възстановяване на същия при условията на Осма директива 79/1072 ЕЕС от 06.12.1979г., по реда, установен от законодателството на съответната държава – членка.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:…………………………
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/

Оценете статията

Вашият коментар