събиране на вземания на Изпълнителна агенция Българска служба за акредитация“

Изх.№ 12-00-436
Дата: 14.11.2014 год.
ДОПК, чл. 162, ал. 2;
ДОПК, чл. 163;
ЗНАООС, чл. 26;
ЗНАП, чл. 3;
ЗНАП, чл. 3, ал. 7.
Относно: събиране на вземания на Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“
Във Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № ……… г. относно събиране на вземания на Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ /ИА БСА/ сте изложили следната фактическа обстановка:
ИА БСА е националният орган по акредитация на Република България в съответствие с Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. за определяне на изискванията за акредитация и надзор на пазара във връзка с предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 339/93 (ОВ, L 218/30 от 13 август 2008 г.).
ИА БСА е юридическо лице, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на икономиката и енергетиката. За извършаваните услуги по акредитацияАгенцията е определила „Ценоразпис на услугите по акредитацияBAS QR 8“. Ценоразписът се приема на основание чл. 26 от Закон за националната акредитация на органи за оценяване на съответствието /ЗНАООС/, съгласно койторазмерът на цените на дейностите по акредитация на агенцията се определя от изпълнителния директор след становище на Съвета по акредитация. При направена проверка от АДФИ е установено, че редица лица не са заплатили предоставените им от агенцията услуги /дейности по акредитация, посочени в ценоразписа/, за което има незаплатени фактури.
Поставените от Вас въпроси са:
Какъв вид вземания са неизплатените средства по фактури?
Следва ли ИА БСА да окомплектова и изпрати преписките по неизплатените фактури към НАП с цел последващо събиране на вземанията?
Предвид така изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
На основание чл. 163 от ДОПК публичните вземания се събират от публичните изпълнители при Националната агенция за приходите по реда на ДОПК, освен ако в закон е предвидено друго.
Съгласно чл. 162, ал. 2 от ДОПК публични са държавните и общинските вземания:
1. за данъци, включително акцизи, както и митни сборове, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета;
2. за други вноски, установени по основание и размер със закон;
3. за държавни и общински такси, установени по основание със закон;
4. за незаконосъобразно извършени осигурителни разходи;
5. за паричната равностойност на вещи, отнети в полза на държавата, глоби и имуществени санкции, конфискации и отнемане на парични средства в полза на държавата;
6. по влезли в сила присъди, решения и определения на съдилищата за публични вземания в полза на държавата или общините, както и решения на Европейската комисия за възстановяване на неправомерно предоставена държавна помощ;
7. по влезли в сила наказателни постановления;
8. за недължимо платените и надплатените суми, както и за неправомерно получените или неправомерно усвоените средства по проекти, финансирани от предприсъединителните финансови инструменти, оперативните програми, Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, европейските земеделски фондове и Европейския фонд за рибарството, Инструмента Шенген и Преходния финансов инструмент, включително от свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на административен акт, както и глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз;
9. лихвите за вземанията по т. 1 – 8.
Съгласно ал.5 публични вземания са вземанията на бюджета на Европейския съюз по решения на Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз, Съда на Европейските общности и Европейската централна банка, с които се налагат парични задължения, подлежащи на изпълнение на основание чл. 256 от Договора за създаване на Европейската общност.
А съгласно ал. 6 публични вземания са и вземанията на държавите – членки на Европейския съюз, по влезли в сила решения за конфискация или отнемане на парични средства, за паричната равностойност на конфискувано или отнето имущество, както и по решения за налагане на финансови санкции, постановени в държави – членки на Европейския съюз, когато са признати и подлежат на изпълнение в Република България.
Видно от така посочените текстове е, че незаплатените на ИА „БСА“ суми за предоставените от Агенцията услуги /дейности по акредитация, посочени в ценоразписа/, не попадат сред публичните вземания по чл. 162 от ДОПК.
Съгласно чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите, регламентиращ функциите и правомощията на Националната агенция за приходите, НАП установява и събира публичните вземания за данъци и задължителни осигурителни вноски, както и други публични вземания, когато това й е възложено със закон. Със ЗНАООС, допускащ определяне на цени за предоставени услуги за акредитация, не се възлага на Националната агенция за приходите установяването или събирането на същите. Не е налице такова възлагане и по силата на друг действащ нормативен акт.
На основание чл. 3, ал. 7 от Закона за Националната агенция за приходите, регламентиращ функциите и правомощията на Националната агенция за приходите, агенцията събира следните частни държавни вземания:
1. по Закона за уреждане на необслужваните кредити, договорени до 31 декември 1990 г.;
2. по § 46 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закон за банките;
3. по гаранционни споразумения и временни финансови помощи, вземанията на държавата към кредитополучатели или бенефициенти по активирани държавни гаранции, от държавни инвестиционни заеми и други кредити;
4. от задължения към закритите Държавен фонд за реконструкция и развитие и Държавен фонд “Енергийни ресурси“;
5. на Държавен фонд “Земеделие“, за които има издаден изпълнителен лист по реда на чл. 27, ал. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители;
6. на изпълнителните агенции по предприсъединителните финансови инструменти, управляващите органи на оперативни програми и държавните органи, администриращи средства от европейски фондове за недължимо платените и надплатените суми, както и на неправомерно получените или неправомерно усвоени средства по проекти, финансирани от предприсъединителните финансови инструменти, Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, европейските земеделски фондове и Европейския фонд за рибарството, Инструмента Шенген и Преходния финансов инструмент, включително от свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на договор;
7. дължимият за държавата дивидент или част от печалбата на държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие в капитала;
8.други частни държавни вземания, чието събиране със закон е определено да се извършва от агенцията.
Видно от така посочения текст на чл. 3, ал. 7 на ЗНАП е, че незаплатените на ИА БСА суми за предоставените от Агенцията услуги /дейности по акредитация, посочени в ценоразписа/, не попадат и сред частните държавни вземания, събирани от НАП.
Предвид горното, неизплатените средства по фактури към ИА БАС не следва да бъдат изпращани на НАП за събиране нито като публично, нито като частно държавно вземане.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР:
/ТЕМЕНУЖКА ЯНКОВА/

Оценете статията

Вашият коментар