данъчно третиране на доставка на услуги по схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх.№ 12-00-251
Дата 27.06.2014 год.
ЗДДС, чл. 41, ал. 1, буква „а“;
ЗДДС, чл. 113;
ППЗДДС, чл. 54, ал. 2.
Относно: данъчно третиране на доставка на услуги по схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 12-00-251/04.06.2014 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Агенция по заетостта (Агенцията), в качеството си на Междинно звено по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, управлява схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по първа и втора приоритетни оси на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.
Агенцията предоставя ваучери за обучение по реда на Постановление № 251 от 21 октомври 2009 г. на Министерски съвет за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по приоритетни оси 1 и 2 по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Една от дейностите по тези проекти е предоставяне на обучение за придобиване на ключови компетентности, съгласно Европейската квалификационна рамка. Одобрените доставчици на обучение, които отговарят на условията, се включват в списък, изготвен съгласно чл. 7, ал. 4 от Постановление № 251 от 21 октомври 2009 г., утвърден от изпълнителния директор на Агенцията. Списъкът е публикуван на сайта на Агенцията и е ясно обозначено, че е приложим за схемите, включени в обхвата на Постановление № 251 от 21 октомври 2009 г., т.е. схеми за предоставяне на обучение с ваучери.
Данъчно задължените лица, доставчици на обучение по ключови компетентности, могат да участват и в схеми за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в качеството си на водещи организации, партньори или изпълнители на услуги. В тези случаи Агенцията възстановява направените разходи за обучения съгласно правилата на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” срещу предоставяне на първични разходооправдателни и платежни документи.
В процеса на изпълнение и прилагане на правилата на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, извършвайки проверки в границите на вменените й компетенции, Агенцията среща различно тълкуване и прилагане на чл. 41, ал. 1, б. “а” от ЗДДС от страна на данъчно задължени лица, които са и доставчици на обучение по ключови компетентности, включени в списъка, изготвен съгласно чл. 7, ал. 4 от Постановление № 251 от 21 октомври 2009 г. Налице са случаи, в които дадено данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС, е доставчик на обучение по ключови компетентности и е сключило споразумение за извършване на обучения с ваучери. Същевременно, същото данъчно задължено лице е и участник в схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и по тази схема за извършените от нея услуги, издава фактури без да начислява данък върху добавената стойност, позовавайки се на чл. 41, т. 1, б. “а” от ЗДДС.
В запитването е посочено, че във връзка с гореизложеното Агенцията е отправила запитване относно тълкуването на чл. 41, т. 1, б. “а” от ЗДДС и е получила становище на , Дирекция “Данъчна политика”, с Изх. № 12-00-121/26.06.2012 г. Посочено е, и че Агенцията е получила становище нас Изх. № 12-00-394/04.07.2011 г. по поставени от нея въпроси, в които е засегнато и тълкуването на чл. 41, т. 1, б. “а” от ЗДДС по отношение на казуси, свързани с отчитане на данък върху добавената стойност по схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ чрез подбор на проекти.
Въпросът Ви е дали Агенцията следва да счита за законосъобразни фактури, оформени по реда на чл. 41, т. 1, б. “а” от ЗДДС (квалифицирани като освободени доставки без да е начислен данък върху добавената стойност) за предоставена услуга- обучение по ключови компетентности, в случай, че данъчно задълженото лице – издател е доставчик на обучение по ключови компетентности, регистрирано по ЗДДС, включен е в списъка на доставчици на обучение по ключови компетентности (ваучери), изготвен съгласно чл. 7, ал. 4 от Постановление № 251 от 21 октомври 2009 г., но не изпълнява дейност по ваучерна схема, а извършва и фактурира дейности/услуги по схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, като в издадените фактури не начислява данък върху добавената стойност?
Във връзка с така поставения въпрос Ви уведомявам, че поддържам изразеното от , Дирекция “Данъчна политика”, становище в писмо с Изх. № 12-00-121/26.06.2012 г. по аргументите, изложени в същото.
Съобразно изложената в запитването фактическа обстановка, доколкото предмет на извършена от данъчно задължено лице, което е регистрирано по ЗДДС и е доставчик на обучение по ключови компетентности, включен в списъка на доставчици на обучение по ключови компетентности, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията, доставка са услуги по схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, считам че разпоредбата на чл. 41, т. 1, б. ”а” от ЗДДС е неприложима и извършените от лицето доставки на услуги имат характер на облагаеми. В случай, че получател по доставка на услуга по схема за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова е данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, доставката е с място на изпълнение на територията на страната като данъкът върху добавената стойност за доставката на основание чл. 54, ал. 2 от Правилник за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) е изискуем от доставчика – регистрирано по ЗДДС лице. Следователно за данъчно задълженото лице – доставчик възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност. Доставката следва да бъде документирана като се издаде фактура по чл. 113 от ЗДДС, в която да бъде начислен данък със ставка 20 на сто.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ

/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар